Haberler

Bir Ara Güler Heykeli; Beyoğlu’na Ne de Güzel Yakışır!

Ekim ayında basın ve sosyal medyada yer alan bir haber, fotoğrafçı Diane Arbus’un bronzdan tam boy bir heykelinin Cental Park’a dikildiğini bildiriyordu. Söz konusu bu heykel, 14 Ağustos 2022 tarihine kadar Central Park’ın 60. Sokak ve 5. Bulvarın kesiştiği köşe noktasında ilgililer tarafından görülebilecek.

Küçük bir de not: New York sanat çevrelerinde, son günlerde Diane Arbus’un heykelinin Central Park’taki yerinde kalıcı olabileceği de konuşuluyor.

Malum tıpkı Amerikalı Diane Arbus gibi, İstanbul şehrini eşsiz siyah-beyaz fotoğraflarıyla ölümsüzleştiren fotoğrafçı Ara Güler‘de bizim mühim kültürel değerlerimizden sadece birisi… Ve halihazırda fani dünyadan göçüp gidişinin üzerinden 3 yılı aşkın bir süre geçmiş bulunuyor. change.org üzerinden başlatılan bir imza kampanyası; bu önemli sanat adamının yaşadığı ilçe olan Beyoğlu’nda kalıcı olarak bir bronz heykelinin dikilmesini amaçlıyor.

Bir Ara Güler Heykeli; Beyoğlu'na Ne de Güzel Yakışır!

Kampanya metni bu eylemin hem kendisine bir saygı duruşu niteliği taşıyacağını hem de sanatın bir başka dalı olan ‘heykel’ aracılığıyla ölümsüzleşeceğini umut ediyor. Ayrıca heykelin olası olarak dikileceği noktanın, şehrin kültür-sanat rotasında yer alacak önemli bir uğrak yeri olmaya da namzet olduğu da belirtilmiş.  Sizde, ömrü boyunca İstanbul’un marka değerine fotoğraf sanatı aracılığıyla katkıda bulunmuş bu çok kıymetli kültür ve sanat adamının bronz bir heykelinin yaşadığı Beyoğlu – Galatasaray Meydanı’nda dikilmesini istiyorsanız; aşağıdaki bağlantı aracılığıyla imza kampanyasına destek olabilirsiniz.

https://www.change.org/BirAraGulerHeykeliBeyoglunaNedeYakisir

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.