Ustalar

Rodrigo Moya : Zihnimde tam değilim

Meksikalı fotoğrafçı Rodrigo Moya, 1955-1967 yılları arasında, özellikle fotoğrafın yaygın olarak kullanıldığı dergilerde bir foto muhabiriydi.

O yıllarda, özellikle Impacto, Sucesos, Política ve diğerleri gibi haftalık yayınlarda yüzden fazla rapor ve çok sayıda inceleme ve fotoğrafik illüstrasyon yayınladı. 1968’de yönettiği ve yirmi iki yıl boyunca aylık olarak yayınladığı özel dergi Técnica Pesquera’yı kurdu. O zamanlar, fotoğraf külliyatında güçlü bir şekilde yer alan sosyolojik ve tarihsel dokümantasyonu geride bırakmadan Meksika’nın balıkçılık ve denizleriyle ilgili her şeye yazı ve fotoğrafla yaklaştı.

Rodrigo Moya : Zihnimde tam değilim

90’lı yıllarda anlatıyı keşfetmeye başladı ve 1997’de Tusquets Editörleri tarafından CONACULTA ve INBA ile birlikte yayınlanan deniz kenarında okunacak Masallar ile Ulusal Güzel Sanatlar Enstitüsü’nden Ulusal Kısa Öykü Ödülü’nü aldı. aynı yıl Edmundo Valadés Latin Amerika Kısa Öykü Yarışması’nı kazandı ve eklerde ve kültür dergilerinde kronikler, öyküler ve şiirler yayınladı. Şu anda zaman zaman La Jornada gazetesi ile kapsamlı fotoğraf ve metinler ile işbirliği yapmaktadır.

2002 yılı itibari ile çalışmaları üzerine beş kitap ve katalog yayınlandı ve yedi kişisel sergi açtı. Fotoğrafları yerli ve yabancı koleksiyoncular ve müzeler tarafından satın alındı, Texas Üniversitesi’ndeki The Wittliff Koleksiyonu; Margolis Vakfı, Tucson; Santa Barbara Müzesi, Kaliforniya; San Francisco Modern Sanat Müzesi, Nelson Atkins Müzesi, Kansas; Güzel Sanatlar Müzesi, Houston; Casa América Catalunya Koleksiyonu, Barselona; Ramón López Quiroga Koleksiyonu ve Fundación Televisa Koleksiyonu, Meksika.

Rodrigo Moya San Marcos Texas 2015 b

1998’den beri eşi Susan Flaherty ile Cuernavaca’da yaşıyor ve zamansız ve doğrudan belgesel portresinin önemli bir rol oynadığı çok yönlü arşivinin kurtarılması, araştırılması ve düzenlenmesi için birlikte çalışıyor. Yazıları, yaşamak zorunda kaldığı gazetecilik ve belgesel fotoğrafçılığı etrafında düşünmeye odaklandı.

Rodrigo Moya Fotoğrafları

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.