Haberler

AI Filigran Kaldırıcı, Fotoğrafçıların Logolarını Kolayca Yok Eder

Fotoğrafçıların telif hakkı işaretlerini kaldıran, kullanımı ücretsiz bir yapay zeka (AI) filigran kaldırıcı, yaratıcı toplulukta şaşkınlığa neden oldu.

WatermarkRemover.io önermesi oldukça basit:” Güçlü yapay zeka teknolojimizi kullanarak resimlerinizdeki filigranlardan kurtulun ” diyor web sitesinde.

Google Play Store’da bir uygulama olarak da mevcuttur ve hatta sinir bozucu filigranın kaldırıldığı resimlere örnekler sunar.

En son yapay zeka gelişmeleriyle teknik olarak oldukça kolay. Yapay zeka artık sıfırdan sanat yaratabilir, böylece çizgiler arasına oldukça kolay bir şekilde girebilir.

İçeriğe duyarlı damgalama aracıyla Photoshop’ta nasıl yapacağınıza benzer şekilde çalışır, yalnızca otomatik ve daha hızlıdır.

stock photo pink flamingo feather pattern background 550729771stock photo pink flamingo feather pattern background 550729771 transformed
WatermarkRemover.io ile yapıldı.

Bu Yasal mı?

ABD Telif Hakkı Yasası’nın 12. Bölümü, sahibinin izni olmadan bir filigranın kaldırılmasının yasa dışı olduğunu öne sürüyor. Ancak, gri alanlar var ve aracın kendisi yasal.

WatermarkRemover.io ‘nin kullanım koşulları sayfası, sitenin kullanıcılarının “gerekli tüm haklara (telif hakkı gibi) sahip olduğunuzu garanti ettiğini belirtir.”

Ancak, web sitesinin yukarıdaki tanıtım videosu, profesyonel görünümlü fotoğraflardaki filigranların bir anda süpürüldüğünü gösteriyor.

Araç, ücret ödemekten kaçınmak için lisanslı görüntülerden filigranları kaldırmak isteyen kişiler tarafından açıkça kullanılabilse de, bir kişi araç için daha az hain bir kullanıma dikkat çekti.

Arron J. Hunt,” Bunu müşterilere alay göstermek için kullandım ” diye yazıyor. “Önizlemelerde her zaman filigranlara takılıyorlar, bu nedenle satın almadan önce yüksek çözünürlüklü bir görüntü göstermek güzel.”

Filigran Kaldırıcı, Fotoğrafçıların Logolarını Kolayca Yok Eder
Web sitesinin ekran görüntüsü

Creative Bloq’un belirttiği gibi, filigranlar bir fotoğrafı çevrimiçi yayınlandıktan sonra koruyan tek araç olabilir. Bununla birlikte, filigranlar kişisel bir seçimdir ve birçok fotoğrafçı bir tane takmamayı tercih eder.

Bir muhalif,” Filigranlar değersizdir, hiçbir amaca hizmet etmez ve işinizi daha az değerli kılar ” diyor.

“(Aptal) filigranınızı ihlal edecek araçlar her geçen gün daha da güçleniyor. Kendi adına konuşan ve tüketicilerin kaynağını bilmesini talep etmesine neden olan işler yaratın”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.