Makaleler

Fotoğrafçılık, Moda Dergilerinin Özünü Nasıl Değiştirdi?

Yazının öldüğü söyleniyor, ancak bir derginin cazibesi, parlak bir yayını elinizde tutmanın bizi geri getirmeye devam eden bir yanı var.

Kabul edelim ki, geç dönemdeki ana akım dergiler, salt şöhret ibadeti lehine sanatsal yeniliklerden büyük ölçüde vazgeçtiler. Yine de her zaman böyle değildi: Vogue , LIFE veya Harper’s Bazaar arşivlerine bakıldığında , bugün modern dahi olarak selamlanacak hikayeler ve görüntüler ortaya çıkıyor.

Yahudi Müzesi’nin son sergisi ” Modern Bakış: Fotoğrafçılık ve Amerikan Dergisi “, 1930’lardan 1950’lere kadar popüler dergilerdeki yaratıcılığı ve sanatsal deneyimleri kutluyor. Dergiler avangardı kucaklamaya ve görüntülerini sayfalarına (ve yerleşim planlarına) dahil etmeye başladıkça, tüm bir Amerikalı neslini yeni keşfedilmiş bir görsel manzara ile tanıştırmaya yardımcı oldular ve bunun etkisi modaya damlamaya devam etti ve bugün sanat endüstrisine de.

Fotoğrafçılık, Moda Dergilerinin Özünü Nasıl Değiştirdi?
Dick and Adele, c. 1947 © Saul Leiter
How Photography Changed the Essence of Fashion Magazines 0002
Atom Bombası Gökyüzü, New York, 1955 © William Klein

“Modern Bakış” dergilerin illüstrasyondan fotoğrafa döndüğü bir zamanda başlayarak, bunun doğuşuna geri döner. Sergi, Richard Avedon, Irving Penn, Gordon Parks veya Robert Frank gibi bu dergilere katkıda bulunan çığır açan fotoğrafçılara saygı duruşunda bulunurken , Harper’s Bazaar’dan Alexey Brodovitch gibi bu yeni görünümden sorumlu sanat yönetmenlerine özel ilgi gösteriyor . veya Alexander Lieberman arasında Vogue .

Sergiyi kapsayan 150’den fazla eserle, hepsi beş bölüm halinde düzenlenmiş eski fotoğraflar, sanat kitabı düzenleri, dergi kapak tasarımları ve daha fazlası var: “Tasarım olarak Sanat, Sanat olarak Tasarım”, “Arzu Olarak Moda”, “Tartışmalı Sayfa, Sanat fotoğrafçılığının ve ticari dergilerin birleşmesinin güzel görünümlü bir dergi yapmanın çok ötesinde bir etkiye sahip olduğunu göstermek için “Yeniden Düşünme Sektörü” ve “Grafik Efekt”. Aksine, fotoğrafın bir gazetecilik ve hikaye anlatıcılığı aracı olarak önemini sağlamlaştırdı.

How Photography Changed the Essence of Fashion Magazines 0003
Direction dergisinin kapağı, Aralık 1940,
Paul Rand tarafından tasarlandı
How Photography Changed the Essence of Fashion Magazines 0004
Kapsam Kapağı, Kasım 1941,
Tasarım: Will Burtin

Sergiyi düzenleyen Yahudi Müzesi Kıdemli Küratörü Mason Klein serginin başlangıcını şöyle açıklıyor: “Foto muhabirliği standardı yükseldikçe, fotoğrafın gücü de yükseldi” dedi. “Dergiler, hayal gücünü ateşlemek için yazılı kelimenin yerini alan güçlü bir yeni dil olarak anlaşıldı.” 

Moda, doğal olarak, sergi boyunca görüntülerde ağırlıklı olarak yer alıyor. Lillian Bassman‘ın Üfleme öpücük aktris yakalayan, Harper ‘s Bazaar için atama alındı Barbara Mullen, Dior‘New Look’klasik bir kadınlık-cinched bel, yuvarlak omuz geri getirdi 1947 yılında girmiştir olduğu devrimci koleksiyonu, tam etek-o vardı Savaş zamanının kıtlığı ve kısıtlamaları sırasında büyük ölçüde terk edildi. Bu yeni bir silüetti ve uygun şekilde, Bassman Mullen’ı sivri şapkası ve uzanmış eliyle siluet biçiminde yakalıyor, açık ve karanlık arasındaki zıtlık bir ustura kadar keskin.

How Photography Changed the Essence of Fashion Magazines 0005 1
Blowing Kiss (Barbara Mullen), 1950 Outtake, “The V-Back Akşamları”,
Harper’s Bazaar, Temmuz 1955 © Lilian Bassman
How Photography Changed the Essence of Fashion Magazines 0006
Elektrik Üretim Binasında Kadın, New York Dünya Fuarı,
Harper’s Bazaar’da Basıldı, Eylül 1938 © Martin Munkacsi

Klein, “Şehrin gelişmekte olan grafik tasarım kültürü, edebi, ressam ve sinematik unsurları özümsediği ve güzel sanatlar ile uygulamalı sanatlar arasındaki geleneksel ayrıma meydan okuduğu için fotoğraf çeşitliliğine yol açtı,” dedi. Gönderen Martin Munkácsi‘ın Elektrik Productions binasına Woman onun diyagonal, yakınsak çizgilerle, Frances McLaughlin-Gill‘in Nan Martin, Sokak Scene bir binanın pencerelerinin hatları ile çelişen bir ceket şemsiye ile, görüntülerin birçoğu dahil grafik nitelikler. 

Gerçekten de, günümüzün parlak dergilerinin çoğu Lieberman’ın Vogue ve Brodovitch’s Harper’s Bazaar’ı tekrar ziyaret ederek bir iki şey öğrenebilir . Kökleri, Klein’ın dediği gibi, “belirgin bir şekilde Amerikan inovasyon ve pragmatizm kombinasyonundan ortaya çıktı.” Belki de baskı ölmemiş olabilir; belki de sadece biraz Brodovitchçi yeniliğe ihtiyacı var.

How Photography Changed the Essence of Fashion Magazines 0007
Nan Martin, Sokak Sahnesi, Birinci Cadde (detay), 1949
© Frances McLaughlin-Gill
How Photography Changed the Essence of Fashion Magazines 0008
Komol Saç Boyası, 1932 © Grete Stern

Yazar: Christina Cacouris
Christina Cacouris, Paris ve New York’ta yaşayan bir yazar ve küratördür.


Modern Görünüm: Fotoğrafçılık ve Amerikan Dergisi
11 Temmuz 2021 tarihine kadar
Yahudi Müzesi, New York’da sergileniyor.

How Photography Changed the Essence of Fashion Magazines 0009
Çocuk + Evsiz, New York, c. 1955 © William Klein
How Photography Changed the Essence of Fashion Magazines 0010
Yedinci Senfoni (Mimari Özellikle Sıçrayan Erkekler), c. 1930’lar © Alexey Brodovitch

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu