İncelemeler

Xiaomi 14 İncelemesi: Küçük Telefon Hayranları için Mükemmel, Güçlü Bir Seçim

Xiaomi 14, kısmen Leica kamera donanımını ve yazılımını ön plana çıkardığı için çoğu kişinin deneyimlemesi gereken türden bir telefon olabilir. Daha önce Xiaomi, Pro veya Ultra modellerinde yalnızca tüm Leica özelliklerini içeriyordu ancak şimdi bunu grubun en küçüğü olarak yaptı. Bu sefer 14 Pro, Çin pazarına özel olacak ve 14 ve 14 Ultra iki küresel seçenek olarak kalacak.

6,3 inç OLED ekrana sahip bir telefon kulağa “küçük” gelmiyor ancak Xiaomi 14, daha kompakt cihazlar olarak kabul edilebilecek daha yeni bir sınıfa aitmiş gibi geliyor. Aynı şekilde Samsung Galaxy S24 , Google Pixel 8 veya iPhone 15‘i de düşünün. Aradaki fark, Xiaomi‘nin bu telefonun mobil fotoğrafçılık ve ötesinde sınıfının en iyisi olarak öne çıkmasını istemesidir.

Xiaomi 14 back full

Tasarım ve Yapı

Daha çok 13 Pro‘ya odaklandığım için Xiaomi 13’ü hiç deneme şansım olmadı, ancak bu telefondaki değişim birkaç nedenden dolayı önemli bir hareket. Genellikle daha küçük telefonlar, arka kamera dizilimi ve diğer donanım bileşenlerinde bazı eksikliklerle birlikte gelir; bu nedenle Xiaomi, bu telefonda bu sorunu çözmek için bazı heyecan verici değişiklikler yaptı.

Xiaomi 14, görünüm ve boyut olarak önceki modele çok benziyor. 14, biraz daha iyi bir OLED paneliyle (2670 x 1200) aynı boyut ve ağırlığa sahiptir ve yine düzdür.

Xiaomi 14 front1

En önemli değişiklik, farklı bir görüntü sensörü ve lensler dışında şirketin 13 Pro’da donattığı kamera dizisine benzeyen kamera dizisinden geliyor. Arkadaki modülü barındıran büyük çıkıntı ve beyaz veya yeşim yeşili çeşitleri için (siyah olanın mat bir yüzeyi vardır) parlak kaplamayla kaçınılmaz olarak elde ettiğiniz parmak izleri belirgindir. Neyse ki Xiaomi, cihazı korumak için kutuya bir silikon kılıf ekliyor.

Xiaomi 14, kompakt veya daha küçük bir telefonun parametrelerini genişletiyor ancak yine de amiral gemilerinden daha küçük. Boyut olarak ortalarda bir yere düştüğü gibi, fiyat açısından da öyle, bu da bu telefonu birçok yönden benzersiz bir teklif haline getiriyor. Anlaşmayı tatlandırmak için Xiaomi, telefonu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemciyle (amiral gemisi yonga seti) donatıyor ve 12 GB RAM ve 256 GB depolama alanıyla başlıyor ve bunu 512 GB’a yükseltebilirsiniz.

Kamera Özellikleri

Xiaomi’nin kameraları bu şekilde yükseltmeyi seçmesi muhtemelen şaşırtıcı değil, özellikle de daha uygun fiyatlı Xiaomi 13T ve 13T Pro, 2023’te Leica tedavisini aldığından beri. Xiaomi 14, 13 Ultra’dan kalma bir ürün ve yalnızca 50 megapiksel OmniVision OVX9000 kullanıyor. görüntü sensörü (23 mm eşdeğeri), Xiaomi ve Leica’nın Light Fusion 900 adını verdiği şey, çünkü bunun sadece bu telefon için yapıldığı iddia ediliyor. Tam olarak bir inçlik bir sensöre sahip değil – Tip 1/1,31 inç – ve f/1,6 diyafram açıklığına sahip lens, faz algılamalı otomatik odaklama ve optik görüntü sabitleme (OIS). Varsayılan olarak, bu kamera piksel gruplama yoluyla 12,5 megapiksel görüntüler çeker, ancak 50MP modunu veya Pro modunda RAW’ı kullanarak tam çözünürlüklü 50 megapiksel çekimler yapabilirsiniz.

Xiaomi 14 rear lenses1

Hem telefoto hem de ultra geniş lensler 50 megapiksel sensörlerdir. Telefoto, f/2,2 diyafram açıklığına sahip 75 mm’ye eşdeğerdir; ultra geniş ise 122 derecelik görüş alanına ve f/2,0 diyafram açıklığına sahip 14 mm eşdeğeridir. 13 Pro’da kullanılan Samsung Isocell JN1 sensörlerini, optik görüntü sabitlemeyi ve çift pikselli faz algılamalı otomatik odaklamayı korurlar.

Genel olarak farklı olan şey, üç lensin de Summicron cam yerine Leica Summilux olmasıdır. Kaplama da özellikle belirli koşullar altında mercek parlaması sorunu yaşayan önceki 13T modelleriyle karşılaştırıldığında farklı. Buna ek olarak Xiaomi, görüntüleme motorunun üç arka kameranın tümüne eşit şekilde uygulandığını, dolayısıyla tonlamanın, beyaz dengesinin ve rengin tutarlı görünmesi gerektiğini iddia ediyor.

Xiaomi 14 photo no edit 2

Yazılım özellikleri

Şu ana kadar Xiaomi’nin Leica ile olan ortaklığı değerini kanıtladı. Bununla birlikte, Xiaomi 14’te “Pro” veya “Ultra” adı bulunmamasına rağmen hiçbir şirketin yazılım konusunda ustalaşmadığını görmek yine de güzel. Leica Authentic ve Vibrant stilleri varsayılan görünümün temelini oluşturur ve mevcut modların çoğuna uygulanır. Pro ve 50MP modları sıra dışı çünkü yalnızca Vibrant’ta çekim yapabiliyorlar. Durumun neden böyle olduğuna dair Xiaomi’den haber bekliyoruz.

Çoğu durumda markalar, daha küçük amiral gemileri için kamera özelliklerini azaltıyor. Galaxy S24 ve Pixel 8 iyi örnekler çünkü Ultra veya Pro muadillerinde bulunan seçenekler eksik. Xiaomi 14, Pro ve Ultra kardeşlerinin sahip olduğu değişken diyafram açıklığına sahip olmayabilir ancak fotoğraflar için hemen hemen aynı yazılım paketini kullanıyor.

Xiaomi 14 photo mode low light

Bu aynı zamanda Xiaomi’nin her yinelemede sessizce geliştirdiği kapsamlı düzenleme paketi için de geçerli. En sevdiğim özelliklerden biri, Leica filtrelerinden herhangi birini daha sonra Galeri uygulamasında bir fotoğrafa uygulayabilme yeteneğidir. Bu, Otantikten Canlıya (veya tam tersi) kolayca geçiş yapabileceğiniz anlamına gelmese de, Leica Vivid ve Natural’da ilgili tonaliteleri taklit eden alternatifleriniz vardır. Diğer film simülasyonları ve benzersiz filtreler, birçoğunun denenmesi ilginç olan kapsamlı bir listeyi tamamlıyor.

Xiaomi 14 photo no edit

Görüntü kalitesi

Ana Kamera

Dinamik aralık Xiaomi 14’te genel olarak iyi olsa da, sonuçların bazen tehlikeli bir şekilde kırpma ile flört edebileceği vurgulamalarda o kadar etkili değil. Bunu , aynı zamanda Vivo X100 Pro‘yu da test ederken fark ettim ; bu, daha parlak vurgularla başa çıkma konusunda daha becerikli olduğunu kanıtladı. Bu, esas olarak diğer Xiaomi telefonları için geçerli olduğu için yazılımın görüntüleri nasıl istiflediği ve işlediğiyle ilgilidir. Yine de her görüntüde parlaklığı artırma ve kontrastı azaltma eğilimi vardır. Bu nedenle, öncelikle pozlama kaydırıcısını ayarlamak faydalı olacaktır. Bu kadar etkileyici görüntüler yakalayabilen cihazı çok da kötülemek istemiyorum; Xiaomi ve Leica’nın üzerinde çalışması gereken işlevsel bir nokta gibi geliyor.

Xiaomi 14 photo RAW Lightroom edit1

14, ister güpegündüz ister düşük ışıklı ortamlarda olsun, hemen hemen her sahneyi iyi dinamik aralıkla yakalayabilen güvenilir bir tetikçi olduğunu kanıtlıyor. Gece modu normal Fotoğraf modunda mevcut ancak bu noktada ikisinin sadece bir ve aynı olmadığından emin değilim. HDR, arayüzde her zaman seçime bağlıdır. Her zamanki gibi hem Leica Authentic hem de Vibrant iyi sonuçlar veriyor ancak filtreler de ne tür kompozisyonlar geliştirebileceğinizi görmek için deneme yapmaya değer.

Görüntüler, arayüzde canlı önizlemeler olarak gördüğünüz şekilde çıkar. Bu telefon gölgelerde daha fazla esneklik sunduğundan, pozlamayı ayarlamak ve parlak noktalarda bazı ayrıntıları ortaya çıkarmak için bir neden daha var. Beni daha da etkileyen şey, resimlerin Galeri’deki ve Lightroom gibi uygulamalardaki düzenlemelere ne kadar iyi yanıt verdiğidir.

Xiaomi 14 take 50MP mode

Telefoto ve Ultra Geniş

Xiaomi 14, ana sensörün bir ürünü olarak 2x yakınlaştırmaya ve telefoto lensin kendisi için 3,2x optik yakınlaştırmaya sahiptir. İkincisi daha sık kullanılmaya değerdir, çünkü görüntüler, ana lensle elde ettiğinizle eşleşen tonlar ve renklerle daha keskin çıkar. Telefoto lens, Portre modunda mevcut olan çeşitli odak eşdeğerlerinde de önemli bir rol oynar. Süper Makro, bir nesneye gölge düşürmeden yaklaşmak için uygun olan telefoto da dahil olmak üzere her üç mercekte de etkindir. Xiaomi, makroya geçtiğinizde HDR’yi otomatik olarak kapatıyor ancak Leica profillerini veya filtrelerini de kullanabilirsiniz.

Xiaomi 14 photo portrait mode

Bu, özellikle değişen koşullar altında kullandığım en iyi telefoto lenslerden biri. Düşük ışıklı görüntülerde bile keskin ayrıntılar ve gürültü azaltımı korunur, bu da yalnızca yakınlaşmak için lensi kullanma güvenini artırır. Xiaomi 13 Pro’dan çok daha iyi göründüklerini bilmiyorum, ancak sonuçlar zaten iyiyken hafif bir iyileşmeyi takdir etmek kolaydır.

Ayrıntıların ve renklerin çoğu durumda iyi göründüğü ultra geniş kamerada da benzer bir hikaye var. Dinamik aralık, özellikle daha koyu gölgeler ve daha parlak vurguların karışımından oluşan yüksek kontrastlı sahnelerde, diğer lenslere göre bu lens için daha önemli bir zorluktur. Buna iyi bir örnek, telefonu bir zamanlayıcıyla yüzü aşağıya bakacak şekilde yere koyarak çektiğim katedral çatısının fotoğrafıdır. Sonuçları ölçmek için pozlamayı birçok kez ayarlamayı denedim, ancak sonuçta en iyi seçenek RAW çekim yapmak ve dengeyi post prodüksiyonda halletmekti, bu yüzden burada olduğu gibi görünüyor.

Xiaomi 14 photo Xiaomi Gallery edit1

Portre modu

Xiaomi 14, Pro ve Ultra’nın sahip olduğu değişken diyafram açıklığına sahip değil ancak her zaman olduğu gibi, fotoğrafı çekmeden önce veya çektikten sonra ne kadar bokeh istediğinizi (f/1 ile f/16 arasında) seçebilirsiniz. Bu aynı zamanda hangi odak uzaklığını arzuladığınıza bakılmaksızın geçerlidir. Bokehi istediğiniz kadar yeniden yapabilirsiniz ve işiniz bittiğinde, yalnızca bir kopya olarak kaydederek istediğiniz düzenlemeleri veya filtreleri zarar vermeden kullanabilirsiniz.

Xiaomi 14 photo portrait mode 2

Özel Modlar ve Düzenleme Araçları

Xiaomi pek çok araç sunuyor ve Uzun Pozlama benim için hala en iyisi. Özellikle Hareketli Kalabalık, Neon İzler ve Işık Resminde bazı efektleri azaltabilen tripod seçeneği de dahil olmak üzere, sahneyi yakalama konusunda daha ayrıntılı bir kontrol görmek isterim.

Xiaomi 14 photo 50MP low light no edit

14 Ultra‘nın aksine, hızlı aksiyonu yakalamak için Fastshot modu yoktur; bu nedenle, istediğiniz deklanşörü ve ISO’yu ayarlamak için Pro modunu kullanarak veya ayarlarda Hareket izleme odağını açık tutmak için deneyerek 14 ile yaratıcı olmanız gerekir. bir konu. Sorun değil, ancak yüz algılamayı temel aldığı için biri döndüğünde veya bir şey yoluna girdiğinde odağı hızla kaybedebiliyor. Bunu Fotoğraf modunda yapmak, seri çekim yapmanıza olanak tanır, ancak bunu Pro’da veya 50 MP’de yapamazsınız; bu nedenle, aksiyonu mümkün olan en yüksek çözünürlükte dondurmak istiyorsanız, kendi hızlı el-göz koordinasyonunuza güvenmeniz gerekir.

Xiaomi 14 photo RAW edit1

Profesyonel ve 50 MP

RAW formatında tam çözünürlükte görüntü yakalamak her zaman bir zevktir ve bu burada da bir istisna değildir. Bu, birkaç küçük amiral gemisi hariç, öncelikle daha büyük amiral gemilerinde bulacağınız bir özelliktir. Xiaomi, her ikisi de tam 50 megapiksel çözünürlükte çalışan 10 bit ve 14 bit RAW seçenekleri sunuyor. Manuel kontrolleri ayarlayın ve yola çıkın. Bahsettiğim gibi, RAW varsayılan olarak Leica Vibrant’ı kullanıyor, çünkü RAW görüntüsü zaten Otantik’e daha yakın, ancak Xiaomi’nin yine de bunun gerekçesini açıklaması gerekiyor. Aynı renk doygunluğunu istemiyorsanız Leica Natural filtresini seçebilirsiniz, ancak bunu yapmayı unutmuş veya ihmal etmiş olsanız bile, daha sonra Galeri uygulaması düzenleyicisinde bu kolayca çözülebilir.

Xiaomi 14 photo Leica black and white filter

Ekstra ayrıntıları elde etmek ve kontrast sorunlarını gidermek için düzenli olarak Pro ve 50MP modunu kullandım ve 50MP JPEG’lerin Lightroom’daki düzenlemelere ne kadar iyi yanıt verdiğinden etkilendim. Xiaomi aynı zamanda tüm manuel kontrollerin ne işe yaradığına ve kullanıcıların neden bunları kullanmak isteyebileceğine dair bilgileri de akıllıca içeriyor. Devamlı olarak öğrenenler için bu değerli bir kaynaktır ve telefonun neler yapabileceğini hatırlatır. Odak artırma, poz doğrulama ve histogram gibi şeyler varsayılan olarak açık değildir ve odağı poz ölçümünden ayırma yeteneği, deneyimli mobil fotoğrafçıların bile yapmayı unuttuğu şeylerden biridir.

Xiaomi 14 photo ultra wide 50MP Lightroom2

Video Özellikleri

Odak noktasının durağan görüntüler olduğu göz önüne alındığında, video özelliklerini kontrol etmek için çok fazla zaman harcamadım, ancak Xiaomi çekimlere de aynı derecede öncelik veriyor. 14 Ultra en büyük adımları atarken, 14 ileriye doğru iyi adımlar atıyor. Aynı 4K ve 1080p çözünürlükte 24, 30 veya 60 fps’de çekim yapabilirsiniz. 8K için hala 24 fps ile sınırlısınız. İlginç bir şekilde, normal Video modu Leica stilleri arasında seçim yapmanıza izin vermiyor, ancak mevcut tüm filtrelere erişmenizi sağlıyor. Hareket izleme odağı, videoda da fotoğraflarda olduğu gibi çalışır. Teleprompter da geri dönüyor ve 32 megapiksel ön kamerayla video çekerken veya kamera dışında kaydettiğiniz bir sahneyi anlatırken okumak için ekranda bir komut dosyası çalıştırmanıza olanak tanıyor.

Yönetmen modu harika çünkü birden fazla Xiaomi telefonunu birbirine bağlayarak bir sahneyi farklı açılardan yakalamanıza olanak tanıyor. Tam olarak test edemedim, bu yüzden ne kadar etkili olabileceğini bilmiyorum. Her iki durumda da, tüm bileşenleri ana cihazla iletişim kurabilmeleri için bağlamak için iyi bir 5 GHz Wi-Fi ağına ihtiyacınız olacak.

Boyut Olarak Yenilmesi Zor

Xiaomi 14, boyutuna göre yenilmesi zor bir kamera paketine sahip. Bu elbette göreceli bir nokta, ancak işin özü şu ki bu telefon, Kuzey Amerika’da yaygın olarak kullanılan en köklü markaları geride bırakma konusunda oldukça yetenekli. Bir günlüğüne dışarı çıkıp fotoğraf çekmem için bana Galaxy S24, Pixel 8, iPhone 15 Pro veya Xiaomi 14 verilmiş olsaydı, bu telefonu seçerdim çünkü cebimde taşıması da bir o kadar kolay, pek çok özelliği ortadan kaldırmıyor ve oldukça çok yönlüdür.

Xiaomi 14 hero1

Xiaomi’nin kameralarında onları öne çıkaran Leica aromasıyla ilgili bir şey var. Hala Xiaomi Hyper OS konusunda deli değilim ve burada bulunanlar yerine stok Android’i memnuniyetle seçerdim, ancak 14’ü güvenilir bir kamera olarak bir kenara koymak zor.

Alternatifler Var mı?

Samsung Galaxy S24, S24 amiral gemisi üçlüsünün en küçüğüdür ve ortanca çocuk Galaxy S24+ ile aynıdır. Ailenin bebeği olmak, Samsung’un bazı özellikleri devre dışı bırakıp Xiaomi’nin yapabilecekleriyle karşılaştırılamayacak farklı görüntü sensörleri kullanması anlamına geliyor. Google, Pixel 8’i kameranın manuel kontrolleri dışında hemen hemen aynı şekilde kısırlaştırdı, ancak yazılım hesaplaması Pro modeliyle karşılaştırıldığında aynı. Apple, iPhone 15 Pro’da pek bir eksiklik bırakmadı, dolayısıyla bunda bir sorun yok ancak kamera uygulamasının kontrolleri ve seçenekleri nispeten kısa.

Xiaomi 14 photo telephoto lens no edit

Satın Almalı Mısınız?

Evet, çünkü en iyi “küçük” telefon kameralarından biridir. Fiyatlandırma başlangıçta 900-1.000 ABD Doları civarında seyredebilir ve şu anda bulmak zor olsa da, Kuzey Amerika’ya gönderim yapmaktan mutluluk duyan çevrimiçi perakendecilerin önümüzdeki aylarda bu durumu değiştirmesi muhtemeldir.


Yazar Hakkında: Ted Kritsonis neredeyse 20 yıldır gazetecilik yapıyor ve düzenli olarak çok sayıda yazı yazıyor olmasının ötesinde, aynı zamanda hevesli bir fotoğrafçı. Her birinin bir sahneyi ne kadar iyi yakaladığını test etmek için yanına birden fazla akıllı telefon alan türden bir adam. Kanada Toronto’daki evinden onlarca yayına katkıda bulundu.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.