Ustalar

Eugeni Forcano : İspanya Sokaklarında Bir Fotoğrafçı

Katalunyalı fotoğrafçı Eugeni Forcano 1960’lı yılların İspanya’sında kentsel değişimin girdabında sıkışan mahalleri yansıttı. Derin bir hümanizmle yansıttığı fotoğraflarına ironiyi de ekleyerek güçlü bir dil yarattı.

eugeni forcano 2 1

Eugeni Forcana eski gelenek ve göreneklerin yok olmaya başladığı bir yüzyılda hala sıcaklığını koruyan sokaklara yöneldi. İlk dönem fotoğrafları herhangi bir akımın etkisine girmezken, 1970’li yıllara doğru etkilendiği sembolizm ve gerçeküstülükle birlikte fotoğraflarına yüklediği ışık-gölge oyunlarıyla resimsel bir dünyanın kapılarını araladı.

eugeni forcano 4 1

Forcana’nın fotoğrafları bir dönem sonra silinecek olan geleneksel yapının köklerine ses eder. Onun çalışmaları müdahaleden uzak, doğal ve içtendir. Hümanist yapıda inşa ettiği fotoğrafları bireyi kendi içerisine çekerken, derinlikli bakışı ve güçlü ışığıyla Bergman filmlerini hatırlatır.

Yazı: Sevil Ateş

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.