Haberler

Annie Leibovitz Yapay Zeka Konusunda Endişelenmediğini Söyledi

Dünyanın en ünlü fotoğrafçısı Annie Leibovitz, yapay zeka (AI) konusunda endişe duymadığını ve fotoğrafın kendisinin gerçek olmadığını söylüyor.

Leibovitz, dün (Çarşamba) Fransa Enstitüsü’nde düzenlenen bir törenle Fransız Güzel Sanatlar Akademisi’nin yabancı ortak üyesi olarak kabul edilirken yapay zeka hakkındaki düşüncelerini aktardı.

AFP’ye “Bu beni hiç endişelendirmiyor” dedi. “Her teknolojik ilerlemeyle birlikte tereddütler ve endişeler oluyor. Sadece riske girmeli ve onu nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz.”

Leibovitz, yorumlarında yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerin de fotoğraflar kadar değerli olduğunu öne sürüyor.

“Fotoğrafçılığın kendisi aslında gerçek değil… Photoshop’u kullanmayı seviyorum. Mevcut tüm araçları kullanıyorum.”

Bir çekimi çerçevelemenin bile “bir düzeyde düzenleme ve kontrol” anlamına geldiğini ekliyor.

Leibovitz’in Yapay Zeka Yorumları Herkesi Heyecanlandırmayacak

Son 18 aydır yapay zeka ve fotoğrafçılıkla ilgili tartışmalar çok yoğundu ve birçok kişi bu teknolojiye öfke duyuyordu.

Büyük yapay zeka görüntü oluşturucuları, hak sahiplerinden izin veya tazminat talep etmeden yüz milyonlarca telif hakkıyla korunan fotoğrafı eğitim verileri için kullandı .

Dahası, yapay zeka görüntülerinin fotoğrafçılık alanına tecavüz ettiğine dair endişeler var. Örneğin, Google ve Amazon‘un satıcılara yönelik yapay zeka araçlarını kullanıma sunmasıyla yapay zeka, ürün çekimleri için giderek daha fazla kullanılıyor. Ve bazı uygulamalar, fotoğrafçıların yerine ucuz bir alternatif olarak kendilerini açıkça tanıtıyor.

Ancak herkes ayağa kalkmıyor ve birçok fotoğrafçı teknolojiyi benimsiyor ve nasıl kullanılacağını öğreniyor. Sonuçta fotoğrafçılar, durağan görüntüyü anlamaları nedeniyle teknolojiyi kullanırken bir avantaja sahiptir.

Salgado Leibovitz’i kadrosuna kattı

Leibovitz, Fransız Güzel Sanatlar Akademisi’ne kabul edilmenin “büyük bir onur” olduğunu söylüyor; Akademiye 2004 yılına kadar bir fotoğrafçının katılmadığını belirtti.

“Fotoğrafçılık için daha büyük bir onur” diye ekliyor.

“Kameranın önünde olmayı değil, arkasında olmayı seviyorum. Ancak belli bir noktada, çocuklarınız da olduğunda, öne çıkıp yeni nesil sanatçı ve fotoğrafçıların yanında olmanız gerektiğini anlıyorsunuz.”

Aynı zamanda akademinin bir üyesi olan diğer fotoğrafçı Sebastião Salgado, göreve başlama töreninde Leibovitz’in onuruna bir konuşma yaptı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.