Haberler

Marilyn Stafford 97 yaşında öldü

Fotoğrafçı Marilyn Stafford 97 yaşında öldü. İlk portre konusu Albert Einstein’dan başkası değildi.

1948’de, o zamanki hevesli aktrise Nobel ödüllü fizikçinin huzurunda 35 mm’lik bir kamera verildi. Stafford , “Ne yaptığım hakkında hiçbir fikrim yoktu,” dedi . “Farkında olduğum tek şey odaklanmam ve deklanşöre basmam gerektiğiydi.”

Hint-Parkistan Savaşı, 1960’ların Parisli modelleri ve Edith Piaf, Eleanor Roosevelt ve Sharon Tate gibi ünlüleri içeren eklektik bir portföy oluşturarak olağanüstü bir kariyere sahip olacaktı.

Stafford’un portföyü gerçekten bir mücevher olsa da, yakın zamana kadar çalışmaları hakkında çok az şey biliniyordu. Sadece 90’lı yaşlarında ünlü bir fotoğrafçı oldu. Anonim kalmasında kadın düşmanlığının mı yoksa alçakgönüllülüğün mü rol oynadığı belli değil. The Guardian’a göre Stafford, çalışmasının sosyal ve tarihsel değerini tam olarak takdir etmedi ve resimleriyle ve arkasındaki harika hikayelerle ilgilenen herkesin şaşırmasına şaşırdı.

Stafford, 2022’de The Guardian ile yaptığı bir röportajda negatiflerini ayakkabı kutularına, yatakların altına ve dolaplara sakladığını açıkladı.

“Çalışırken, işim ağırlıklı olarak basın veya dergiler içindi” diyor.

“Yani fotoğrafların tamamı çekildi ya da çoğu görev için çekildi, bu yüzden onların zamanı geçtiği için kaldırılmıştı.”


Görsel kredileri: Aksi belirtilmedikçe tüm fotoğraflar Marilyn Stafford’a aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.