Haberler

Etik Merkezi, Tüm Fotoğrafçıların Etik Bildirgesi Yayınlamasını İstiyor

Fotoğraf Etik Merkezi (The Photography Ethics Center) , tüm fotoğrafçılardan web sitelerinde bir etik beyanı yayınlama taahhüdünde bulunmalarını istiyor. Bunu yaparak, tüm fotoğrafçıların işlerinin etiği hakkında daha proaktif düşünmelerini umuyoruz.

Belfast merkezli Fotoğraf Etik Merkezi, web sitesinde yayınlanan yeni bir kampanyada, fotoğrafçıları, editörleri, küratörleri, kuruluşları ve fotoğraf endüstrisindeki diğer profesyonelleri, önemli bir temel sağlamak için bir Etik Bildirgesi yazmaya ve yayınlamaya teşvik ediyor.

Küresel çapta çalıştığını söyleyen sosyal girişim, fotoğrafçılardan uygulamalarını yansıtmalarını, kendi etik yaklaşımlarını belirlemelerini ve paylaşmalarını istiyor.

Etik Bildirgesi nedir?

Etik Merkezi, “Bir Etik Beyannamesi, bir fotoğrafçının etik ilkelerinin bir beyanı ve bu ilkeleri fotoğrafçılık uygulamalarında nasıl hayata geçirdiklerinin bir açıklamasıdır” diyor.

“Fotoğraf uzmanları, web sitelerinde bir Etik Beyannamesi yayınlayarak şeffaflığı teşvik edebilir, hesap verebilirliği teşvik edebilir ve sektör genelinde etik bilinci geliştirebilir. Aynı zamanda, Fotoğraf Etiği Merkezi’nin yeni yayınlanan ve bir bireyin etik eğitimine aktif olarak katıldığını gösteren sertifika programının son bileşeni olacak.”

Fotoğraf Etik Merkezi’nin kurucusu Savannah Dodd, fotoğrafçıların her fotoğraf çektiklerinde farkında olsun ya da olmasın etik kararlar aldıklarını söylüyor.

“Etik, neyi fotoğrafladığımıza, onu nasıl fotoğrafladığımıza, o fotoğrafı nasıl düzenlediğimize, bir fotoğrafı nerede yayınladığımıza ve ona nasıl altyazı eklediğimize ilişkin kararlarımızı şekillendiriyor” diyor.

“Fotoğraf işletmeleri için etik, ne tür bir iş yaptıklarını ve hangi müşterileri aldıklarını da şekillendiriyor. Kendi etik duruşumuzu düşünmek ve ifade etmek için zaman ayırarak, verdiğimiz kararların etik boyutları hakkında farkındalık geliştirebilir ve bu kararları daha bilinçli ve daha dikkatli verebiliriz.”

Etik İş İçin İyidir

Dodd, fedakarlığın ötesinde, etiğin her türden fotoğrafçı için önemli olmasının ek nedenleri olduğunu savunuyor. Etik hakkında proaktif düşünmemenin riskleri olduğunu ve fotoğrafçıların düşünmesinin yararları olduğunu savunuyor. Aşağıdaki rakamlardan alıntı yapıyor:

“Bireylerin %72’si bir şirketin amacının veya misyonunun desteklerini kazanmak için önemli olduğunu söyledi (iyi.gerekir.büyüme 2021), tüketicilerin %28’i etik veya çevresel kaygılar nedeniyle belirli markaları satın almayı bıraktı (Deloitte 2021) ve üçüncüsü Tüketicilerin yüzdesi, şirketleri sosyal ve çevresel etkilerine göre seçiyor (Unilever 2017).

Dodd, “Etiği dikkate almayan fotoğrafçılar, diğerlerinin yanı sıra mahremiyet, gizlilik, telif hakkı, rıza ve çocuk koruma ile ilgili ulusal veya uluslararası yasaları ve etik normları bilmeden ihlal etme riski altındadır,” diye devam ediyor Dodd. “Bu ihlaller zaman, para ve itibar açısından maliyetli olabilir.”

Dodd, ne yazık ki, fotoğrafçıların genellikle etik hakkında bir şeyler ters gittiğinde konuştuklarını, ancak fotoğrafçılar proaktif olarak etiği iş akışlarına yerleştirmiş olsaydı, fotoğrafçılık endüstrisindeki olumsuz hikayelerin çoğunun önlenebileceğini söylüyor.

Etik Merkezi, Tüm Fotoğrafçıların Etik Bildirgesi Yayınlamasını İstiyor

“Elbette, bir düğün fotoğrafçısı için etik, bir belgesel fotoğrafçısı için etikten biraz farklı görünecektir, ancak hepimiz etiği fotoğraf pratiğimize yerleştirebiliriz” diyor.

Fotoğraf Etik Merkezi, bir etik beyanının ne olduğu ile ilgili ayrıntılar ve bir beyan yazmak için öneriler de dahil olmak üzere, taahhüdün amacını açıklayan bir web sayfası başlattı.

“Etik ağını çok geniş tutuyoruz. Etik, sadece siz merceğin arkasındayken olan şeylerle ilgili değildir. Etik, elbette, rıza ve temsil gibi şeyleri içerir, aynı zamanda çevresel sürdürülebilirlik, kişisel güvenlik ve iş arkadaşlarına saygıyı da içerir” diyor Dodd.

“Etik kurallar veya kurallar sunmuyoruz. Bunun yerine etiğe öznel, bağlamsal ve akışkan olarak yaklaşıyoruz. Bu, etiğin farklı insanlar için farklı olduğu, çünkü etiğin yaşam deneyimlerimizden ve ahlaki çerçevelerimizden etkilendiği, etik kararların içinde çalıştığımız bağlamlar tarafından şekillendirildiği anlamına gelir ve biz insanlar olarak büyüdükçe ve öğrendikçe, farklı fotoğraf türlerinde çalıştıkça etik değişir.”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu