Sergiler (Arşiv)

Singapur Uluslararası Fotoğraf Festivali 2020

Heyecan verici bir dizi sergi ve vitrin ile, Singapur Uluslararası Fotoğraf Festivali 2020’nin önemli anlarını bu yazıda ele alıyoruz.

Yıl sonu kutlamaları bu yıl biraz farklı görünebilir, ancak devam eden sıcak bir festival olduğunu biliyoruz. İster en sevdiğiniz fotoğrafçıların ilk on listesine sahip olun, ister fotoğrafçılık dünyasında yeni olun, sizin için bir şeyler hazırlar. İşte bazı önemli noktalar!

Fotoğraf sergilerini yeni bir mercekle keşfedin

Kalkış ve Varış temasına göre hazırlanan festival, kim olduğumuzu anlamak için geçmiş tarihimizi ve inanç sistemimizi keşfederek aidiyet ve kimlik duygumuza bir göz atıyor. Deck, Emerald Hill, Artscience Museum ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok yerde titiz bir fiziksel sergiye uğrayın. Bu grup sergisi, insan durumuna derinlemesine bir bakış atıyor ve özellikle pandemiden bu yana meydana gelen birçok değişiklikle alakalı.

Singapur Uluslararası Fotoğraf Festivali 2020
Hafıza Blokları. Fotoğraf: Bob Lee
Singapur Uluslararası Fotoğraf Festivali

37 Emerald Hill’de bulabileceğiniz diğer birçok fotoğraf sergisi arasında (30 Ocak 2021’e kadar; 15 $ / tek giriş, 20 $ / çoklu giriş kartı) Bob Lee’nin “Hafıza Bloğu” dikkatinizi çekecektir. On yıllarda çekilmiş bir dizi görüntüden oluşan bu, Singapurluların zaman içinde değişen zevklerini ve ilgi alanlarını yakalayan bir tür zaman kapsülü haline geliyor. En bilgilendirici deneyim için Küratör Turu’nu tercih edin diyoruz. Uzmanların, sanat eserlerinin arkasındaki anlamı ve tarihi takdir etmek için sizi Deck ve Emerald Hill’e getirmesine izin verin – size tam anlamıyla bilgi vermeleri için onlara güvenebilirsiniz!

dragon playground 900x643 1
Kenar boşlukları: ev resimleri çizme. Fotoğraflar: John Clang’dan “The Land of My Heart”
Singapur Uluslararası Fotoğraf Festivali

Nostaljik mi hissediyorsun? Adanın manzaralarından ilham alan kreasyonlara hayranlıkla bakmak için ArtScience Müzesi’ne (28 Şubat 2021’e kadar) göz atın. Aik Beng Chia, Alecia Neo, Nguan ve Zakaria Zainal gibi fotoğrafçılar, çalışmalarını tanıdık manzaralardan göçmen tarihlerimize kadar her şeyi keşfederek sergiliyor.

Evinizden ayrılmadan şehrin kültürel bölgelerini farklı bir bakış açısıyla keşfetmeyi merak ediyorsanız, bunu deneyimlemek isteyeceksiniz. Sanal tur için Aik Beng Chia, Lavender Chang, Robert Zhao, Kevin WY Lee ve Mindy Tan’a katılın. Bu yolculuk sizi Küçük Hindistan’ın hareketli sokaklarından geçirecek, büyüleyici Joo Chiat mahallesinde dolaşacak ve hatta toplu konutların yanındaki ikincil bir ormana götürecek. (Gösterim başına 5 ABD doları), sizi aşina oldukları bir yere götüren yerel fotoğrafçıların 360 derecelik video akışı sunar. Bundan sonra bu bölgeleri farklı bir ışıkta göreceksiniz, garantili.

Sanata bir göz atın

kathy anne lim white noise1 900x643 1
Fotoğraflar: Kathy Anne Lim’den “White Noise”
Singapur Uluslararası Fotoğraf Festivali

Günlük işe gidip gelirken de sanat eserlerini görebilirsiniz. Downtown Line üzerindeki altı MRT istasyonunda 30 sanatçı, Singapur Uluslararası Fotoğraf Festivali (19 Aralık 2020’ye kadar) için eserler yarattı. Ve bunların tren platformlarında olağan gezintimize bir miktar entrika katmasını seviyoruz! Biraz sanat görmek ister misin? Bunları Little India, Beauty World, Rochor, Bukit Panjang, Promenade ve Bugis boyunca Downtown Line istasyonlarında bulun. Hepsinden iyisi, bu sergi tamamen ücretsiz!

Fotoğraf kabini nerede?

Singapur’da dolaşan seyahat eden bir fotoğraf kabini için gözlerinizi dört açın! Yenilenmiş bir nakliye konteynerinden yapılmış olan bu, Fransa’dan uluslararası üne sahip sanatçı JR tarafından yapılmıştır. Singapurluların duvarlara ve kaldırımlara herkesin hayran kalması için yapıştırılacak halka açık portreleri üretecek. Bu küresel proje, kişisel kimlik mesajlarını herkesin keyif alabileceği bir sanata dönüştürmeyi amaçlıyor. Ülkemizin kolektif kimliğini gösteren bir ekranda Singapur’daki 1000 kişinin portresini ve hikayesini görmeyi dört gözle bekleyin. Kreta Ayer Meydanı çevresindeki bu fotoğraf ve standını yakalayın!

inside out van 900x643 1
Inside Out minibüs. Fotoğraf: Singapur Uluslararası Fotoğraf Festivali

Fotoğrafçılığa eğlencesine katılmak ister misiniz? Öne çıkanlardan birkaçını paylaştık ve keşfedilecek çok şey var! Tüm detaylar için internet sitesini ziyaret edin.

Başa dön tuşu