Sozlesmeler Bir Fotograf Projesinin Sonu veya Baslangici Degildir header
Makaleler

Sözleşmeler Bir Fotoğraf Projesinin Sonu veya Başlangıcı Değildir

Başarılı profesyoneller, yani hayatlarının çoğunu fotoğrafçı olarak geçiren insanlar, kariyerlerine dair bir tür küresel görüşe sahiptir. Sanki pazarlama ve sözleşme görüşmeleri ve dijital iş akışı, kompozisyon ve aydınlatma kadar önemliymiş gibi davranıyorlar.

Örneğin, herhangi bir potansiyel müşterinin görmek istediği ilk şey, bir fotoğrafçının ne yaptığını bildiğinin kanıtıdır: tipik olarak, fotoğrafçının en iyi yaptığı işlerle dolu bir web sitesi. Bu potansiyel müşteri web sitesine nasıl ulaşır? Pazarlama.

Her türlü pazarlama vardır: ücretli bir rehberde yer almak, e-posta yoluyla ulaşmak, kişisel bir toplantı, bir salyangoz posta promosyonu, Instagram, bir tavsiye, markette ödeme sırasındaki birine kartvizit vermek, liste devam eder. Tüm bu yollar ile meşgul olmanız gerekmez, ancak en azından birkaçıyla meşgul olmanız gerekir.

Tüm müzakereler, e-posta yoluyla veya tercihen telefonda bir konuşma ile başlar. Genç bir arkadaşımın dediği gibi, “Mesajlaşma sosyal, e-posta iş içindir.” Fotoğrafçıların birkaç soruya cevap vermesi gerekiyor: müşteri ne tür görüntüler arıyor, kaç tane fotoğrafa ihtiyaç duyuyor, fotoğraf ne zaman yapılıyor ve ne zaman teslim edilmesi gerekiyor, nerede yapılacak ve ne kadar para gerekiyor? . En önemlisi, fotoğrafçılar görüntülerin nasıl kullanılacağını bilmek zorundadır – lisans.

En iyi sonuç – herhangi bir işte doğrudur – herkesin istediğini elde ettiği, bir kazan-kazan olduğu bir sözleşmedir. Fotoğrafçılar pazarlık yaparken, işleri hakkında bildikleri her şeye dayalı faktörleri hesaplamak zorundadırlar: ağır maliyetleri (ekipman, sigorta, yaşam giderleri), insan becerileri (müşteri ve diğer herkesle nasıl geçinilir), ne kadar zamana ihtiyaçları var? işi standartlarına göre üretmek, (eğer varsa) kaç kişiyi işe alacaklarını, Plan B ve Plan C… ve Plan D (asla bilemezsiniz).

Dijital iş akışı (müşterilerin hakkında çok az şey bildiği bir şey), görüntülerin teslim edilmesi için kritik öneme sahiptir. Hepsi karışımda ve hepsi sözleşmeye giriyor. Sözleşme imzalandıktan sonra, fotoğrafçı, kaçınılmaz değişikliklerle başa çıkmak için (teknik ve duygusal olarak) hazırlıklı olarak ve nihayet, zamanında ve bütçede teslim etmek için işi üretmek zorundadır. Bu ne kadar zor?

Sözleşmeler Bir Fotoğraf Projesinin Sonu veya Başlangıcı Değildir

Herhangi bir müşteri ulaşmadan önce, fotoğrafçıların tüm süreç için – pazarlamadan dijital iş akışına kadar – hazırlıklı olmaları gerekir, bu da en iyi sonuca yol açar: müşteri mutludur, faturayı öder ve fotoğrafçıyı başka bir proje için tekrar işe alır; başka bir kazan-kazan. Ancak, fotoğrafçı tekrar işe alınmasa bile, fotoğraflar fotoğrafçının web sitesine yeni bir çalışma sağlayacak kadar iyiyse, bir sonraki potansiyel müşteri geldiğinde değerli bir şeye sahip olmaları için bitmiş, teslim edilen proje başarılı bir sonuç olarak kalabilir. görmek için. Ve öyle gidiyor.

Bu, fotoğrafçılar için iş uygulamaları hakkında ara sıra bir sütunun ilkidir. Yıllarca iş hakkında yazdım ve üniversite dersleri, seminerler ve web seminerleri verdim. Bu süre boyunca fotoğrafçıları, editörleri, küratörleri, temsilcileri, asistanları, danışmanları, avukatları, matbaacıları, stilistleri, dijital teknisyenleri ve bu alandaki diğer herkesi dinledim. Benim işim, duyduklarımı okuyuculara ve öğrencilere geri yansıtmak. Herkesin acı noktaları vardır ve herkesin başarıları vardır. Ben de çalışan bir fotoğrafçıyım, bu yüzden bu bilgi benim ve kariyerim için de önemli.

Müzakere, pazarlama, fotoğraf uzmanlıkları, telif hakkı, sigorta, sözleşmeler, yardım, yayınlar, müşteri bulma ve araştırma, dijital iş akışı, destek işlemleri, video, sanat okulu ve sosyal medya hakkında yazacağım. devam edebilirdim. Öğrencilerin ve profesyonellerin karşılaşabileceği her şeyi ve hayatı kolaylaştıran ve işi daha iyi hale getiren her şeyi ele almaya çalışacağım. Ara ara mülakat olacak. Bir fotoğrafçının hayatının kaçınılmaz bir parçası olduğu için, arada sırada çok fazla donanım konuşması olmayacak; ancak geçimini sağlamak için gereken diğer tüm beceriler olmadan, ekipman satın almaya gerek kalmayacak.


Yazar hakkında: Barry Schwartz bir fotoğrafçı, yazar ve eğitimcidir. Web sitesine ve bloguna buradan ulaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.