Kılavuzlar

Daha İyi Etkinlik Fotoğrafçılığı için 6 İpucu

Adım Simon Wiffen ve ben aile, yaşam tarzı, portre, reklam ve etkinlik fotoğrafçılığı konusunda uzmanlaşmış, İngiltere merkezli Leeds’li bir fotoğrafçıyım. Bu makalede, en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olmak amacıyla daha iyi etkinlik fotoğrafçılığına yönelik en iyi 6 ipucumu paylaşacağım.

İster bir aile etkinliği, ister iş etkinliği, konferans veya ödül töreni çekiyor olun, etkinlik fotoğrafçılığı zor olabilir. Bu ipuçları etkinlik fotoğrafçılığınızı bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olacaktır.

1. Ekipmanınızı Anlayın

Bu ilk ipucunu söylemeye gerek yok ve aslında herhangi bir ticari fotoğrafçılık çalışması için de geçerlidir, ancak özellikle etkinlik fotoğrafçılığı için, ekipmanınızı tam olarak anlamanın ne kadar önemli olduğunu yeterince vurgulayamam.

Daha İyi Etkinlik Fotoğrafçılığı için 6 İpucu
Çoğunlukla karanlıkta çalışacağınız için, ayarları sezgisel olarak hızla değiştirebilecek kadar ekipmanınızı yeterince tanımanız çok önemlidir.

Hızlı çalışmanız ve durumlara (çoğunlukla karanlıkta) anında tepki vermeniz gerekecek, bu nedenle sahip olduğunuz ekipmanla en iyi sonuçları nasıl alacağınızı anlamanız ve fotoğraf makinenizi yeterince rahat kullanabilmeniz önemlidir. ayarları anında hızlı bir şekilde yapın.

Her türlü etkinlik için fotoğraf çekmek büyük bir sorumluluktur. Organizatör, sonuç almanız konusunda size güveniyor ve ikinci bir şans yok. Ekipmanınıza yeterince aşinaysanız, yapmak üzere orada olduğunuz işe konsantre olabilirsiniz; olayı yakalayın!

2. Düşük Işıkta Çekim Yapmayı Öğrenin

Gelin bu durumu hemen ortadan kaldıralım; etkinlik fotoğrafçılığında genellikle zorlu koşullarda ve düşük ışıkta çalışacaksınız. Elbette etkinliğin türüne bağlıdır ancak genel olarak bir mekanı fantastik, karamsar ve havalı gösteren her şey, çoğu zaman onu iyi fotoğraflamayı zorlu bir durum haline getirebilir.

Events 3983
Etkinlik fotoğrafçılığı çekerken değişen ışık koşullarına hızla uyum sağlayabilmeniz önemlidir.

Fotoğrafçılık kelimesi kelimenin tam anlamıyla ‘ışıkla çizim’ anlamına gelir, bu nedenle üzerinde çalışacak yeterli malzemeniz olmadığında bu her zaman zor olacaktır. Düşük ışıkta çalışmayla ilgili koca bir makale yazabilirim ama burada sadece ana noktalara değineceğim.

Diyafram

Fotoğrafçılar olarak sıklıkla hızlı lenslerden bahsediyoruz. Yani güzel bir geniş diyafram açıklığına sahip lensler. Lensinizin diyafram açıklığı ne kadar geniş olursa sensörünüze o kadar fazla ışık girer ve çarpar ve harika sonuçlar almanız o kadar kolay olur.

F/4-5,6 kit lensle bir etkinlik çekmek imkansız değil ama hayatınızı çok ama çok zorlaştıracak. Genel olarak konuşabildiğiniz kadar geniş çekim yapmak istersiniz. F/2,8 veya daha hızlı bir diyafram açıklığı başlamak için harika bir yerdir.

ISO

Modern kameralar düşük ışıkta gerçekten etkilidir. ISO’nuzu 1600 civarından yukarıya itmenin çok fazla gürültü yaratmaya başlaması o kadar da uzun zaman önce değildi, ancak modern kameraları 3200, 6400 ve hatta daha yükseğe itebilir ve yine de kabul edilebilir sonuçlar alabilirsiniz.

Çekimi yapmanız kritik olduğunda, her zaman daha yüksek bir ISO değerinde çekim yapmayı ve keskin görüntüler yakaladığımdan emin olduktan sonra kamera sarsıntısı riskini ortaya çıkarmayı tercih ederim. Gerekirse postadaki gürültüyü her zaman kaldırabilirsiniz ancak genel olarak günümüzün kameraları bu işleri oldukça iyi halledecektir.

Deklanşör

Genel bir kural olarak, kamera sarsıntısını önlemek için, yaklaşık olarak odak uzaklığınıza eşdeğer bir deklanşör hızı kullanmak istersiniz. Örneğin, 50 mm’lik bir lensle çekim yapıyorsanız yaklaşık 1/50 veya daha yüksek bir deklanşör hızı hedefliyorsunuzdur. Benzer şekilde, 200 mm’de çekim yapıyorsanız 1/200 veya daha hızlı olmak istersiniz. Lens ne kadar uzun olursa, her hareket etkili bir şekilde büyütüldüğünden o kadar az affedici olur.

Bazı kameralar ve lensler, özellikle iyi bir el tutma tekniğiniz varsa, kamera sarsıntısını azaltmaya gerçekten yardımcı olabilecek sabitleme içerir. Bununla birlikte, hızlı çalışırken ve görüntüleri incelerken genellikle bir kamera monitöründe küçük kamera sarsıntısını fark etmenin oldukça zor olduğunu görüyorum, bu yüzden deklanşörü olabildiğince yüksek tutarak güvende kalmayı denemeyi seviyorum.

Flaş

Diyafram, ISO ve deklanşör kombinasyonunu kullanmak, doğal ışıkla çalışmanıza izin verebilir; aslında, kendinizi flaşa izin verilmeyen bir durumda bulabilirsiniz, bu yüzden elinizden gelenin en iyisini yapmak zorunda kalacaksınız. Ancak gerçekte, etkinlik fotoğrafçılığı çekecekseniz eninde sonunda flaşta ustalaşmayı öğrenmeniz gerekecektir.

Yine bu yazımda kamera flaşı kullanımına dair detaya girmeyeceğim. Eğer soğukta geliyorsanız , flaşı etkili bir şekilde nasıl kullanacağınıza dair zengin bilgi için Strobist‘e gitmenizi şiddetle tavsiye ederim .

Oysa bir stüdyo ortamında, hareket halinde olacağınız bir etkinlikte flaş ışıkları, softbox’lar vb. ile çalışabilirsiniz, bu nedenle genellikle kamera üzerindeki flaşla idare etmeniz gerekir.

event photography setup scaled 1
Etkinlik fotoğrafçılığını çekerken genellikle kameranın üzerindeki flaşı kullanırım

Şimdi kamera üzerindeki flaşın sorunu o kadar da gurur verici olmaması. Bu, sert sonuçlar üreten küçük, sert bir ışıktır, bu yüzden işin püf noktası onu büyütmektir. Buradaki normal strateji flaşı tavandan veya yakındaki bir duvardan sektirmek olacaktır. Bu size çok daha büyük, etkili bir ışık kaynağı ve etkinlik fotoğrafçılığınızı anında iyileştirecek daha güzel sonuçlar verecektir.

Ancak bu sihirli bir değnek değil. Mekanınızın duvarları beyaz değilse, yansıyan ışığınıza herhangi bir renk karışacaktır ve bu da fotoğraflarınıza gerçekten hoş olmayan bir renk tonu getirebilir. Duvarlar karanlıksa, ona verdiğiniz tüm ışığı emerler ve eski halinize geri dönersiniz.

Benzer şekilde, mekana bağlı olarak tavanların o kadar yüksek olduğunu ve ışığı yansıtmanıza izin vermediğini görebilirsiniz, bu da seçeneklerinizi sınırlayabilir. Bu durumlarda, sahip olduğunuz koşullarla elinizden gelenin en iyisini elde etmeniz söz konusudur. Işığınızı yansıtamıyorsanız onu yumuşatmanın başka yolları da vardır; ışığın daha hoş bir şekilde yayılmasına yardımcı olmak için flaşınıza difüzörler veya yansıtma kartları takabilirsiniz. O kadar etkili değil ama ışığı yaymak için yapabileceğiniz her şey, az da olsa yardımcı olacaktır.

Son olarak, etkinlik fotoğrafçılığı için flaşla çalışıyorsanız, neredeyse kesinlikle odadaki mevcut pratik aydınlatmayla rekabet halinde olacağınızı unutmayın. Yaratıcı etki için kontrast istemiyorsanız, daha doğal sonuçlar elde etmek için flaşınızı ortam ışığına uyacak şekilde jelleştirmek isteyebilirsiniz.

godox akr1 kit
Manyetik Godox AK-R1 yuvarlak başlı aksesuar kiti, Godox V1 flaşa gerçekten kullanışlı bir eklentidir.

Flaşı ortam ışığıyla eşleştirmem gerektiğinde manyetik Godox AK-R1 yuvarlak başlı aksesuar kitini Godox V1 kamera üstü flaşımla kullanmak için mükemmel buluyorum. Bir dizi renk düzeltme filtresinin yanı sıra kubbe başlığı veya yansıtma kartı (filtrelerle birlikte takılabilen) içerir; flaşı etkili bir şekilde yansıtamadığınız sert ışığı yumuşatmaya yardımcı olmak için gerçekten kullanışlıdır.

3. Katılın (Ama Yolunuza Çıkmayın)

Tamam, artık ekipmanımızı avucumuzun içi gibi biliyoruz ve düşük ışıkta nasıl iyi sonuçlar elde edeceğimizi anlıyoruz, etkinliğimizi gerçekten yakalamaya odaklanmaya hazırız!

İyi bir etkinlik fotoğrafçılığının nihai amacının her zaman izleyiciye etkinliğin bir parçası olduğunu hissettirmek olduğunu düşünürüm. Etkinlik fotoğrafçılığında yeniyseniz biraz çekingen hissedebilirsiniz ancak etkinliğin kenarında durarak ilgi çekici görüntüler elde edemezsiniz; dahil olmanız ve kendinizi eylemin tam ortasına koymanız gerekir.

Simon Wiffen Photography 3272

Bu, ihtiyaçlarınızı konukların önüne koymanız gerektiği anlamına gelmez. Bir etkinlik fotoğrafçısı olarak göreviniz mümkün olduğu kadar ortama uyum sağlamaktır. Kolay değil. Bazen oda kalabalık olabilir ve özellikle elinizde kamera varken hareket etmek zor olabilir.

Ne kadar çok etkinlik çekerseniz o kadar kolaylaşır. İnsanlar bir iş yapmak için orada olduğunuzu fark edecekler, ancak bunu misafirlerin etkinliklerinin tadını çıkarmasına izin vererek dengelemeniz gerekiyor.

Etkinlik Fotoğrafçılığı Kuralları

İşlerin sorunsuz ilerlemesine yardımcı olacak birkaç hızlı ipucu:

  1. Kalabalık odalarda alanlar dar olabilir. Eğer geçmeniz gerekiyorsa, kibarca sorun. Asla dalıp gitmeyin.
  2. Özellikle kameranızı taşırken, etrafta dolaşırken misafirlerden herhangi birine çarpmamaya dikkat edin. Kazalar olur – Birine çarparsanız özür dileyin!
  3. Personele karşı nazik olun ve işlerini yapmalarına izin verin. Eğer yolunuzdaysanız, hareket edin, geçmelerine izin verin ve yolunuza devam edin.
  4. Kendinizi birinin görüşünü engelleyeceğiniz bir yerde konumlandırmanız gerekiyorsa buna dikkat edin. Bazen bu kaçınılmazdır ancak ihtiyacınız olanı çekin ve mümkün olan en kısa sürede yolunuza devam edin. Misafirler yapacak bir işiniz olduğunu anlayacaklardır ancak kafanızın arkasına bakmak için orada değillerdir.
  5. Bazen kendinizi bir başkasının işini yapmasını engelleyeceğiniz yerde ateş ederken bulabilirsiniz. Örneğin, bir ses veya ışık masası varsa veya bir kameramanla birlikte çalışıyorsanız. Yolunuzda olma ihtimalinizin olduğunu düşünüyorsanız o zaman sorun. Eğer hareket etmeniz istenirse, yapın. Kendimi sık sık kameramanlarla birlikte çekim yaparken buluyorum ve onlarla sohbet etmek ve ihtiyaçlarını anlamak her zaman iyi oluyor. Örneğin, çekimlerinin bir parçası olarak sizi işyerinde yakalamak isteyebilirler. Diğer zamanlarda ise seni çerçevenin dışında tutmaya çalışacaklar. Neye ihtiyaç duyduklarını anlar ve birlikte çalışırsanız, hiçbirinizin diğerinin işini yapmasını engellemediğinden emin olabilirsiniz.
  6. İnsanları yemek yerken fotoğraflamayın. Bunun yerine deneyimi belgelemeye odaklanın. Servisin ve yemeğin resimlerini çekin. Genellikle misafirler yemekten sonra kahve ya da içki içtiklerinde tekrar çekime başlıyorum.

4. Gözlerinizi Açık ve Kameranızı Hazır Tutun

Fotoğrafçılık doğru zamanda doğru yerde olmakla ilgilidir ancak bu şanslı olmanız gerektiği anlamına gelmez. Kendi şansınızı yaratabilirsiniz.

Etkinlik fotoğrafı çekerken her zaman insanların ilgilendiğini ve iyi vakit geçirdiğini gösteren etkileşimleri ve anları arıyorum. İşin sırrı her zaman ateş etmeye hazır olmak ve gözlerinizi açık tutmaktır.

Simon Wiffen Photography 7302
Simon Wiffen Photography 7251
Simon Wiffen Photography 3422

Tecrübe kazandıkça çekimlerin ne zaman ortaya çıkacağını tahmin etmeye başlarsınız. Gülen ve hareketli sohbetler yapan insanlara dikkat edin. Bunlar size kendinizi daha iyi bir noktaya getirmeniz için birkaç dakika verebilir, böylece bir sonraki kahkaha veya gülümseme geldiğinde onu yakalayacak en iyi konumda olursunuz.

Etkinlik fotoğrafçılığı çekerken zamanımın büyük bir kısmını odayı tarayarak, izleyerek ve fırsatları arayarak geçirdiğimi fark ettim. Bunları tespit edebilir ve olmanız gereken yere varacak kadar erken tahmin edebilirseniz, bu kazanılan savaşın yarısıdır.

5. Paydaşlarınızı ve İhtiyaçlarını Tanıyın

Bir etkinliğin çekimini yapmakla görevlendirildiyseniz, olaya dahil olan tüm paydaşları anlamanız zorunludur. Etkinliğe varmadan önce, brifingi iyice anlamış olmanız gerekir. Değilse, sormaya korkmayın!

Bir etkinliği düzenlemek için çok fazla çalışma gerekiyor ve mükemmel bir hizmet sunmak istiyorsanız herkesin farklı ihtiyaçlarını anlamalısınız. Odayı yalnızca etkinlik sırasında değil, öncesinde, en iyi şekilde sunulduğunda yakaladığınızdan emin olun. Yiyecek, içecekler, masa düzenlemeleri, eğlence vb. olsun, etkinlik organizatörünün planlamaya koyduğu ayrıntılara gösterilen ilgiyi gösteren ayrıntılara bakın.

Simon Wiffen Photography 3161
Events 3737
Simon Wiffen Photography 3108
Simon Wiffen Photography 3502

Etkinlikte belirli VIP’ler varsa, onların kim olduğunu bildiğinizden ve onları resimlerinizde çektiğinizden emin olun. Etkinlikte konuşmacılar veya paneller varsa, tüm paneli ve ayrıca bireysel olarak hareket halindeki herkesi, konuklarla konuşan ve onlarla etkileşime giren herkesi bir arada çektiğinizden emin olun. Benzer şekilde, konuklar konuşmacılarla etkileşimde bulunuyorsa bunu da konuşmacının bakış açısından yakalayın.

Simon Wiffen Photography 8246
Simon Wiffen Photography 7921
Simon Wiffen Photography 7767

Kurumsal bir etkinlik çekiyorsanız, çekimlerinizi markalarının veya ana sponsorların markalarının görünürlüğünü en üst düzeye çıkaracak şekilde düzenlediğinizden emin olun.

Bazen özetiniz size bunun gibi gerekli çekimlerin belirli bir listesini verecektir. Diğer zamanlarda daha gevşek bir brifing üzerinde çalışıyor olabilirsiniz, ancak başarılı bir etkinliğin farklı unsurlarını anlayabilmek ve bunları etkili bir şekilde yakalayabilmek, çok mutlu müşteriler yaratacaktır.

6. Çok Çalışmaya Hazır Olun

Son olarak etkinlik fotoğrafçılığı zor bir iştir. Daha önce de belirttiğimiz gibi koşullar zorlayıcı olabilir. Etkili bir şekilde hareket etmek zor olabilir. Farklı yerlerde pek çok şey oluyor ve sizin göreviniz, ikinci bir şans vermeden her şeyi yakalamak. Bu korkakların işi değil!

Simon Wiffen Photography 7906
Simon Wiffen Photography 7397

İki açılış sahnesi arasında 13 km atlayarak kat ettiğim etkinlikleri çektim ve buna sıklıkla 70-200 mm’lik bir lens ve kamerama takılı flaşla çektiğim karışımı da eklerseniz, bu taşıması gereken çok fazla ağırlık var. .

Çok çalışmaya hazır olun… ve rahat ayakkabılar giyin.

Umarım bu ipuçlarını kendi etkinlik fotoğrafçılığınız için yararlı bulursunuz.


Yazar hakkında : Simon Wiffen ödüllü bir fotoğrafçı, koca, köpek sahibi, plak koleksiyoncusu ve üç çocuk babasıdır. Bu makalede ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Çalışmalarının ve yazılarının daha fazlasını web sitesinde ve blogunda bulabilirsiniz. Bu makale burada da yayımlandı.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.