Ustalar

Robert Frank – Rarities

Robert Frank’in başyapıtı The Americans , Amerika’yı tüm ihtişamıyla yakalamaya çalışan fotoğrafçının 1955 ve 1957 yılları arasında Amerika’daki yolculuğunu anlattı. Bu üç yıllık dönemde çektiği 28.000 fotoğraftan sadece 83’ü The Americans’da yayınlandı. Birçoğu kamuoyuna görünmeyen on binlerce kare dışarıda bırakıldı: şimdi, ilk kez, nadiren görülen ve yayınlanmamış çalışmaların bir seçkisi, Rarities….

Robert Frank - Rarities
San Francisco, 1955 © Robert Frank

Amerikalıların doğuşu, kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri’ne memleketi İsviçre’den göç etmiş olan Frank, ülke çapında seyahat etmek ve büyük şehirler ve geniş arazilerdeki günlük yaşamı belgelemek için Guggenheim Bursu için başvurduğunda ortaya çıktı. Sözde sıradan Amerikalının hayatlarını belgelerken, kısacık bir Amerika’yı da yakaladı ve Amerikalıları 1950’lerin ortalarına ait bir zaman kapsülü haline getirdi. 

Robert Frank - Rarities
Mary, 1956 © Robert Frank

Yayınlanmak üzere seçtiği karelerle görünmeyen kareler arasında, Frank’in bu dönemden fotoğraflarında melankolik bir ton var. Sergilenen baskılar arasında, göz alıcı film yıldızı Kim Novak’ın coşkulu kalabalıktan uzaklaştığı 1955 Hollywood Premiere ; görüş alanı dışında olduğuna inanan yüzü düşer ve gerçek duygularını açığa çıkarır. Hollywood’da çekilmiş bir film setinden gizlice çekilmiş bir başka fotoğrafta, görünüşe göre filmin başlamasını bekleyen, yorgun, göz kamaştırıcı ama sıkılmış gibi duran aktörleri gösteriyor. The New York Times ile yaptığı bir röportajda, “İnsanların ne düşündüğünü ancak tartışmadıklarını gösterdiği için insanların kitabı beğendiğini düşünüyorum” dedi  . “Akıllarının ucunda ne olduğunu gösteriyor.” 

b6aa7a98b08c7a8334bd0199bbbbfc5d
Hollywood Prömiyeri, 1955 © Robert Frank

Frank’in görüntüleri, Altın Çağ’daki yaşamın ille de o kadar parlak olmadığını gösteren, cephesiz bir Amerika’yı ortaya çıkardı. The Americans’ın girişini yazan kötü şöhretli Beat şairi ve romancı Jack Kerouac , daha sonra Frank’in “Amerika’dan üzücü bir şiiri filme çekip dünyanın trajik şairleri arasında yer aldığını” söyleyecekti. 

58b5600b55817c50a3217b038e789e00
Daytona, Florida. 1962 © Robert Frank

Klasik Americana anları kalır: Bir Amerikan bayrağının duvar resmi, bir araba reklamı, görünüşte sonsuz bir otoyol uzantısı. Washington’daki National Gallery of Art’ın kıdemli fotoğraf küratörü Sarah Greenough, “Amerikan yaşamının o basit, gözden kaçan köşelerinde – akşam yemeklerinde ya da sokakta yeni güzellik alanları buldu” diye yazıyor. “Artık ikon olarak tanımladığımız yepyeni bir konuya öncülük etti: arabalar, müzik kutuları, hatta yolun kendisi.”

797e8dc1dc8b6f5f66a71c8179a0ea47
Hoover Barajı, 1955 © Robert Frank

Bu nadide seçkideki özellikle dokunaklı bir görüntü, bir Magritte resminin aniden siyah-beyaz olarak canlanması gibi, arkadan, uygun olmayan bir takım elbise ve şapka giymiş, yaşlanan bir adamı gösteriyor. Önündeki tarlaya bakarken, bir inek uzaktan otlarken, sanki son bir kez karayı inceliyor ve hızla kaybolacak bir Amerika görüyormuş gibi bakıyor. Neyse ki, Frank hepsini yakalamak için oradaydı. 

7a5ceeb51c8debecc1568c5cd862d392
İsimsiz (Bayraklar ve Arabalar), 1955/56 © Robert Frank

Tüm görünmeyen fotoğrafları görmek için buraya tıklayın.

1 2Sonraki sayfa
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu