Canon Cin Fabrikasini Neden Kapatiyor ve Sektor Icin Ne Ifade Ediyor
Haberler

Canon Çin Fabrikasını Neden Kapatıyor ve Sektör İçin Ne İfade Ediyor?

Başka bir ay, başka bir kamera fabrikası üretimini durdurur. Bu sefer Çin’de kalan tesisi ile Canon ve artık daha da ileri gittiği ve kapanacağı doğrulanabilir – tüm üretimi durdurup fabrikayı kapatıyor.

Bu, kamera pazarının değişme şekli göz önüne alındığında sürpriz olmamalı ve aslında, daha önce olmaması şaşırtıcı.

Canon, Çin’deki Kamera Fabrikasının Sonunu Açıkladı

Bu haftanın başlarında  Canon  , büyük ölçüde kamera pazarındaki daralmanın devam etmesi, COVID-19 ile ilgili devam eden sorunlar ve ilgili çip kıtlığının bir sonucu olarak güney anakara Çin’deki Zhuhai tesisinde üretimi durdurduğunu duyurdu.

Canon’un kapatmayla ilgili olarak bir açıklama:

Canon Zhuhai’de üretimin duracağı doğrudur. Zhuhai şehir yönetiminin ve Yüksek Teknoloji Bölgesi yetkililerinin rehberliğinde şu anda Canon Zhuhai çalışanları, tedarikçileri ve diğer bağlı taraflarla görüşmeler devam ediyor. Bu tartışmalar şu anda devam ettiği için henüz herhangi bir bilgiyi açıklayamıyoruz. Gerekli görüldüğü takdirde ilave duyurular yapılacaktır.

Zhuhai‘deki birim 1990’da kuruldu ve Canon’un Çin anakarasındaki dijital kamera üreten tek fabrikası. Canon ayrıca (birçok) kamerasını Tayvan’da ve Japonya’daki Oita, Miyazaki ve Nagasaki fabrikalarında üretmektedir. Oita, ana kamera üretim tesisidir ve 4.000’den fazla çalışanı olan DSLR’ler, EF lensler ve video kameralar üretir. Ayrıca prototiplerin oluşturulmasında ve test edilmesinde liderdir.

Zhuhai’de tam olarak neyin üretildiğini bilmek zor, ancak  South China Morning Post’ta bildirildiği gibi , Canon Çin halkla ilişkiler temsilcisi Shen Yue, “akıllı telefonun gelişmesi nedeniyle kompakt dijital kamera pazarı küçülüyor. ” Global Times ,  bir kaynağa dayanarak, tesisin “esas olarak küçük dijital kameralar monte ettiğini” bildiriyor.

Kompakt Kamera Muamması

Geçenlerde, CIPA gönderi verilerine dayanarak üreticiler için kamera gönderilerinin 2021’de nasıl geliştiğini yorumlamıştık. Görünüşe göre 2021, 2010’daki 120 milyon adetlik büyüleyici yüksek seviyenin altında, 8,3 milyon ile sevk edilen toplam adet açısından yeni bir düşük olacak. Ancak bu, azalan ancak büyük ölçüde istikrarlı bir ILC sevkiyat seviyesini gizlemektedir. Bu, esas olarak DSLR’lerdi, ancak şimdi büyük ölçüde aynasız modeller.

Kamera sevkiyatlarındaki çöküş, en parlak günlerin “yüksek yığın, ucuza sat” zihniyetinden kaynaklanan entegre (AKA kompakt) kamera segmentinden geldi. Buna daha detaylı bir göz atalım.

Canon Çin Fabrikasını Neden Kapatıyor ve Sektör İçin Ne İfade Ediyor
CIPA’ya göre grafik.

Bunun açıkça gösterdiği şey, 2000’li yılların başında kompakt kameraların fiyatlarının düşmesi ve arzu edilen tüketici alımları haline gelmesiyle birlikte sevkiyatlardaki çarpıcı artıştır. Pazar, iyi – ancak azalan – marjlar yaratılarak büyük ölçüde genişledi.

Kamera sektörünün geliri, esas olarak kompakt kamera satışlarından kaynaklandı ve 2010’ların başında, herkesin yeni sistemler piyasaya sürdüğü ve Pentax’ın iki tane piyasaya sürdüğü yeni aynasız kameralardaki çarpıcı genişlemenin bir nedeni! Ancak, “yukarı yükselirler, daha sert düşerler” özdeyişini takiben endüstri çöktü. Birim sevkiyatları 2011’e kadar sürdürüldü, ancak değer çoktan patlamaya başlamıştı.

Dört kısa yıl sonra, 1.600 milyar yen (~ 14 milyar dolar) değerinde olan bir sektör, yaklaşık 300 milyar yen (~ 2.64 milyar dolar) değerine düşürüldü. Entegre kameralar yıldan yıla düşüş gösteriyor, ancak 2021, entegre kameraların birim gönderilere göre en büyük tek kategori olmadığı ilk kez bir dönüm noktası olacak (ve değer olarak bu mantonun DSLR’ye kapıldığını hatırlamaya değer) 2013 yılında segment).

Gönderilmesi muhtemel yalnızca 3 milyon adet ile, aynasız kameralar şu anda en büyük segment (%38), ancak bunun gizlediği şey, aynasız kameraların sevkiyat değerinin %67’sini, muhtemelen daha iyi marjlarla oluşturduğudur.

Kısacası, kompakt kameralar, teknoloji liderleri için bir sektör değil, azalan gönderileri ve düşük marjları olduğu için bir hindidir.

Canon’un Kamera Endüstrisindeki Pazarları

Bunun Canon’la ne ilgisi var? Aşağıdaki grafik, BCN Ödülleri’nde bildirildiği üzere entegre kameranın pazar payını göstermektedir. Çevrimiçi ve mağaza içi satış verileri BCN Retail tarafından toplanır, ancak bu yalnızca Japon pazarını temsil eder ve yalnızca BCN’ye rapor veren perakendeciler içindir.

Verilerin, kendi içinde toplam gönderilerin yaklaşık %15’ini temsil eden (CIPA tarafından kaydedildiği gibi) yerel Japon satışlarının yaklaşık %40-60’ını temsil ettiği düşünülmektedir. Japonya’yı anlamak, tüm pazarı anlamamıza yardımcı olabilir.

BCN integrated market share
BCN Retail’e göre grafik.

Bu, Canon’un uzun bir farkla en büyük pazar payına sahip olduğunu gösteriyor. Görünüşte bu iyi görünüyor, ancak Canon’un daha önce gördüğümüz gibi, nispeten düşük değerde düşen gönderilere sahip kompakt kamera pazarına yoğun yatırım yaptığını gösteriyor.

Denizaşırı fabrikalarının çoğunu kapatmış ve birleştirmiş ve esasen tüm kompakt ünitelerin üretimini durdurmuş olan Nikon’un çok iyi anladığı bir nokta. Şirketin web sitesine bakarsanız, şimdi sadece yedi model listeliyorlar; dört köprü (süper zoom) kamera, iki bas ve çek ve bir darbeye dayanıklı model. Buna karşılık, Canon 13 model , bir dizi Powershot ve Ixus kompakt ve köprü fotoğraf makinesi sunuyor.

Nikon’un bir süre önce bunun ölü bir atı kırbaçlamak gibi olduğunu fark ederek 1 Sistemi ile havlu attığını da belirtmekte fayda var. Sadece bir aynasız sistem için yer var ve Nikon için bu, Z sisteminin FX ve DX versiyonları anlamına geliyor.

Canon’un EOS-M’sinin geleceği hakkında kayda değer tartışmalar devam ediyor ve Canon net bir niyet beyanı üzerinde ertelese de (yani onu öldürün ya da genişletin), kullanıcıların diğer kamera sistemlerine bakma olasılıkları daha yüksek.

Bütün bunlar bizi Zhuhai fabrikasına ve kapanmasına geri getiriyor. Canon’un kompakt modellerinin birçoğunun rapor edilen üretimiyle, yazı, Canon’un mevcut kompakt fotoğraf makinelerinden en azından bazıları için duvarda görünüyor. Fabrikanın  1 milyon kamera ve 12 milyon lens ürettiğini biliyoruz . Canon’un Japonya’daki %40’lık pazar payı göz önüne alındığında, geçen yıl dünya çapında 1,2 milyon adede kadar sevkiyat yapmış olması mümkündür.

Kompakt kamera aralığında çarpıcı bir azalma görmek üzere miyiz? EOS-M sisteminin ömrünün sonuna gelmiş olması da mümkün mü? Bu fabrikanın kapanması üzerindeki toz hala yerleşmeye devam ediyor, ancak Canon’un Görüntüleme Bölümünde ve ürettiği kameralarda büyük bir değişime işaret etmesi muhtemel görünüyor.

Gelecek aynasız kamerada ve üreticiler bunu işlerinin odak noktası ve daha da önemlisi kârlı hale getirmek için yeniden yapılandırılıyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.