İncelemeler

Sigma fp L ilk inceleme

Sigma fp L, şirketin kompakt tam çerçeve değiştirilebilir lensli kamerasının yüksek çözünürlüklü bir geliştirmesidir. Orijinal fp 24MP L montajlı aynasız kameradan daha fotoğraf odaklı bir platform sağlayan 61MP BSI CMOS sensör kazanır.

Sigma, mevcut kamera kategorilerine bakmak yerine, esnek, uyarlanabilir ve kullanımı eğlenceli olacak şekilde tasarlanmış, kullanıcı odaklı bir kamera yapmayı amaçladığını söylüyor. Fp L kesinlikle diğer mevcut modellerle karşılaştırılamaz, ancak piyasadaki en küçük ve en hafif tam çerçeve değiştirilebilir lensli kameradır.

 • 0886737846
 • 2518311912 1
 • 7378148668 1
 • 9117837643 1
 • 9800570737

Atla:

Neler Yeni | Nasıl karşılaştırılır | Gövde ve kullanım | İlk İzlenimler | Teknik Özellikler


Fp L’nin (kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak) yanı sıra Sigma eklenti bir vizör geliştirdi. EVF-11, fotoğraf makinesinin USB ve HDMI bağlantı noktalarına bağlanır ve geniş, eğilebilir 3,69 M noktalı ekran sağlar. Daha sonra daha fazlası.

Anahtar Özellikler:

 • 61 MP BSI-CMOS tam çerçeve sensör
 • Sensör üzerinde faz algılama
 • Göz algılamalı otomatik odaklama
 • İkiz kontrol kadranlı kompakt gövde
 • Özel Stills / Cine anahtarı
 • Tam zamanlı sessiz elektronik deklanşör
 • MOV veya CinemaDNG’de 8 bit UHD 4K / 30p video
 • 12 bit’e kadar CinemaDNG’den SSD’ye veya Raw’dan harici kayıt cihazına 4K çıkış

Sigma fp L, 2499 $ ‘lık liste fiyatı ile Nisan ortasında satışa sunulacak. EVF-11 vizörünü içeren bir kit, yaklaşık 2999 $ fiyatla satışa sunulacak.


Neler yeni…

9117837643

Faz algılamalı otomatik odaklama

Fp L ayrıca, fp’nin sahip olmadığı sensör üzerinde faz algılamalı otofokus kazanıyor. Tüm faz algılama sistemlerinde olduğu gibi, bu, kameranın ne kadar odak dışı olduğunu ve dolayısıyla odağı ne kadar ileri götürmesi gerektiğini hesaplamasına olanak tanır. Bu teknoloji, diğer üreticilerin karşılaştığımız en hızlı ve en güvenilir AF sistemlerinden bazılarının temelini oluşturuyor, ancak bunların hiçbirinin garantisi yok. Kullandığımız Sigma fp L henüz nihai değil, ancak odak kesinlikle orijinal fp modeline göre daha iyi görünüyor, özellikle daha küçük AF noktalarında biraz daha hızlı ve daha kararlı odaklanma gösteriyor (yine de zaman zaman biraz sallanma / avlanma var) .

Sigma fp L ilk inceleme
Fp L, göz algılamalı AF sunan ilk Sigma kameradır
Panasonic Lumix 85mm F1.8 | F2.2 | 1/100 saniye ACR’de
İşlenmiş ISO 800 : WB ısıtılmış, pozlama, parlak noktalar ve siyahlar azaltılmış
Fotoğraf: Erin Carey

Fp L ayrıca portre ve sosyal fotoğraflar çekerken mükemmel odak elde etmeye yardımcı olmak için göz algılamalı otomatik odaklama sunar. İlk izlenimlerimiz olumlu, Sigma çerçevede küçük olsalar bile gözlerini tespit ediyor.

Fp L ayrıca 7×7 dikdörtgen odak noktaları ızgarası içinde çalışan bir konu izleme AF sistemine sahiptir. Henüz ciddi bir şey için denemedik, ancak şimdiye kadarki sınırlı kullanımımız nedeniyle işe yarıyor gibi görünüyor.

Yakınlaştırmayı kırp

Fp L’nin yüksek piksel sayısı sensörünü kullanmasının ana yollarından biri kırpma yakınlaştırma modudur. Bu, daha dar bir görüş açısı sağlamak için sensörden bir dizi ekin sağlar (daha sonra aynı boyutta görüntülerseniz etkili bir şekilde dijital yakınlaştırma).

Tam çerçeveden ‘Full HD’ (1920 yatay piksel) kesmeye kadar, kameranın kullanacağı sensörün maksimum ve minimum bölgesini ayarlayabilirsiniz. Bunlar 1,0 ila 5,0x ekinler olarak belirtilir ve 24 mm’lik bir lens takılıysa sizi (örneğin) 24 mm’lik bir görüş alanından yaklaşık 153 mm eşdeğerine kadar götürür.

Doğal olarak, içeri girerken, sensörün giderek daha küçük parçalarını kullanırsınız ve aynı boyuta kadar şişirilirse, bunun için gürültü ve çözünürlüğün azalması açısından artan bir maliyet ödersiniz. Hesaplamalarımıza göre maksimum 5,0x yakınlaştırma, 2,4 MP çözünürlüğe sahip geleneksel bir kompakt kamera boyutu etrafında bir sensör bölgesi kullanacaktır, bu nedenle sınırlarınızı nerede belirleyeceğinizi ve postada kırpmayı tercih edip etmeyeceğinizi düşünmeye değer.

Sigma fp L ilk inceleme

Yeni renk modları

Sigma, fp L’ye iki ekstra renk modu ekledi: Duotone ve Power Blue. Çift ton, görüntüye on zıt renk gradyanından birini uygularken, Power Blue görüntülere soğuk, soluk bir ton sunar.

Bu ek modlar, artık 15 renk profili olduğu anlamına gelir. Ve DNG dosyalarını çektiğiniz sürece, aslında diğer renk profilleriyle denemeler yapmanıza izin veren bir kamera içi dönüştürme seçeneği var.

Kompozit Düşük ISO Genişlemesi

Belki de manzara çekimine uygun bir fotoğraf makinesi için uygun olan fp L, bir dizi bileşik Düşük ISO ayarına sahiptir. Bunlar bir dizi pozlama alır ve bunları birleştirerek daha uzun, daha düşük ISO çekimi efekti verir. Kareler arasında hareket düzeltmesi yoktur, bu nedenle sabit bir tripoda ihtiyacınız olacaktır, ancak ISO 6 eşdeğerine kadar pozları kullanma seçeneğini de açar.

Film çekimi

Sigma fp L ilk inceleme

Film açısından bakarsak, fp L iyi donanımlıdır. 30p’ye kadar UHD 4K’ya kadar uzanan çözünürlüklerle dahili olarak 8 bit MOV veya 8 bit CinemaDNG dosyalarını yakalayabilir. 23,97p seçeneğinin yanı sıra gerçek 24p video çeken birkaç kameradan biridir.

Sigma’nın fp L’de videoya gösterdiği özen ve dikkat etkileyici. Oldukça standart hale gelen odak zirvesi ve zebraların yanı sıra, fp L ayrıca pozlamayı değerlendirmeye yardımcı olmak için bir dalga formu ekranına sahiptir. Ayrıca, pozlamayı sadece deklanşör hızı yerine deklanşör açısı açısından kontrol etme yeteneği sunar.

Fp L ayrıca video modunda Kırpma Yakınlaştırma işlevini de sunarak sensörün tam genişliğinden doğal 3840 x 2160 bölgesine (yaklaşık 2,5x kırpma) kadar 19 üründen herhangi birinde 4K çekim yapmanıza olanak tanır.

Fp L’nin video açısından gerçekten kendine geldiği fp gibi, ona harici aygıtlar bağladığınız zamandır. Harici bir SSD bağlarsanız, 10 veya 12 bit CinemaDNG Raw video çıkışı yapabilirsiniz. Alternatif olarak, bağladığınız harici kayıt cihazına bağlı olarak ProRes RAW veya Blackmagic Raw olarak kodlanabilen bir Raw video akışını HDMI üzerinden verebilirsiniz (ancak bu, CinemaDNG çekiminden daha az ayrıntılı görünmektedir). Raw video çekim rotasından aşağı inmek istemeseniz bile, HDMI çıkışı ayrıca DCI 4K video çıkışı seçeneğinin kilidini açar (daha geniş, 4096 x 2160 formatı).

Fp L ayrıca, çeşitli kamera sistemlerinin ve modlarının vereceği kapsama alanını simüle etmek için kullanılan ‘Yönetmen Vizörü’ modunda mevcut olan en boy oranlarının sayısını da artırır, bu kameralarda aynı lensi kullanırsanız. Bu, fp L’nin Arri, Red veya Sony’nin profesyonel sinema kameralarının yanı sıra Sigma’yı kullanan yönetmenler için çerçeveyi önizleme aracı olarak kullanılmasına olanak tanır.

İsteğe bağlı EVF-11 vizör

7378148668
Sigma fp L ilk inceleme 18

EVF-11 (LCD ekran için LVF-11 büyüteç tarzı büyüteçle karıştırılmamalıdır), fp L’nin gövdesinin yan tarafına vidalanan bir elektronik vizördür. HDMI bağlantı noktası kapağını çıkarmanızı ve USB bağlantı noktası kapısını açık tutmanızı, ardından vidaladıkça her iki bağlantı noktasına da takmanızı gerektirir.

Geniş, rahat bir göz merceği yastığına sahip 3,69M noktalı OLED bulucu sağlar ve 90 dereceye kadar yukarı doğru eğilebilir. Bulucunun yanında, tam olarak beklediğiniz şeyi yapan büyük bir LCD / EVF anahtarı vardır (kamerayı gözünüze getirirken otomatik geçiş yapacak bir sensör yoktur).

Bu anahtarın hemen altında, bir kamera askısı takmak için kullanılabilen 1 / 4-20 (tripod tarzı) bir montaj noktası vardır ve bunun altında bir kulaklık soketi ve USB-C geçidi vardır, bu da verileri bir cihaza göndermeye devam edebileceğiniz anlamına gelir. harici SSD. Ancak, HDMI geçişi yoktur. EVF onu engellemediği için mikrofon girişi kullanılabilir durumda kalır.

Bulucuyu kullandığınızda, kameranın arka ekranı bir AF dokunmatik yüzey olarak çalışmaya devam eder. Göreceli değil mutlak konumlandırma kullanır, bu nedenle AF noktasını sol üstte konumlandırmak için ekranın sol üst köşesine dokunmanız gerekir (noktanın mevcut konumuna göre kaydırmak yerine).

Vizör kendi başına satın alındığında 699 dolara mal olacak, ancak kit olarak satın alındığında kamera maliyetine yalnızca 500 dolar ekliyor.

Batarya

Sigma fp L battery

Fp L, orijinal fp ile aynı BP-51 pilini kullanır. Bu, Sigma’nın şarj başına 240 çekim için iyi olarak değerlendirdiği 8,7 Wh’lik bir birimdir. Bu çok fazla değil, özellikle de video çekiyorsanız, neyse ki fp L, USB-C konektörü üzerinden güç kullanılarak çalıştırılabilir ve şarj edilebilir. Bu, video çekmek veya web kamerası olarak kullanmak için harici bir güç kaynağı kullanıyorsanız, uzun süre kullanıma izin verir.

Başa dön


Nasıl karşılaştırılır…

Fp L’yi başka herhangi bir şeyle karşılaştırmak biraz zor. Mekanik bir deklanşör olmadan, yüksek çözünürlüğü ancak yavaş okuma sensörü, onunla ne çekebileceğiniz açısından biraz sınırlayıcı hale gelir (yapay ışıklandırma riskleri bantlanma riski taşır ve herhangi bir önemli hareket, panjur etkisiyle bozulacaktır). Bu aynı faktörler, 24MP kardeşine göre bile videosu açısından ona karşı sayılır.

Bununla birlikte, piyasadaki en küçük, en hafif tam çerçeve kameradır ve bu kadar yüksek çözünürlüklü çıkışa sahip diğer kameralardan daha düşük fiyatlıdır. Bunun değerli olduğu durumlarda, bunun gibisi yoktur.

compare fp l min

Başa dön


Gövde ve kullanım

4737541909

Fp L, kardeş modeliyle aynı küçültme gövdesine sahiptir. Neyi başarmaya çalıştığınıza bağlı olarak üzerine farklı aksesuarlar takabileceğiniz oldukça basit kutu şeklinde bir tasarım. Yeni vizör modülü, mevcut seçenekleri önemli ölçüde artırır.

Tasarım, deklanşör düğmesini çevreleyen büyük bir ayar kadranını, kameranın arkasındaki ikinci bir kadranı ve üstündeki ve altındaki QS, AEL ve Menü düğmelerini çokça kullanıyor.

QS menüsü, her iki kadranı çevirerek ayarların değiştirildiği, arka kadranın / dört yollu kumandanın ana noktalarına basılarak gezinilen, kullanıcı tarafından özelleştirilebilir bir hızlı menüdür.

Menüler, yatay sekmelerde düzenlenmiş sayfalarla oldukça Canon tarzı bir meseledir. Bunlarda gezinmek ayrıca Canon mantığını kullanır: ana kadran sekmeler arasında atlar ve arka kadran yukarı ve aşağı kaydırılır. Bu, birkaç menü seçeneğinin görsel olarak üst düzey menüye çok benzeyen kendi alt menülerine sahip olduğu için biraz bozulmaya başlar (bir alt menüde kapalı olsanız bile ana menü yapısında konumunuzu göstermeye devam ederler. geri dönmek için ‘Menü’ye basmanız gerekir).

4902239873

Ancak, ara sıra karmaşık düğme / arama etkileşimlerinin üstesinden geldikten sonra (şüpheniz varsa, daha fazla seçenek olup olmadığını görmek için AEL’ye basmayı deneyin), fp L iyi düşünülmüş küçük dokunuşlarla doludur. Örneğin, video modu yalnızca (küçük) bir dalga formu görüntüsü sunmakla kalmaz, aynı zamanda pozlamayı deklanşör açısı açısından belirlemenize de olanak tanır. Benzer şekilde, odak uzunluğunu hesaba katan ve odak uzunluğunun daha hızlı veya daha yavaş katlarını kullanmak için ayarlanabilen bir ‘otomatik’ enstantane hızı eşiğiyle iyi bir Otomatik ISO uygulaması vardır.

Kameralarından birindeki ton eğrisinin vurgu ve gölge tepkisini ayarlamak için canlı görüntüyü duraklatmanıza izin veren hiçbir üretici, ayrıntılara dikkat etmemekle suçlanamaz. Fakat biraz daha hakkında düşünce almak yardımcı olacağını tüm bu seçenekler. Örneğin, bir düğmeye Otomatik ISO deklanşör hızı eşiği atayamazsınız, bunun sonucunda bu işleve erişmek için altı ila on bir düğmeye basmanız gerekir.

Başa dön


İlk izlenimler

Sigma fp L kesinlikle herhangi bir ürün kategorisine uymuyor. Manzara fotoğrafçıları için özenti bir DSLR değil, 61MP sensörü ile 24MP fp’nin olabileceği video / fotoğraf modülü de değil.

SDIM0088.acr crop
Ayrıntı yakalama seviyesi için fp L’yi hata edemezsiniz.
Panasonic Lumix 85mm F1.8 | F8 | 1/160 saniye | ISO 100
ACR’de işlenen görüntü: düzeltildi ve kırpıldı, vurgular kaldırıldı, gölgeler azaltıldı.
Fotoğraf: Richard Butler

61MP sensörün video için uygun olmadığı, mevcut 24MP yonganın kameranın mekanik deklanşör eksikliğine dikkat çekmesi gibi. Sensör çok yavaş okur (fotoğraf modunda saniyenin 1 / 10’u civarında), bu da sonuçların panjur sarkmasına çok yatkın olduğu anlamına gelir. Bu, kamera ile yapmak isteyebileceğiniz şeylerin çoğunda bir etkiye sahip olur ve fp L’nin kullanılabileceği yolları sınırlandırması muhtemeldir (aşağıdaki yüksek deklanşör hızlarında ÇOK şeritlenme göreceksiniz. herhangi bir yapay ışık).

Vizör modülü, fp L’nin yardımcı programına çok şey katıyor ve özellikle sabit arka ekran göz önüne alındığında, parlak ışıkta çok daha kullanışlı hale getiriyor. Bir kulaklık soketinin eklenmesi, onu daha da kullanışlı hale getirir ve USB geçiş bağlantı noktasını görmek güzel, bu da CinemaDNG videosunu harici bir SSD’ye kaydedebileceğiniz anlamına gelir.

Sigma fp L side EVF
EVF-11 vizörünün eklenmesi, kameraya bir kulaklık soketi verir, ancak HDMI bağlantı noktasını kaplar ve kamerayı USB üzerinden şarj etmenizi durdurur.

Ancak, bu USB geçidi, fotoğraf makinesinin gövdesindekinde olduğu gibi, fotoğraf makinesini şarj etmek veya çalıştırmak için çalışmaz. Kameranın oldukça sınırlı pil ömrü göz önüne alındığında, bu bir sorun olabilir. Ayrıca sinir bozucu olan EVF-11, HDMI bağlantı noktasını doldurur; bu, ProRes RAW veya Blackmagic Raw çıkışını tercih ediyorsanız, ancak yine de EVF-11’in sağladığı kulaklık soketini kullanarak sesi izlemek istiyorsanız harici bir kayıt cihazı kullanamayacağınız anlamına gelir.

Vizörden baktığınızda kameranın arka ekranının hala bir dokunmatik yüzey olarak çalıştığını görmek güzel, ancak vizörü etkinleştirmek için göz sensörlerine ne kadar alıştığımı anlamak gerçek bir şok oldu. Fp L ile çekim yapmak, zamanımın yarısını EVF ve LCD arasında manuel olarak gidip geliyormuş gibi hissetmeme neden oldu. Menü sistemi gibi, bunun da kamera ile daha fazla zaman geçirdikten sonra adapte olacağım bir şey olmasını umuyorum.

Sigma fp L rear EVF
O ‘HDMI’ bağlantı noktası kapısı hakkında umutlanmayın.
Bu, kamera gövdesindeki bağlantı noktası kapısı için yalnızca saklama girintisi: arkasında hiçbir şey yok.

Genel olarak, Sigma fp L, akıllı fikirlerle dolu büyüleyici bir kamera, ancak henüz kimin veya ne için olduğunu bildiğimi dürüstçe söyleyemem. Çekimlere daha fazla zaman ayırdıkça bunun daha net hale geleceğini umuyorum, ancak şimdilik, bu kadar yavaş bir sensörün bu kamerada mantıklı olduğundan emin değilim.

Başa Dön

1 2Sonraki sayfa
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu