Ustalar

Berenice Abbott : Fotoğraf insanların görmesine yardımcı olur!

Amerikalı bir fotoğrafçı olan Berenice Abbott, Paris ve New York’un fotoğraf çevreleri ve kültür merkezleri arasında merkezi bir figür ve önemli bir köprüydü.

Springfield, Ohio’da doğdu ve 1918’de New York’a taşındı ve burada bağımsız olarak heykel eğitimi aldı, Marcel Duchamp ve Amerikan avangardının liderleri olan Man Ray ile tanışıp hayati bağlantılar kurdu. Abbott, 1921’de Paris’e taşındı ve heykel eğitimine orada devam etti ve daha sonra, Paris’e dönüp fotoğrafçılıkta ustalaşacağı Man Ray Studio’da asistan olmadan önce Berlin’de devam etti. İlk kişisel sergisi 1926’da Paris’teki Le Sacre du Printemps galerisinde yapıldı ve James Joyce’ta olduğu gibi Paris’te geçirdiği yıllar boyunca sürdürdüğü Paris avangardının portrelerini içeriyordu.

Berenice Abbott : Fotoğraf insanların görmesine yardımcı olur!
James Joyce
Berenice Abbott, 1926

Abbott, Eugène Atget’in fotoğraflarını ilk kez 1925’te Man Ray Studio’da gördü. 1927’de Atget’in ölümünden sonra, Atget’in negatiflerinin ve baskılarının çoğunu satın almak için New York’taki Julien Levy Galerisi’nden Julien Levy ile işbirliği yaptı ve 1929’da geri döndüğünde onları New York’a geri getirdi. Abbott’un girişimi, bu fin arşivini korudu. Avangart üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, de-siècle Fransız fotoğrafçı stüdyosu Abbott’un mirasının önemli bir bölümü haline geldi.

1929’da New York’a geri dönen Abbott, yapılı arazinin hızlı dönüşümü karşısında sarsıldı. Büyük Buhran arifesinde, 1935’ten 1939’a kadar Works Progress Administration Federal Art Project’in desteğiyle, 1939’da gezici sergi ve yayın olan Changing New York olarak giriş yapan kentin bir dizi belgesel fotoğrafına başladı (bkz. Daily News Building, 220 East 42nd Street, Manhattan, Fifth Avenue, Nos. 4, 6, 8, Manhattan ve William Street’ten Cedar Street, Manhattan) Abbott, hayatının geri kalanında, örneklendiği gibi belgesel bir fotoğrafçılık tarzını savundu. bu proje, aynı zamanda Atget’in çalışmalarını tanıtmaya devam ediyor.

Eserleri, aralarında Salon de l’escalier, 1928; Fotografie der Gegenwart, 1929; Film ve Foto, 1929; ve Fotoğrafçılık: 1839–1937, 1938; 1932’de Julien Levy Galerisinde bir kişisel sergide olduğu gibi. 1970’te Modern Sanat Müzesi bir kariyer retrospektifine ev sahipliği yaptı.

Berenice Abbott Fotoğrafları

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.