Ustalar

Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır!

Çalışmaları, tutarlı kompozisyonu ve net imgeleri ile karakterizedir. Diğerleri gibi ve fotoform kolektifinin bir üyesi olarak, Toni Schneiders’in (1920–2006) görsel dili, 1950’lerden beri Almanya’da fotoğrafçılığı tanımladı. 100. doğum gününü kutlamak için bir hediye.

Bugün hangi sergilerin ve yıllıkların ‘modern fotoğrafçılık’ olarak sunulduğunu görmek oldukça endişe verici. İçeriği olmayan, herhangi bir entelektüel düzeyi olmayan çarpık ve sahtekar görüntüler yaygındır. Tüm teknik fotoğraf düzeneği, izleyiciyi blöf etme amacına odaklanmıştır.

Toni Schneiders

Schneiders’in yorumları bugün görülen bazı resim yapımlarına atıfta bulunabilse de, bu genel eleştiri çağdaş fotoğrafçılığa yönelik değildi; aslında 1952’de yazılan bir metinden geldi. Leica Fotografie dergisinin 5. sayısında Schneiders ‘Leica’nın Ustası’ olarak onurlandırıldı. Aslında derginin yazı işleri ekibi tarafından tanıtılmadı, çünkü resim portföyüne eşlik eden metni kendisi teslim etti. Sonuç olarak, okuyuculara fotoğrafçının inançları ve fotoğraf teknikleri hakkında fikir verildi.

Leica dergisi o zamanlar en iyi forumdu, çünkü o zamanlar 32 yaşındaki çocuğu Leica ile ilişkilendiren pek çok şey vardı: o sadece Leica kameralarla neredeyse sadece fotoğraf çekmekle kalmadı, aynı zamanda en son teknik yeniliklerle de ilgileniyordu. Bu, sonraki yıllarda lensler ve diğer yenilikler için bir test cihazı olarak her zaman talep gördüğü anlamına geliyordu. Bu deneyimlerini profesyonel ve amatör fotoğraf dergilerinin okuyucularıyla da gönülden paylaştı.

İyi bir fotoğraf zamansızdır!

Leica dergisinde kaydedilen sözlerden biridir; ve bu ifade, neden bu kadar çok fotoğrafının günümüze kadar modernliklerini veya zarif ifadelerini kaybetmediğini iyi bir şekilde açıklayabilir. Şüphesiz Schneiders, savaş sonrası Almanya’da fotoğrafın sanatsal ortamını yeniden konumlandıran ve yeniden tanımlayan en önemli fotoğrafçılardan biriydi.

Tüm sanatsal dürtülere rağmen, Schneiders fotoğrafı her zaman bağımsız olarak kabul etti, Leica Magazine’den yukarıda bahsedilen metinde de okunabilir: “Fotoğrafın temel itici güçleri her zaman resim ve grafik sanatından geldi ve şimdiye kadar gelişimi her zaman paralel ilerledi. görsel sanatlar ile. Her “iz” fotoğrafa da yansıtılır, ancak fotoğrafın da kendi yasaları vardır. ” Ardından sunumunu basit bir özetle bitiriyor: “Bir kez daha çevremizin olumlu bir tutum olduğunu ve kendimize ve işimize karşı daha dürüst olmayı öğrenmeliyiz: basit, açık ve doğru.” Savaş sonrası melankoliyi ustaca yok edebilmesi, sadece müşterilerinden değil, aynı zamanda fotoğraf merakından ve insan odaklı kişiliğinden de kaynaklanıyordu.

Net kompozisyonlar, güçlü zıtlıklar ve ışık ve gölgeli ustaca bir oyunla karakterize edilen doğrudan görüntüleri, aynı zamanda soyut ve belgeseldi. Schneiders’in gözünde soyutlama, gerçekçiliğin antitezi değil, gerçekliğin görsel olarak yoğunlaştırılmış bir yorumuydu. Empatik bir merakla öznelerini bulduğu her yerde buldu: Konstanz Gölü çevresindeki bölgede, Almanya’daki birçok gezisinde ve nihayetinde dünya çapında kapsamlı seyahatlerinde. Schneiders, bir seyahat fotoğrafçısı ve resimli şehir ve ülke rehberlerinin yazarı olarak gelişen bir kariyer kurmayı başardı. Ancak, bu kadar çekici bulduğu şey seyahat etme eylemi değil, daha çok “özgür ve bir anlamda eğlenceli bir şekilde çalışma fırsatı” idi.

Toni Schneiders

Toni Schneiders

Schneiders 13 Mayıs 1920’de Almanya’nın Koblenz kenti yakınlarındaki Urbar’da doğdu. 1936’dan 1938’e kadar Menzel fotoğraf stüdyosunda çıraklık, 1940’da Alman Hava Kuvvetleri’nin hava fotoğrafçılığı biriminde ve cephe savaş muhabiri olarak görev yaptı. 1948’de Lindau’da Konstanz Gölü’nde bir fotoğraf stüdyosu açtı; fotoform kolektifini kurdu; çok sayıda karma sergilerde yer aldı. 1950’den 1951’e: Hamburg’daki Werner Mannsfeldt fotoğraf stüdyosunu devraldı; Lindau’ya döndü. 1953’ten itibaren: Avrupa, Afrika ve Asya’da kapsamlı seyahatler yaptı. 1999 DGPh Kültür Ödülü (Siegfried Lauterwasser ve Wolfgang Reisewitz ile birlikte) dahil olmak üzere çeşitli sergiler ve ödüller aldı. Toni Schneiders 4 Ağustos 2006’da Lindau’da vefat etti.

Daha fazlası…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.