Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

National Geographic – Yılın Fotoğrafları 2023

Bir kel kartal, Alaska’daki Chilkat Kel Kartal Koruma Alanı’ndaki kıyı şeridinin stratejik bir görünümünü sunan bir ağaç kütüğündeki tüneği çalmak için gelir. Diğer kartallar yeni yakalanmış somon balığını sudan sürüklediğinde, bu görgü tanıkları da pay almak için saldırır. Vahşi yaşam fotoğrafçılığı tutkusu olan bir yazılım mühendisi olan fotoğrafçı Karthik Subramaniam, “Onların kalıplarını ve davranışlarını saatlerce gözlemlemek, bunun gibi anları yakalamama yardımcı oldu” diyor.


“Nerede somon balığı varsa, orada kaos olur.” Bu, Karthik Subramaniam’ın Alaska’daki Chilkat Kel Kartal Koruma Alanı kıyısına yakın bir yerde kamp kurmuş ve harekete geçmeyi beklerkenki sloganıydı.

Bir hafta süren fotoğrafçılık gezisinin son günüydü ve feribotunun kalkmasına sadece birkaç saat vardı, ancak yazılım mühendisinden hobiye dönüşen fotoğrafçı orada kaldı ve kel kartalların balık avlama alanlarına girip çıkışını izledi. Alaska, Haines, iki körfez arasına sıkıştırılmış bir arazinin güney ucu, her sonbaharda somon koşusu için yaklaşık 3.000 kişi geldiğinde, dünyadaki en büyük kel kartal cemaatine ev sahipliği yapıyor.

Subramaniam, birkaç kişinin oyalandığı bir kütük olduğunu fark etti. Bu seçim noktası, kartalları, akranlarının bazen başarılı bir avın ganimetleriyle geldiği kıyıya yaklaştırıyor: yeni yakalanmış bir somon balığı. Bir balık göründüğünde, seyirciler paylarını almak için aşağı inerlerdi.

Subramaniam merceğini bir dala doğrulttuğunda, bir gürültü koptu: Gelen bir kartal, şu anki sakininin gözünü korkutarak ve ana noktayı ele geçirerek saldırdı. Ortaya çıkan resme, George RR Martin’in Ejderhalarla Dans adlı romanındaki kurgusal bir ejderha savaşına saygı duruşu olarak “Kartalların Dansı” adını verdi ve National Geographic Yılın Resimleri yarışmasına sundu .

Subramaniam yıllardır manzaraları ve seyahatlerini fotoğraflıyor, ancak 2020’de San Francisco’daki evindeki salgın nedeniyle vahşi yaşam fotoğrafçılığı denemelerine başladı. Kuşları ve diğer canlıları aramak için yerel doğal rezervleri – Point Reyes Ulusal Deniz Kıyısı’na bir saat araba sürerek ve şehrin parklarında yürüyerek – araştırdı. İki kel kartalın evden iki saat uzaklıkta bir ilkokulun tepesinde yuva yaptığını duyan Subramaniam, hafta sonları oraya gitmeye ve onları avlanmak için uçarken yakalayıncaya kadar dışarıda kamp yapmaya başladı.

O deneme süresinde öğrendiği sabrın meyvesini verdi. Cuma günü, Alaska’daki kartalları gösteren fotoğrafı, bu derginin Mayıs sayısında bir yer kazanarak büyük ödülümüzün sahibi olarak ilan edildi. Subramaniam’ın fotoğrafta en çok takdir ettiği şey, anın gerilimi. “Şu soruyu açar: sonra ne oldu?” diyor. Gerçek daha az gizemlidir: Muzaffer kartal, alabalık gelmeyince sıkıldı ve kısa süre sonra yeri bir sonraki aç gözlemciye teslim etti.

Mansiyonlar

Riten Dharia

Mayıs 2021’de İzlanda’daki Reykjanes Yarımadası’nda Fagradalsfjall yanardağı altı bin yılı aşkın bir süredir ilk kez patladı. Lav akışı altı ay boyunca devam etti ve sert siyah kayaları araziye yaydı. Bu görüntüyü yakalayan Riten Dharia, “doğanın ham ve müthiş gücünün bir sergisi” olduğunu söylüyor.

Rhez Solano

Güney Georgia’daki Gold Harbour sahillerinde Rhez Solano’nun vizöründe kral penguenler bir araya toplanıyor. Ada, uzak güney Atlantik Okyanusu’nda, Antarktika’dan çok uzak olmayan bir yerde oturuyor ve gentoo penguenleri ve deniz fili ile birlikte yaklaşık 25.000 üreyen kral penguen çiftine ev sahipliği yapıyor.

An Li

Peru’daki Maraş Tuz Madenlerinde yamaçta teraslanmış yaklaşık 4.500 tuz kuyusu vardır. Arkeolojik kayıtlar, tuz çıkarmanın muhtemelen burada İnka İmparatorluğu’ndan önce, belki de MS 500 yılına kadar başladığını gösteriyor. Bugün bu gelenek, her biri ayda yaklaşık 400 pound tuz üreten kuyulara sahip ailelerle devam ediyor. Bu fotoğrafı çeken An Li, “Tuz kuyuları, yakındaki tuzlu bir yeraltı kaynağından gelen kanallardan su alıyor ve su buharlaştığında kristalleşmiş tuz kalıyor” diyor. “Burada bir tuz madencisi, tuzu çıkarmak için tahta bir tırmık kullanıyor.”

Eric Esterle

Göçebe bir Kazak kartalı avcısı olan Asiilbek, altın kartalı Burged’i Moğolistan’ın en batısındaki Bayan-Ölgii’nin dışındaki otlaklarda at sırtında avlanmaya hazırlıyor. Kartalın eğitimi, yavru kuşların uçurum kenarındaki yuvalarından yakalanıp tavşan, tilki ve hatta geyik avlamayı öğretmesiyle başlar. Gelenek 3000 yıl öncesine kadar uzanıyor.

Fotoğrafçı Eric Esterle, “Bu görüntü için, yüzüstü pozisyonda yüzüstü yatarak nehrin kenarındaki elektronik vizörden bakıyordum” diyor. “Asiilbek’in atı birkaç adım ötemden geçerken yer sallandı ve üzerime buz gibi soğuk su sıçradı. Kameramı vücudumla kapattığımı ve başımı öne eğdiğimi hatırlıyorum.”

Tihomir Trichkov

Fotoğrafçı Tihomir Trichkov, bir Ekim sabahı erken saatlerde bir havaalanından eve dönerken, Kuzey Karolina’daki Blue Ridge Parkway’i geçti ve vadinin üzerinde yavaşça yükselen güneşi gördü. Her yer yoğun bir sisle kaplanmıştı, altından sonbahar renkleri fışkırıyordu. Uzun bir lensi sahneye yakınlaştırdı ve bunu yakaladı. Trichkov, “Fısıldayan bir gizeme bakıyordum, bir kamerayla izlenimcilik yaratıyordum” diyor. “Önceki gün yağmur yağmıştı; havada bir ton nem vardı. Baktığımda fısıltılar duyduğum için ona ‘Sisin Efsaneleri’ adını verdim.”

Tayfun Coskun

Foto muhabiri Tayfun Coşkun tarafından çekilen havadan bir görüntü, California, San Jose’deki Alviso Marina County Park’taki tuzlu bataklık göletlerini gösteriyor. Bu benzersiz kentsel bataklıklar, yükselen deniz seviyeleri tarafından tehdit ediliyor ve koruma projeleri, zamanı geri almak ve bölgeyi vahşi yaşam ve balıklar için ve ayrıca sel sularını emmek ve karbondioksiti yakalamak için eski haline getirmek için yarışıyor.

Bruce Taubert

Yaban hayatı biyoloğu Bruce Taubert, Arizona’nın küçük çöl baykuşlarının yeme alışkanlıklarını inceliyordu. Birkaç gece, yüksek hızlı flaşı tetikleyen kızılötesi bir gezici ışın kullanarak yavrularına yiyecek taşıyan baykuşları fotoğrafladı. Bu baykuş, gece koşusunda bir Akdeniz gekosunu topladı. Taubert, “Akdeniz kertenkeleleri Arizona’ya özgü değil ve dağılımları artıyor” diyor. Oraya nasıl gittiklerine dair teorisi? “Geckolar, egzotik bitkiler getiren peyzaj şirketleri tarafından [yakındaki] evlere teslim edilmiş olabilir.”

Alex Berger

Alex Berger, Avusturya Alpleri’nde yaptığı bir yolculukta, dağlara doğru kıvrılan ve haritada geri dönen tek şeritli bir yol gördü. Gövdelerin arasından çiçek açan bu altın ağacı gördüğünde, orman duvarlarıyla çevrili küçük bir dere boyunca onu takip etti. Berger, “Benim için fanteziden ilham alan bir boyut var” diyor, “bu da tüylerimi diken diken ediyor.”

W. Kent Williamson

Bazen uykusuz bir gece harika fotoğrafçılığın anahtarıdır. Fotoğrafçı W. Kent Williamson, soğuk bir yaz sabahı yaklaşık 3:40’ta bu fotoğrafı Washington’daki Mount Rainier Ulusal Parkı’ndaki Tipsoo Gölü’nden çekti. Durgun suyun karşısından, yorgun dağcılar zirvenin 14.411 fitlik zirvesine yaklaşırken bir dizi far görebiliyordu; bu, birkaç günlük bir tırmanışın doruk noktasıydı. Williamson, “Gece gökyüzü alışılmadık derecede açıktı ve Samanyolu dağın hemen üzerinden görülebiliyordu” diyor. “Dağcıların fenerlerinin ne kadar parlak olduğunu görünce şaşırdım.”


Kaynak: Bu çarpıcı görüntü, ‘Yılın Fotoğrafları’ fotoğraf yarışmamızı kazandı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.