Ustalar

Dorothea Lange: Buhran Dönemi Kırsal Amerika Fotoğrafçısı

Dorothea Lange , Büyük Buhran’ın ikonik bir fotoğrafı olan Göçmen Anne ile tanınan Amerikalı bir belgesel fotoğrafçısıydı. Çalışmaları, Amerikalıların buhranın Amerika’nın kırsalındaki yıkıcı etkilerini görmelerine yardımcı oldu ve Lange şimdi belgesel fotoğrafçılığı alanında öncü olarak kutlanıyor.

Lange, 26 Mayıs 1895’te New Jersey, Hoboken’de Dorothea Margaretta Nutzhorn’da doğdu, ancak büyüdü ve New York’ta devlet okullarına ve koleje gitti. Lange henüz on iki yaşındayken babası aileyi terk etti ve onun doğum soyadını (Nutzhorn) annesinin kızlık soyadı (Lange) lehine değiştirmesine yol açtı.

Üniversiteden sonra Lange ve bir arkadaşı, kariyerlerine başlamadan önce dünyayı dolaşmaya karar verdiler. Soyulduklarında ve durup iş bulmak zorunda kaldıklarında San Francisco’ya kadar gittiler.

Dorothea bir mağazanın fotofinisaj tezgahında işe girdi. Fotoğrafçı olmaya çoktan karar vermişti ve o zamanlar fotoğraf bitirme işi hemen hemen giriş seviyesi bir fotoğrafçılık işiydi. Kısa süre sonra bir portre stüdyosunda fotoğrafçı asistanı olarak iş buldu.

Çok geçmeden San Francisco’nun zenginlerini ve sosyetesini fotoğraflayan kendi stüdyosuna sahipti. Stüdyosu, San Francisco’daki sanatçıların, müzisyenlerin, yazarların ve fotoğrafçıların uğrak yeri oldu. Bu topluluk birbirini teşvik etti ve daha az şanslı olanlara yardım etme arzusunun oluşmasına yardımcı oldu.

Mazlumlar İçin Bir Kalp Geliştirmek

Yoksulluğun tembellikten, sağlık sorunlarının ise temizlik ve yoksulluktan kaynaklandığı o dönemde ülkede yaygın bir düşünceydi. Sonuç olarak, hasta veya yoksullar için çok az destek vardı. Dorothea, 7 yaşında bir çocukken çocuk felcine yakalanmış ve bunun sonucunda uzun süreli kısmi sakatlık geçirmişti. Sağ tarafı zayıftı ve topallayarak yürüyordu. İyi insanların başına kötü şeylerin gelebileceğini biliyordu ve bunun sonucunda güçlü bir empati duygusu geliştirdi.

Stüdyosunda takılan sanatçılardan biri Maynard Dixon adında bir batılı/kovboy ressamıydı. Birbirlerine aşık oldular ve kısa sürede evlendiler ve bir aile kurdular. Ancak Dixon zamanının çoğunu yol resmine harcadı ve çift ayrıldı ve boşanmayla sonuçlandı.

Bu arada Dorothea, kamerasının önündeki zengin insanlardan çok penceresinin dışındaki sokak insanlarıyla ilgilenmeye başladı. Sokaklardaki çaresiz ve evsiz insanları gösteren fotoğrafları, Paul Taylor adında bir üniversite ekonomi profesörünün dikkatini çekti. Taylor tarım ekonomisini araştırıyordu. Amerikalı çiftçilerin durumu, 1930’ların başlarında bu noktada tüm zamanların en düşük seviyesindeydi.

Dorothea Lange: Buhran Dönemi Kırsal Amerika Fotoğrafçısı
Dorothea Lange Teksas’ta kameralı bir arabanın üzerinde oturuyor.
c.1935.

Paul ve Dorothea birlikte seyahat etmeye başladılar, ortak bir amaç ve kısa süre sonra aşkla birbirlerine bağlandılar, göçmen çiftlik işçileriyle röportaj yaptı ve onlar giderken fotoğraflarını çekti. Evlendiler ve uzun ve verimli bir birlikteliğe başladılar. Taylor hemen hemen her yönden Dixon’ın tam tersiydi. Dixon bir sanatçıydı ve güvenilmezdi, Taylor ise istikrarlı bir üniversite ekonomi profesörüydü. Taylor ve Lange kısa süre sonra, sıkıntılı çiftçilere yardım etmekle görevli devlet kurumu olan Çiftlik Güvenlik İdaresi veya FSA için çalışmaya başladı.

dorothea lange on a ford model 40 with a camera
Yeniden Yerleşim İdaresi fotoğrafçısı Dorothea Lange, kucağında Graflex 4×5 Series D kamerayla California’da Ford Model 40’ta oturuyor.

Profesyonel bir fotoğrafçı olarak Dorothea Lange, her zaman iş için en uygun olduğunu düşündüğü ekipmanı kullandı. Çoğu zaman bu, geniş formatlı bir Graflex Tek lens refleksiydi.

Jims4x5Graflex 1

Göçmen Anne ve Büyük Buhran Amerika

Lange’nin en ünlü fotoğrafı, Mart 1936’da California, Nipomo yakınlarındaki bir bezelye toplama kampında bulunan Florence Owens Thompson’ın fotoğrafıydı. Daha sonra Göçmen Anne olarak adlandırılan fotoğraf yüzlerce kez yayınlanacak ve birçok Amerikalı için Büyük Buhran’ın yüzü olacaktı.

migrant mother by dorothea lange
“Göçmen Anne.”
Nipomo, Kaliforniya.
1936. Fotoğraf Dorothea Lange tarafından.

Birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin her yerini gezdiler, çaresiz durumdaki her türden insanla görüştüler. Halk, Büyük Buhran’ın çok sayıda insan üzerinde yarattığı dehşeti ilk elden görmeye başladığında, fotoğrafları gazete ve dergilerde yayınlandı.

dorothea lange cotton picker
Göçmen Pamuk Toplayıcı, Eloy, Arizona.
1940. Fotoğraf Dorothea Lange tarafından.
san francisco breadline dorothea lange
San Francisco’daki Beyaz Melek Ekmek Hattı.
1933. Fotoğraf Dorothea Lange.
car trouble dorothea lange
“Kırıldı, bebek hasta ve araba sorunu!” Şubat 1937. Tracy California yakınlarında US Highway 99’da araba sorunu yaşayan beş kişilik bir Missouri ailesi.
Dorothea Lange’nin fotoğrafı.
dallas and austin texas family dorothea lange
Teksas’ta Dallas ve Austin arasında seyahat eden bir aile. Ağustos 1936. “İnsanlar Güney Teksas’taki evlerini ve bağlantılarını terk ettiler ve pamuk tarlalarında çalışmak için Arkansas Deltası’na ulaşmayı umuyorlar. Beş parasız insanlar. Depoda yiyecek yok ve üç galon benzin var. Baba bir lastiği tamir etmeye çalışıyor. Üç çocuk. Babam, ‘Zor ama hayat ne olursa olsun zor’ diyor.
Dorothea Lange’nin fotoğrafı.
carrot pullers dorothea lange
California’da Teksas, Oklahoma, Missouri, Arkansas ve Meksika’dan havuç çektirmeleri.
Şubat 1937. “Biz her eyaletten geliyoruz ve artık bu alanda bir dolar kazanamıyoruz.
Sabah yediden öğlen on ikiye kadar çalışarak ortalama otuz beş sent kazanıyoruz.”
Dorothea Lange’nin fotoğrafı.
family walking on highway great depression dorothea lange
Oklahoma’da beş çocukla otoyolda yürüyen bir aile. Haziran 1938. “Idabel, Oklahoma’dan başladı. Krebs, Oklahoma’ya bağlı. Pittsburg İlçesi, Oklahoma 1936’da baba, Oklahoma, McCurtain County, Eagleton’da üçte ve dördüncülerde çiftçilik yaptı. Zatürree yakalandı ve çiftliğini kaybetti. Çalışma Projeleri [yani Projeler] İdaresi’nde iş bulamamış ve hastalığından sonra başka bir ilçede geçici ikamet ettiği için on beş yıllık ikamet ettiği ilçede ilçe yardımını reddetmiştir.”
Dorothea Lange’nin fotoğrafı.

Dorothea Lange’in diğer FSA fotoğrafçılarıyla birlikte fotoğrafları, siyasi iklim üzerinde büyük bir etki yarattı ve Başkan Franklin Roosevelt’in Yeni Anlaşma programlarına halk desteğinin oluşturulmasında çok etkili oldu.

WPA (İş İlerleme İdaresi) gibi kamu istihdam programları ve yardım programları onaylandı, çünkü insanlar hiçbir şekilde en çok acı çekenlerin suçu olmayan iklim ve ekonomik koşulların yol açtığı hayat tahribatını fotoğraflarla ilk elden görebiliyorlardı.

Bu tutum değişikliğinden dolayı artık Sosyal Güvenlik, işsizlik sigortası, refah programları ve Büyük Buhran gibi büyük bir felaketin tekrar yaşanmasını önleyen diğer birçok güvenlik ağı programlarına sahibiz.

William Henry Jackson gibi Milli Parklarımız için teşekkür edecek fotoğrafçılarımız olduğu gibi, hepimizin sağlığını ve refahını korumaya yardımcı olan ekonomik güvenlik ağlarımız ve hükümet programlarımız için Dorothea Lange ve diğer FSA fotoğrafçılarına teşekkür edebiliriz.

Japon Toplama Kampları

Dünya Savaşı sırasında, Lange, savaş sırasında Japon kökenli ABD vatandaşlarının hapsedildiği Japon Toplama Kamplarını belgelemek için işe alındı. Bu görüntülerin gizliliği kaldırılmadan yıllar önce, özellikle savaş zamanlarında göçmenlerin haksız yere korkusu nedeniyle kendi vatandaşlarımıza hükümet tarafından dayatılan insanlık dışı uygulamaları görebildik.

flag dorothea lange
Japon kökenli insanlar için bir Savaş Yer Değiştirme Kurumu Merkezinde kışla evleri.
Dorothea Lange’nin fotoğrafı.
waiting for registration dorothea lange
25 Nisan 1942. Japon kökenli insanlar, War Relocation Authority toplama kamplarına tahliye edilmeden önce San Francisco, California’da kayıt için bekliyorlar.
Dorothea Lange’nin fotoğrafı.
pledge of allegiance internment camp dorothea lange
1942. San Francisco’daki Raphael Weill İlköğretim Okulu’nda çocuklar Amerika Birleşik Devletleri bayrağına bağlılık yemini ederler.
Dorothea Lange’nin fotoğrafı.
dorothea lange japanese family
8 Mayıs 1942. Japon soyundan olan Mochida ailesi, Hayward, California’da bir Savaş Yer Değiştirme Otoritesi toplama kampına tahliye edilmek üzere bir otobüsü bekliyor.
Dorothea Lange’nin fotoğrafı.
father son internment camp dorothea lange
Manzanar Yer Değiştirme Merkezinde bir büyükbaba ve torunu.
Dorothea Lange’nin fotoğrafı.

Aperture Dergisi’nin Kurucu Ortağı

Savaştan sonra, Paul ve Dorothea hayatlarının geri kalanını seyahat ederek, yazarak ve daha az şanslı olanları fotoğraflayarak geçirdiler. Fotoğrafları ve hikayeleri genellikle Life gibi büyük dergilerde ve kurucularından olduğu Aperture dergisinde yayınlandı .

1952’de kurulan Aperture, “fotoğrafçılığın ilerlemesi için ortak bir zemin” olarak yola çıktı, bugün Aperture çok platformlu bir yayıncı ve fotoğraf topluluğu için bir merkez. New York’taki üssünden, yerel ve uluslararası bir fotoğraf projeleri programı üretmeye, yayınlamaya ve sunmaya devam ediyorlar. Bu dergi üç ayda bir çıkan bir dergi, fotoğraf kitapları, gezici sergiler ve fotoğraf camiasına diğer önemli katkıları sunar.

aperture magazine issue 1
Aperture Dergisi’nin 1. sayısının kapağında Dorothea Lange’nin bir fotoğrafı yer aldı.

Dorothea Lange’nin etkisi ve kariyeri nedeniyle, 1940 yılında Guggenheim Bursu’nu kazanan ilk kadın oldu. 1945’te California Güzel Sanatlar Okulu’nun (şimdi San Francisco Sanat Enstitüsü) fotoğraf fakültesine, günün diğer seçkin fotoğrafçılarıyla birlikte katıldı. Ansel Adams, Imogen Cunningham, Minor White, Edward Weston ve Lisette Model dahil.

Dorothea Lange 1965’te 70 yaşında öldü. 1984’te Uluslararası Fotoğraf Onur Listesi’ne girdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.