Ustalar

Albert Watson: Efsanevi Moda ve Ünlü Fotoğrafçısı

Albert Watson, 100’den fazla Vogue kapağına ve 50 yılı aşkın bir süredir çekilmiş ünlülerin ve iş dünyasının şampiyonlarının ikonik fotoğraflarına sahip bir moda, ünlü ve sanat fotoğrafçısıdır. Konuları arasında Mick Jagger, Steve Jobs, Jack Nicholson, Kate Moss, Christy Turlington, David Bowie, Tupac Shakur ve Andy Warhol yer aldı.

Filmde Steve Jobs’un Fotoğrafını Çekmek

Steve Jobs’ın biyografisinde ve öldüğünde Apple tarafından kullanılan başparmağı çenede ikonik portresi, 2006 yılında Watson tarafından çekilmişti.

Albert Watson: Efsanevi Moda ve Ünlü Fotoğrafçısı
Steve Jobs

Watson, “Oldukça güçlü olmanız gereken bazı şeyler var – fotoğrafı nasıl çekeceğiniz,” diyor . “İlk şeylerden biri, saat dokuzda gelecek olmasıydı ve resmi çektiğim Apple’daki Cupertino’daki insanlar, ‘Tamam, size konferans salonunu 8.30’da verebiliriz’ dediler.

“’Bana 30 dakika önce verirseniz, çekimi yapmıyorum’ dedim. Sabah 6.30’da orada olmam gerekiyor’ [ki] anlamadılar. ‘Bütün bunların benimle değil Steve Jobs’la ilgisi var’ dedim. Onun için mümkün olduğunca verimli, düzenli ve hazırlıklı olmak istiyorum, böylece o içeri girdiğinde, onun için %95-96-97[%] hazırım ve böylece kamera tarafından hemen erişilebilir hale geliyorum ve ışıklandırma üzerinde çalışmıyorum onunla yarım saatliğine.’

“Zaman konusunda ısrar ettim ve sabah 6.30’da oraya vardık. Her şeyi kontrol ettim çünkü çalıştığından emin olmak için elektrik gibi şeyleri sık sık kontrol ediyorsunuz ve bir devreye iki ışık bağlayıp üç kez flaşa bastığınızda devre patlıyor.

“Mantık dahilinde hiçbir şeyin ters gitmeyeceğinden emin olmak için tüm seti hazırladığınızdan emin olmak zor. Tamamen hazırlandık ve saat dokuza beş kala halkla ilişkiler görevlisi gelip bana ‘Burada olduğunuz için teşekkür ederim…Steve fotoğrafçılardan nefret eder, fotoğrafının çekilmesinden nefret eder, gerçekten bu deneyimi hiç sevmez ve bugün o en iyi ruh halinde.’

“Ben de halkla ilişkiler görevlisine Steve Jobs böyleyse bu konuda yapabileceğim hiçbir şey olmadığını söyledim. Onu fotoğraflamak için buradayım. Ama konuştuğum o beş dakika içinde birden aklıma bir fikir geldi ve Steve geldiğinde ona ‘Sana iyi haberlerim var…Sana bir saat değil, sadece 30 dakika ihtiyacım var’ dedim.

Gülümsedi ve ‘Harika, çok meşgulüm’ dedi. Bu yeterli zaman mı?’ ‘Evet’ dedim ve sete girdi. Ama sonra 4×5 kameram olduğu için hala film çektiğime şaşırdı.

“Hala film mi çekiyorsun? ‘Çünkü dijitalin henüz tam olarak mükemmel olduğunu düşünmüyorum’ dedim ve o da parmağını bana doğrulttu ve ‘Sana katılıyorum… film.’

“Çok hızlı çalıştım. Tam olarak ne yapacağımı biliyordum, lens değişikliği vs. ve çekim çok sorunsuz geçti. İyi bir ruh halindeydi ve 9.30’da onunla birkaç yakın çekim yaptım. Yakın çekim için ona verdiğim yön, planladığım gibi çok basitti.

“‘Masanın karşısında seninle aynı fikirde olmayan pek çok insan olduğunu hayal et, ama [biliyorsun] sen haklısın’ dedim. ‘Bu benim için çok kolay çünkü bunu her gün yapıyorum’ dedi. İnsanlar her zaman benimle aynı fikirde değiller. Bunu yapabilirim.’

“Yüzünde çok güçlü, kararlı bir ifade vardı ve bence zaman meselesi yüzünden mutluydu. 9.30’da bitirdik ve o giderken benim çektiğim Polaroid’i 4×5 kamerada gördü. ‘Bu belki de şimdiye kadarki en iyi resmim’ dedi [ve baskısını istedi].

“Çekimleri çabucak bitirdiğim için kibar ve nazik davrandığını düşündüm. Ancak birkaç yıl sonra, öldüğünde, Apple onun bu resmini istedi ve Polaroid’in her zaman masasında olduğunu söyledi. Bunu, daha sonra kitabın kapağında yer alan anı fotoğrafı olarak kullandılar.”

Steve Jobs’un gördüğü Polaroid, filmde yakalanan ifadenin tam olarak aynısı değildi, ancak “aynı yoğunluğa” sahipti.

Watson, Süvari 4×5’i refleks görüntüleyiciyle çalıştırırken (böylece konuyu baş aşağı görmezsiniz), biri lenste ve diğeri ona filmi besleyen iki asistanı vardı. Polaroidlerin (Fujifilm) keskinliğini büyüteçle sürekli kontrol ediyordu. Watson, Profoto flaşlarıyla aydınlatılan 18-20 plakayı yarım saat içinde çekti.

Alfred Hitchcock’la Bir “Ortak Çekim”

Watson’ın bir başka ikonik imgesi de efsanevi film yönetmeni ve gerilim ustası Alfred Hitchcock’un bir kazı sanki öldürmüş gibi tutarken çekilmiş halidir. Bu, Watson’ın 1973’te ünlü biriyle yaptığı ilk çekimdi ve kariyerine hızlı bir başlangıç ​​yaptı.

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 002
Alfred Hitchcock

Usta, “Film okulundan yeni mezun olduğum için Hitchcock’un konu olması benim için güzeldi ve bu çok güzel bir görev olduğu için projeyi yapmaktan çok heyecanlandım,” diye itiraf ediyor usta. “Başlangıçta bir gurme şef olan Hitchcock’un pişmiş kazı bir tabakta tutmasını istediler ve ben de kazı boğar gibi pişirmeden önce [boynundan] tutmanın daha iyi olduğunu söyledim.

“Daha çok Hitchcock gibi görüneceğini söyledim ve [ Harper’s Bazaar ] bu fikre bayıldılar. Aralık sayısı için kazın boynuna Noel süsleri taktım.

“Fotoğraf çekmek harikaydı. Çok iyi bir modelin/oyuncunun fotoğrafını çekmek gibiydi. Çekime çok katkıda bulundu ve bundan keyif aldı. Oldukça iyi hatırlıyorum.

“Kaz ile kendisi arasındaki etkileşimin farkındalığına katkıda bulundu. Kazın başını çevirdi, yani bazen kaza baktı, [ve diğer zamanlarda] kaz kameraya bakıyor. Kazı manipüle etti ve onunla hareket etti. Kazı boynundan yakaladığında, kazı öldürdüğü için ağlıyormuş gibi yaptı.

“Görüntü iki kamerayla çekildi. Siyah Beyazlar için Kodachrome üzerinde Nikon F ve Kodak Tri-X 400 ISO ile Hasselblad.

Mick Jagger ve Korvette Binen Leopar

Watson, Rolling Stones’un baş vokalisti ve kurucu üyesinin 1959 model bir Chevy Corvette’te vahşi kediyle çekilmiş ünlü fotoğrafı için “Gerçek bir leopardı” diyor . “Vahşi kedilerin fotoğrafını çekiyorsanız, bir çitayla çalışmak bir leoparla çalışmaktan çok daha kolaydır. Bir leopar, vahşi bir hayvana bir adım daha yakındır ve öngörülemezdir.

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 003
Mick Jagger

“Dijitalden önce. Dijital ve Photoshop ile o çekimi beş dakikada yapabilirdim. Leoparı arabaya koyarsınız, sonra Mick Jagger’ı arabaya koyarsınız ve onları tek bir çekimde birleştirirsiniz, ama o zamanlar, tabii ki, film çekiyorduk ve bir Hasselblad ve bunu planlamıyorduk. böyle rötuş yapmak.

“Tek bir görselde almak istediniz, ben de Mick Jagger ile leopar arasına [pleksiglastan] bir bölme koydum ve bunun çift sayfa olduğunu biliyordum, böylece derginin oluğu bölmeyi gizleyecekti.

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 004
Mick Jagger Leopar

“Onun bir leopar olarak portresi çift pozlama. Bu [arabadaki yukarıdaki] çekim hazırlanırken başka bir fotoğraf çektim: bir leopar resmi ve kamerada çift pozlu bir portresi.

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 005
Mike Tyson

Watson, “Boksör olan babam her zaman bir boksörün gücünün çoğunun boynunun gücünde olduğunu söylerdi” diye hatırlıyor Watson. “Nasıl yumruk atabiliyor ve bu yüzden yapmayı planladığım şeylerden biri de Mike Tyson’ın boynunu arkadan fotoğraflamaktı.”

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 006
Jack Nicholson

Watson, Jack Nicholson’ın fotoğrafını çekmeyi sever.

“Nicholson, birinin onun fotoğrafını çekmek istemesinin her zaman komik olduğunu düşünürdü. Fotoğrafçıya gülmek, sırıtmak veya fotoğrafçı için enerjik bir şeyler yapmak gibi bir tavır verirseniz ve bunu fotoğrafçıya hızla fırlatacağınızı erkenden fark etti. Çekimler çok hızlı ilerliyor ve bitiyor.

“Onunla, size her zaman yardımcı olduğu için beş dakikada mükemmel bir çekim yaptığım çekimler yaptım.”

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 007
Albert Watson, © Gloria Rodriguez
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 008 1
Albert Watson, Los Angeles, 1971

Watson’ın resimleri 100’ün üzerinde Vogue kapağı ve Rolling Stone’da 40-50 kapak süsledi.

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 009
Cindy Crawford, ABD Virjin Adaları
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 010
Kate Moss’un 19. Doğum Günü
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 011
Kate Moss
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 012
Christy Turlington
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 013
Gisella Zelauy, İtalyan Vogue, Pierre Cardin, Paris, 1990

Watson, “Güçlü grafiklerin önemli olduğunu düşünüyorum ve siz her zaman akılda kalıcılığı yüksek bir resim arıyorsunuz” diye tavsiyede bulunuyor. “Çekici ve çarpıcı bir yanı var. Geçmişte iyi bir dergi kapağı, şimdi gittikçe daha az; ama iyi bir test, onu bir gazete bayiinin vitrininde gördüğünüzde ve caddenin diğer tarafına geçtiğinizde, kapağı hala görebildiğiniz zamandır.

Film Afişleri Çekimi

Watson, Kill Bill , Memoirs of a Geisha ve The Da Vinci Code dahil olmak üzere birçok film afişi çekmiştir.

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 014
Monkey Gun
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 015
Maymun Maskeleri
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 016
Lisa Kauffmann
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 017
Leslie Weiner, Yohji Yamamoto, Londra, 1989

Watson , “İskoç arkadaşım Sir Sean Connery ile The League of Extraordinary Gentlemen adlı bir film için bir film afişi yaptım ” diyor. “Güzel bir toplantıydı. Onunla tanıştığıma çok memnun oldum ve çok iyiydi.

“Daha sıkı. Grafik ve durdurma gücüne sahip olduğu için grafiğe takıntılı gibi grafiğe çok daha yakındır ve ardından güçlü görsellere ihtiyaç duyarlar. Güçlü bir imaja ihtiyaçları var, basit, bilirsiniz, ama doğrudan ve güçlü.

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 018
Tupac Shakur
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 019
David Bowie

Chuck Berry Yararsızdı

Watson, her alanda ünlü kişileri fotoğrafladı, ancak rock and roll’a öncülük eden şarkıcı, gitarist ve söz yazarı Chuck Berry ile yapılan bir çekim iyi gitmedi.

Watson, “Zor çekimlerden biri müzisyen Chuck Berry idi” diye hatırlıyor. ” Rolling Stone için önemli bir Heroes of Rock and Roll sayısı için onun fotoğrafını çekmek üzere New Orleans’a gittim . Zor biriydi ve fotoğrafının çekilmesini istemiyordu.

“‘Çok hızlıyım’ dedim, o da ‘Tamam’ dedi. Bir Polaroid çektim, bir Polaroid, o gitmek için kalktığında ve bir dakika, filmde hiçbir şeyim yok dedim. Ve “Ne, bir iğneye daha ihtiyacın var mı?” dedi. Hasselblad ile üç kare çektim ve o kalkıp gitti. Böylece bir Polaroid ve dört karem oldu.

Watson bir daha onun fotoğrafını çekmedi.

Watson, “Hayır, hayır, [onun fotoğrafını tekrar çekmezdim]” diyor. “Reddediyorum. O bir pislikti. O berbattı. Demek istediğim, kabaydı. Bunu kabul etmiyorum, kabalığı kabul etmiyorum, özellikle birinin onların fotoğrafını çektiğini bildiklerinde ve bu Rolling Stone içindi . Onun için iyi oldu.”

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 020
Stern, Teksas
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 021
Naomi Campbell
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 022
İtalyan Vogue, Mauritius, 1985
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 023
Gabby Reece

Nicole Kidman ile Makyaj Arızası

Watson, aktris Nicole Kidman’ın fotoğrafını çekerken bir “makyaj arızası” olayını da hatırlıyor.

“Bu, Nicole [Kidman]’ın ilk başladığı zamandı. Çok gençti ve tamamı denizde olan Dead Calm adlı bir film çekmişti. Bir yatta gerilim filmi olarak çekildi.

“Makyaj yapma ve bir su spritzer alıp yüze püskürtme fikrim vardı, bu yüzden makyaj [biraz] akıyor. [Makyaj sanatçısına talimat vermediği için] makyajın çok ağır olması benim hatamdı. Çok fazla göz farı ile çok fazla makyaj vardı. O geldiğinde neredeyse çekimi yapabilirdin, sadece kirpiklerinde rimel vardı ve başka hiçbir şey yoktu. Dudaklara ihtiyacın yoktu; hiçbir şeye ihtiyacın yoktu ve sonra akması için spritzer ve sonra doğal bir cilde sahip oldun, yüzünde makyaj işi yok.

“Dolayısıyla bu kadar ağır makyaja su uyguladığımızda güzel durmadı. Bu hikaye için doğru değildi ve sonra bir tür felaketti ama sonraki yıllarda onunla çalıştım ve buna güldük.

“Bazen böyle şeyler olur ve acı verir, ancak emin olmanız gereken tek şey bunun bir daha olmamasıdır.”

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 024
Chanel, Lines de la Fressange, Paris, 1985
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 025
Irina Pantaeva, Gannett Reklamı NYC 1995
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 026
Breaunna, kedi maskesi
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 027
Heel

Siyah Beyaz veya Renkli

Watson, siyah beyaz ya da renkli fotoğrafçılık gibi bir tercihinin olmadığını ve kariyeri boyunca her ikisinden de yoğun bir şekilde yararlandığını söylüyor.

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 028
La Vegas, Tod Hotel
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 029
Abas Chaeai, yılan oynatıcısı, Marakeş, Fas, 1997
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 030
Hamid, Taroudant yolunda bir mineral satıcısı, Fas, 1998
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 031
Albert Watson: Efsanevi Moda ve Ünlü Fotoğrafçısı 53
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 032
Halima Ben Taj, Essaouira, Fas, 1998

İkisini de seviyorum, dedi içtenlikle. “Ve size çok bariz bir benzetme yapmam gerekiyor. Bazen bir portakal yemek çok güzel, bazen de bir elma yemek çok güzel.

“Dundee’deki kolejde size karanlık odayı öğretmek istediler ve parmak izleri benim hayatımda çok önemli bir şeydi. Yani, bugüne kadar, baskılarla kurum içindeyiz. Çıktıları asla göndermeyiz, ki bu pek yaygın değildir.

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 033
Altın çocuk
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 034
Sebastian Miyake

“Karanlık oda [iş] biliyorsanız, karanlık odaya sabah girebilirsiniz. Belki bir fincan kahve içmediniz ama sabahleyin karanlık odaya girdiniz. Belki de bir parça gümüş kağıt üzerinde iyi bir pozlama 30 saniyedir. Belki sabah erken olduğu için bir hata yaparsın ve ona bir dakika poz verirsin. Yani bir durak fazla, 30 saniye fazla.

“Geliştiriciye giriyor. Her zaman, bir baskı çok fazla pozla çok hızlı ortaya çıksa bile, kağıdı her zaman üç buçuk ila dört dakika boyunca tam olarak geliştireceğiniz felsefesine sahiptik. Bir hata yaptığınızı bilseniz bile, çünkü o zaman baskıyı asetik asitle yıkayıp yıkarsınız ve sonra belki çok koyu olan baskıyı bir tahtaya koyarsınız… bu baskının bir gizemi vardır.

“Kabul edilebilir olması için bu baskının bazı yönlerini açığa çıkarabilirim, ancak baskının bazı kısımlarında bir dakikalık pozlamayı tutacağım ve kaldıracağım, bu yüzden evet, karanlık ama bir güzelliği var. zenginliğine, bir tuhaflığına ve hatta belki de onunla ilgili belli bir romantizme. [Uzak bir laboratuvarda] bir yazıcı tarafından asla böyle bir karar verilemez.

Watson , Ansel Adams’ın Bölge Sistemini [optimal film pozlaması ve gelişimini belirlemek için Ansel Adams ve Fred Archer tarafından oluşturulan bir fotoğraf tekniği] inceledi , ancak bundan pek hoşlanmadı.

“Bölge Sistemine baktım ve inceledim. Ansel Adams’ın baskılarının çoğunun büyük bir hayranı olmadığımı düşünüyorum. İyi değildi demiyorum. hoşuma gitmedi Bazen benim için duygudan yoksundu ve Ansel Adams ile bazı manzaralar duygudan yoksundu.

“En ünlü fotoğrafı Yosemite’de olabilir, ama daha büyük ihtimalle Hernandez Üzerinden Ay Doğuşu, New Mexico (1941), çok güzel basılmış gerçekten duygusal bir fotoğraf. O kamerayla doğru zamandaydı. New Mexico, Arizona çölünde mükemmel bir Ocak, Şubat. Sabah güneybatı ışığı ve bu nedenle benim için baskı onun en iyi görüntüsü ve baskısıydı. Diğer birçok baskı iyiydi ama benim için yeterince duygusal değildi.

Duygusal Manzara nedir?

“Skye [İskoçya’daki Ada] projesini yapmaya gittiğimde, Degas’ın [Fransız Empresyonist] resimlerinden oluşan bir kitabım vardı. O tepeyi boyayabilir ve onu duygular, renk, sürpriz ve güzellikle katmanlayabilirdi.

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 035
Skye, Quirang, İskoçya
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 036
Ağaç, Fairy Glen, Ön Camdan Görünüm, Skye, İskoçya, 2013
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 037
Hiçbir Yere Giden Yol, Bryson City, Kuzey Karolina, 2001
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 038
Glaimag, Cullins, Skye, İskoçya, 2013

“Şimdi [diyelim ki] tam arkasında durdum ve o manzarayı çizerken fotoğrafını çektim. Sana o resmi gösterseydim, bu çok sıkıcı derdin. Sağ?

“Bu yüzden bazen fotoğrafçılar, patlayan gayzerlerin buhar ve karla yerden çıktığı Yosemite veya İzlanda gibi dramatik manzaralara giderek buna karşı koyarlar. Kasırgalar ve karanlık gökyüzü olduğunda Oklahoma’daki şiddetli bölgelere gidiyorlar. Bir zamanlar bir ressamın yapabileceği duyguları her zaman ortaya koyabileceğim manzaralar çekmeye çalıştım. Projeye başladım ve bazen biraz başarılı ve mutluydum ama diğer zamanlarda çok zordu.

“Ayrıca bilgisayarın manzaraları işleme konusunda bana daha fazla yaratıcılık kazandırdığını da gördüm. Ressamların bir görüntüyü manipüle ettiği gibi, görüntüyü manipüle etmem için bana daha fazla olanak sağladı.

“Eğer Monet [Fransız izlenimci ressam] bir samanlığı boyayıp maviye boyarsa, arkasında duran biri omzuna hafifçe vurup, “Bay Monet, Samanlık sizin yaptığınız kadar mavi değil, ben de” diyebilir. Korkarım bir hata yaptın. Ama tabii bunun olmayacağını biliyoruz.

“Bilgisayar harika bir cihazdır, ancak dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. İmajınıza hakim olabilir ve onu ucuz görünümlü ve dijital hale getirebilir. Çok şanslıyım çünkü dijitalde çalışan bir analog fotoğrafçıyım, bu yüzden görüntülere nasıl baktığım konusunda biraz avantajım var.”

Sabırsız Yeni Nesli Eğitmek

Watson, yetişmekte olan fotoğrafçıları bilgilendirmeyi ve eğitmeyi sever. Bir Master Class yarattı ve ikonik görüntülerinin perde arkasını ve külçe öğütler verdiği Albert Watson: Fotoğraf Oluşturma (Fotoğraf Ustaları) adlı bir kitap yayınladı.

Albert Watson Cover

“Genç fotoğrafçılar çoğu zaman ‘Bunu nasıl yaptın?’ ve kitap, yaptığım şeyi nasıl yaptığımla ilgili bazı hikayelerle birlikte bir ipucu, bir öneri sunuyor. Ondan bir şey öğrenirlerse o başka bir şey.

“Başlangıçta, başladığımda, Sean Connery resmimin İskoçya Ulusal Galerisi koleksiyonunda yer alacağını bilmiyordum ve Seul Kore’deki Modern Sanat Müzesi’nde bir sergim olacağını da düşünmemiştim. şu anda çalışıyor.

“Kitapta kariyerinize yaklaşmak için bir merdiven fikrinden bahsetmiştim… bir merdivenin üzerindeyken, merdivende 20 basamak olduğunu düşünmemeye çalışın. 20 numaralı adımı düşünmemeye çalışın.

“Bir numaradaysanız iki numaralı adımı düşünmeye çalışın, yani iki numaraya geldiğinizde, üçüncü adıma ulaşmanızın mümkün olup olmadığını düşünün ve bu böyle devam eder.

“Pek çok insan 2001’de fotoğrafçılığa başlamak istiyor ve 2002’nin sonunda çok ünlü olmak istiyorlar. Bugünlerde zamanla zorluk çekmek pek çok gencin doğasında var. Her şeyin bir an önce olmasını isterler. Bazen genç bir fotoğrafçıyla tanışırım ve şöyle derler: “Albert, senin bazı fotoğraflarına baktım ve böyle fotoğraflar çekmem birkaç yılımı alacak. ‘Belki yapabilirsin, deneyebilirsin ve iki yıl içinde böyle fotoğraflar yapmayı umabilirsin’ diyorum. Ve eğer yaparsan, çok etkilenirim çünkü böyle fotoğraflar çekmem çok daha uzun sürdü.’

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 039
Arabada Danny Hall, Louisiana Eyalet Hapishanesi
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 040

Fotoğrafçı olmaya hazırlanıyor

Gelişmekte olan bir görüntü yaratıcısı olan Watson, büyük bir film hayranıdır ve Citizen Kane ve Bisiklet Hırsızları gibi klasik filmleri izleyerek gözünü eğitmiştir . Bugünün fotoğrafçıları en yeni ve en harika dijital kamerayı alıp hemen çekime başlayabilir.

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 041
Erin, New York, 2011
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 042
Şeftali, New York, 2011
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 043
Kate Moss, Solarize
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 044
Cindy Crawford, San Francisco, 1989

Watson, “Bazen fotoğrafçı eline bir fotoğraf makinesi alır ve çekime başlar,” diyor. “Bazen fotoğraflar saflık ve basitlik içerebilir. Günümüzde insanların çok basit fotoğrafları sevdiğine dair pek çok felsefe var. Fotoğrafı iPhone’larıyla çekmiş olmaları fikrini seviyorlar.

“Bugünlerde bazı fotoğrafların kalitesine ve bazen kalitesizliğine şaşırıyorum. Bazen fotoğrafın sadeliği oldukça hoş olabiliyor ama çoğu zaman kalite, hazırlık eksikliği ve fikir eksikliği ile ilgili sorunlar yaşıyorum.

“Bizim neslimizden birçok fotoğrafçıda, çektiğiniz fotoğrafın bir gün bir dergiye, sonra belki bir kitaba, belki bir sehpa kitabına, sonra belki bir gün aynı görüntünün bir dergiye çıkacağı fikri vardı. bir galeri duvarı ve birisi onu satın alabilir. Ve en iyisi bile bir müze sergisinde yer alabilir. Yani moda işinde çalışırken bazen fotoğrafın bu yolculuğu çıkarmasını umardınız.

“Artık moda alanında çalışan birçok insan yalnızca görüntünün dolaysızlığını düşünüyor. Bir galeriye veya müzeye herhangi bir yolculuk düşünmezler. Sadece Instagram yolculuğunu ve işe yarayıp yaramadığını düşünüyorlar. Instagram’da çok sıradan bir resim göreceksiniz ve ardından ‘muhteşem, harika, inanılmaz derecede harika, olağanüstü’ olan yorumları okuyorsunuz ve bir sürü kalp, 20 kalp ve yine de fotoğraf bana benziyor Hiçbir şey. Sıradan görünüyor, ancak genç kitleler için bir şeyler bağlanıyor.”

Watson, 55 yıldır aktif bir fotoğrafçı olarak çalışıyor ve arşivinde kaç fotoğraf olduğu hakkında hiçbir fikri yok.

“Hiç saymadık ama negatiflerle birlikte 128 kadar büyük dosya dolabı var. Her biri binlerce negatif barındırıyor. 1972, 73 ve 74’e kadar giden arşivlenmiş 16×20 baskılar var.

“Hem negatifleri hem de slaytları çektim. Negatifleri tercih ederim ama dergiler genellikle slaytları projektöre koyup izledikleri için seçerdi.

“Daha önce bir dergi, onlara göndereceğiniz çalışmayı düzenlerdi. Belki yüz fotoğraf çekersin, 15 tane gönderirsin, istediğini seçer. 120 slayt bile yansıtıp görüyorlardı ama bazen bunu bir ışık kutusunda yapıyorlardı. Ve sonra sonunda 4×5’e geçtim, bu nedenle, açıkçası, bir ışık kutusundaydı.

“Tüm arşivler stüdyoda oturuyor ve sıcaklık kontrolü altında depolanıyor çünkü buradaki düşük sıcaklık 65 ve yüksek sıcaklık 78 olacaktır.”

Fotoğrafçılığa Başlarken

Watson sanat kolejine girdiğinde, ilk iki yılda resim, çizim, grafik tasarım, tekstil tasarımı ve biraz heykel ve çanak çömlek eğitimi aldı. Daha sonra iki yıl grafik tasarım konusunda uzmanlaştı. Şanslıydı çünkü kolejinde ilk kez grafik tasarım öğrencileri haftada bir gün fotoğrafçılık çalışabiliyordu.

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 045
Kameralı Albert, Benin
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 046
Balerin, Çin

Watson, “Bu sınıfa dahil olduğum an, kameraya, fotoğraf çekmeye ve fotoğrafçı olmaya takıntılı hale geldim” diyor. “Böylece, İskoçya Dundee Üniversitesi’ndeki Jordanstone Sanat ve Tasarım Koleji’nden Duncan’da niteliklerimi tamamladım ve ardından Royal College of Art Film Okulu’na girdim. Orada yüksek lisans yapmak için üç yıl kaldım. Böylece, [mezun olduğum] zamana kadar, grafik tasarım, fotoğrafçılık ve filmin bir karışımı haline geldim.

Watson, 21. doğum gününde eşi Elizabeth’ten bir Fujimatic 35mm fotoğraf makinesi aldı.

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 047
Andy Warhol, New York, 1983
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 048
Koşan adam

“15 yaşımdayken babamın Brownie box kamerasını ödünç alır ve 2-3 rulo film çekerdim. Sanırım şimdiye kadar yaptığım en büyük şey o kameradan altı rulo film çekmekti. Ama sonra Fujimatic 35mm’yi oldukça fazla kullandım.

“İlk üniversitem ile yüksek lisansım arasında, Amerika’yı gezmek için IBM’den burs aldım. Amerika’dan büyülenmiştim ve bir fotoğrafçı olarak başlamak için harika bir yer olacağını düşündüm.

“Eşim bir öğretmenlik işi buldu ve ben de onun bağımlısı olarak gittim ve kendimizi Los Angeles’ta bulduk. Bu zamana kadar, üç yıldır Londra’da Royal College’daydım ve sizin profesyonel fotoğrafçı diyeceğiniz türden biri değildim.

“Bir Amerikan şirketi için bazı tuhaf fotoğrafçılık işleri yapardım. Dekorasyonu görebilsinler diye mağaza vitrinlerini geceleri fotoğrafladım.

“Bunu yapmaya başladığımda bir Hasselblad ödünç alacaktım ama biraz para kazandığım için [yakında] kendi Hasselblad’ım oldu.”

Watson dijital ortama geçtiğinde, ilk kamerası , halen kullanmakta olduğu , sınıfının en iyisi Phase One idi.

Watson, “Cephaneliğinizdeki en iyi silahınız, kişiliğinizdir” diyor. “Kesinlikle silahlardan biri, senin kameran değil. Biriyle nasıl etkileşim kurduğundur. Kamera sadece soğuk bir çelik parçası. Kamerayı nasıl kullandığınızdır, ancak filmde elde ettiğiniz şey, bir insanla nasıl etkileşime girdiğinizdir.”

Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 049
Bronco Buster, Calgary Stampede, Kanada, 1978
Albert Watson Efsanevi Moda ve Unlu Fotografcisi 050
Charlotte, New Mexico, 1988

Cyclops, Watson’ın birlikte yazdığı bir kitaptır ve fotoğrafçının yirmi beş yıllık kariyerinden çekilmiş ikonik portreler ve fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon sunar. Ama neden ilk olarak antik Yunan mitolojisinde görünen tek gözlü bir dev olan Cyclops adı?

“Çünkü doğduğumdan beri sadece sol gözüm görüyordu. Sağ gözüm kör, bu yüzden tek gözle çalışıyorum” diye açıklıyor Watson.

Watson 81 yaşında ama emekli olacak mı?

İskoç usta fotoğrafçı, “Kötü haber şu ki, fotoğrafçılar asla emekli olamıyorlar,” diye ekliyor. “İyi haber şu ki, fotoğrafçılar asla emekli olamıyor.”

Albert Watson’ın daha fazla fotoğrafını web sitesinde ve Instagram‘da görebilirsiniz .


Yazar hakkında : Phil Mistry, Atlanta, GA’da yaşayan bir fotoğrafçı ve öğretmendir.  90’larda New York City’deki The International Center of Photography‘de ilk dijital kamera derslerinden birine başladı. Sony/Popular Photography dergisinin Dijital Günler Atölyeleri’nin yönetmeni ve öğretmeniydi. Kendisine buradan ulaşabilirsiniz.


Resim kredisi: Jack Nicholson © Albert Watson; Albert Watson © Mark Edward Harris, 2017.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.