Canon Aynasiz Pazar Hakimiyetine Gecise Basliyor header
Haberler Teknoloji

Canon, Aynasız Pazar Hakimiyetine Geçişe Başlıyor

2021 yılı ile birlikte, mali durumlarını takvim yılına göre ayarlayan üreticiler artık mali raporlarını hazırlıyorlar. Canon’un en son rakamları , aynasız kamera üretimine geçişinin ve yeni bir pazar hakimiyetinin başlangıcını kolaylaştırmasının bir sonucu olarak pandemi sırasında bile güçlü ve sürekli performans gösteriyor.

Canon’un en son mali raporunun, şirketin kamera endüstrisindeki mevcut durumu ve gidişatı hakkında neler ortaya koyduğuna bir göz atın.

DSLR’nin Ölümü ve Aynasız’ın Yükselişi

COVID pandemisinin ortaya çıkışı, pazarda büyük bir daralmaya ve bir zamanlar hane halklarının isimlerinden çıkışa yol açan satış patlamasıyla zaten sarsılan bir kamera endüstrisi için yanlış zamanda geldi. E-mount ve ardından Alpha 7’nin piyasaya sürülmesiyle Sony tarafından ekilen tohumlar, DSLR’de ölüm çanı olarak adlandırıldığı için, orada başlamadı.

Her zamankinden daha belirgin olan – ve özellikle 2021 için CIPA sevkiyat verilerine bakıldığında – aynasız kameranın, sevk edilen birimlerin %38’ini, ancak değerin %67’sini oluşturan, artık endüstrinin atan finansal kalbi olduğudur. Aslında, haberler hızlı ve hızlı geliyor: Ricoh, Japon DSLR müşterileri için “atölye benzeri” bir üretim modeli deniyor , Canon kalan son Çin fabrikasını (Zhuhai) kapatıyor ve büyük ölçüde entegre kamera seri üretimine son veriyor ve BCN Ödülleri, Canon’un ve Sony şovu çalıyor .

Bu, endüstrinin gördüğü başka hiçbir şeye benzemeyen bir pivottur ve büyük ölçüde iki kampa bölünmüştür: Sony, Fuji, Olympus ve Panasonic’in tümü, 2010’ların başlarından itibaren uygulanabilir aynasız sistemler geliştirdi ve başarıyı daha da büyüttü. veya daha az ölçüde. Canon, Nikon ve Pentax, hiçbir zaman para kazandıran DSLR’lerini değiştirmeyi amaçlamadıkları için ağırlıklı olarak başarısız olan alternatifleri denediler.

Canon ve Nikon, satışların önemli ölçüde düştüğü, pazar payının azaldığı ve şimdi de COVID olduğu bir dönemde kamera sistemlerini değiştirmek zorunda kaldı.

Canon, Aynasız Pazar Hakimiyetine Geçişe Başlıyor
DSLR işletmelerine zarar verme korkusuyla ciddi aynasız fotoğraf makinelerini yıllarca beklettikten sonra Canon, nihayet
2018’de sırasıyla Canon R ve Nikon Z6/Z7‘nin piyasaya sürülmesiyle her iki ayağıyla da atladı.

Canon’un 2021 Finansallarına Bir Bakış

Peki Canon nasıl geçti? Tüm işletmenin manşet sonuçları, net satışlarda %11,2’lik bir artışla 3,160 milyar Yen’den (~30 milyar ABD Doları) 3,160 milyar Yen’e (~30 milyar ABD Doları) yükseldi. Faaliyet karı %155 artarak 282 milyar Yen’e yükseldi ve 2019’u bir miktar farkla geçti. Bu, 2021’de artan satışların bir sonucudur, ancak orta vadeli yeniden yapılanma nedeniyle 2019’a göre önemli ölçüde daha düşük maliyetler (ve Zhuhai fabrikasının kapanmasının bunun bir parçası olduğunu hayal etmelisiniz).

Peki, genel olarak işler iyi giderken – çok iyi – Görüntüleme Bölümü nasıl performans gösteriyor? İlk olarak, Baskı Bölümü, büyük bir farkla, Canon için satışların %55’ini ve işletme kârının %60’ını oluşturan en önemli bölümdür. Görüntüleme, satışların %19’u ve işletme karının %21’i ile ikinci en büyük bölümdür.

Tüm bölümler aşağı yukarı COVID öncesi satış seviyelerine geri döndü, ancak Imaging özellikle iyi bir performans gösterdi (Net Satışlarda %20.7 artışla ¥654 milyara ulaştı), çünkü kısmen Baskıdan daha ciddi bir şekilde etkilendi. Tüm bölümlerdeki iyileştirilmiş performans göz önüne alındığında, Canon, 2022 için Net Satışlarda esas olarak Baskı ve Görüntüleme’den gelen %10’luk bir artış görmeyi bekliyor.

Canon’un bölümlerinin raporlamasını yeniden yapılandırdığını belirtmekte fayda var; Garip bir şekilde Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar eskiden Görüntüleme içinde çalışırdı, ancak bu şimdi “Ofis” olarak yeniden adlandırılan ve tüm baskı teknolojilerini içeren bir bölüm olan Baskıya taşındı. Canon, gerekli grupların doğru bölümlerde olması için tüm karşılaştırmaları geriye dönük olarak yapar.

Canon, ürünlerini “Kameralar” ve “Ağ Kameraları ve Diğerleri” olarak ayırarak Görüntüleme Bölümü hakkında daha fazla ayrıntı sağlamaya devam ediyor. “Ağ Kameraları” net satışların %34’ünü oluştururken, genel “Kameralar” alanı daha fazla ilgi gördü ve net satışlarda %24,6 artış gördü. Canon, 2020’ye göre %1 düşüşle 2,74 milyon değiştirilebilir lensli kamera satışını onayladı.

2020 için CIPA verileri , şirketin 5.65 milyon birime yükseleceğine inandığı Canon’un 5.38 milyon rakamına yakın toplam 5.27 milyon adet sevk edildiğini bildiriyor. Ayrıca, Canon’un tüm ILC pazarının yaklaşık %52’sine sahip olduğunu ve dikkate değer bir başarı olduğunu öne sürüyor. Canon ayrıca, CIPA gönderi verilerinin %38’ini temsil eden ve yakın zamanda BCN Ödülü verilerinde gösterilen %34,1’e oldukça yakın olan 1,15 milyon kompakt kamera gönderisini doğruladı .

Canon Aynasiz Pazar Hakimiyetine Gecise Basliyor 002
Görüntüleme dahil tüm Canon bölümleri aşağı yukarı COVID öncesi satış seviyelerine geri döndü.

2022 ve Ötesinde Kamera Endüstrisi

Aynasız kameraların gönderileri artıran tek kategori olduğu göz önüne alındığında, benim beklentim, aynasız birimlerin gönderi büyümesinin yaklaşık 3,5 milyon birime ulaşabileceği yönünde. Canon, bu genişleyen aynasız pastadan mümkün olduğu kadar fazlasını kapmak isteyecek ve – şaşırtıcı bir şekilde – hepsini kapacak projeler! Daha önce de belirttiğim gibi ve belki de sezgisel olarak, Canon 2021’de DSLR satışlarını Nikon pahasına genişletti, bu nedenle bu pazara daha fazla satış yapmak istiyor olabilir.

BCN Ödülü pazar payı daha geniş bir eğilimi gösteriyorsa – ve eğer büyükse – o zaman Canon’un Sony’den pazar payı alması gerekecektir. Bu, hem tarihi performans hem de mevcut üreticilerin piyasaya sürme stratejileri göz önüne alındığında pek olası görünmüyor.

Aynasız pazar, Canon ve Nikon’un uzun süredir hakim olduğu ve Canon’un potansiyel olarak payını yaklaşık %60’a çıkardığı DSLR pazarına benzemiyor. Hala önemli satışlar gerçekleştiren ve büyük ölçüde Canon ile doğrudan rekabet etmeyen çok sayıda başarılı üretici var. Olympus, Fuji ve Panasonic’in hepsi bu kampa giriyor ve hiçbiri (Panasonic S1 hariç) tam çerçeve bir seri üretmiyor, ancak önemli satışlara sahip. Nikon ile birlikte bu grup, aynasız gönderilerin %50’sini oluşturuyor, bu da önemli bir oran.

Zhuhai fabrikasının kapanmasıyla birlikte, 2022 için kompakt kamera sevkiyatlarının 600.000’e düşeceği tahmin ediliyor. Canon, daha yüksek değer, daha yüksek kâr segmentine odaklanmayı artırırken, birçok düşük değerli modelin raflardan çekilmesini bekleyin.

Canon Aynasiz Pazar Hakimiyetine Gecise Basliyor 003
Canon, son amiral gemisi DSLR’sini gördüğümüzü zaten belirtmişti ancak farklı bir DSLR hattında yeni bir model görebilir miyiz?

Canon Başarıyla Aynasıza Döndü

Genel olarak, bu Canon için aynasızlığa son derece başarılı bir dönüş, kompakt fotoğraf makinelerinin kapanması ve kaynakların birleştirilmesi konusunda oldukça başarılı bir sonuç gösteren etkileyici bir sonuç dizisidir. Tek ve en önemli hedefi, bir gözü hala DSLR’deyken, aynasız sektörde daha büyük bir pazar payı oluşturmaktır.

Canon’un aklında tek bir soru varsa, o da şu olabilir: Yaşlı köpek öldü mü? DSLR patlamasının yavaşlaması, uzun bir kuyruk olabileceğini gösteriyor (ah canım!), peki düşünülemez olan mümkün mü? Yeni ( amiral gemisi olmayan ) bir DSLR modelinin raflara çıktığını görebilir miyiz? 2022’de olmayabilir, ancak DSLR ve aynasız sektörlerin nasıl performans gösterdiği hakkında daha fazlasını öğreneceğiz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.