Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Yılın Uluslararası Bahçe Fotoğrafçısı Botanik Güzelliğini Kutluyor

Yılın Uluslararası Bahçe Fotoğrafçısı Botanik Güzelliğini Kutluyor
© June Sharpe / Yılın Uluslararası Bahçe Fotoğrafçısı (IGPOTY)

Yılın Uluslararası Bahçe Fotoğrafçısı (IGPOTY) yarışması, yakın çekimler, soyut görüntüler ve manzara sahneleri de dahil olmak üzere botanik fotoğrafçılığına dair her şeyi kutluyor. 17. edisyonun kazananları belli oldu ve çok güzeller.

Yılın Bahçe Fotoğrafçısı, 2007 yılında Birleşik Krallık’ta Bahçe Fotoğrafçıları Derneği üyeleri tarafından başlatıldı ve uluslararası alanda yoğun ilgi üzerine ertesi yıl yarışmanın ismine “Uluslararası” eklendi. Yarışma, Birleşik Krallık’ın Kew kentindeki Kraliyet Botanik Bahçeleri ile birlikte düzenleniyor ve her yıl Kew’de bir sergi düzenleniyor. Sergi daha sonra yıl boyunca diğer bölgeleri geziyor.

Bu yıl fotoğrafçı June Sharpe, rengarenk, katmanlı dallardan oluşan güzel görüntüsüyle genel ödülü ve Soyut Görünümler kategorisini kazandı.

“Bu kozalaklı ağacın katmanlı dalları bana Japon gravürlerinde sıklıkla görülen dans eden turnaları hatırlattı. İşlem sonrası aşamada, bir dolgu katmanı ekledim ve renkleri değiştirmek ve hareket hissini ve fantastik bir ormanlık alanda dans eden ‘kuşların’ hissini geliştirmek için hariç tutma harmanlama modunu kullandım” diyor Sharpe, yukarıda gösterilen kazanan fotoğrafı için.

“Fotoğrafları değerlendirirken bir hikaye içinde kucaklanmayı ve bir yolculuğa çıkmayı umuyoruz. Haziran ayının fotoğrafı ortaya çıkıyor. Hayal gücünü ateşleyen bol miktarda ilgi ve derinlik var. Bitki ve tüyler arasındaki yumuşak, yeni büyüme dönüşümü hem baştan çıkarıcı hem de büyüleyicidir. Sembolik dans eden turnaların içine ve ötesine çekiliyoruz ve onların ‘kanatları’ tarafından umut ve barış dolu bir yere doğru kucaklanıyoruz. Bir kişinin doğayla bağlantı kurabilmesi ve bu kadar şefkat hissedebilmesi nadirdir,” diye ekliyor IGPOTY baş jürisi Tyrone McGlinchey.

Sharpe’ın Soyut Görüşler kategorisindeki genel zaferi ve en yüksek notlarının yanı sıra IGPOTY, dört özel ödül kategorisi de dahil olmak üzere 17 ek kategoride kazananları ödüllendirdi. Seçilen kategori kazananları aşağıda yer almaktadır.

Yılın Uluslararası Bahçe Fotoğrafçısı (IGPOTY) Yarışması Kazanaları

Annie Green Armytage 446673 beautiful gardens
© Annie Green-Armytage — Güzel Bahçeler / IGPOTY
Andrea Graham 443821 breathing spaces
© Andrea Graham — Nefes Alanlar / IGPOTY
Leena Roy 430342 plants and planet
© Leena Roy — Bitkiler ve Gezegen / IGPOTY
Angi Wallace 441741 beauty of plants
© Angi Wallace — Bitki Güzelliği / IGPOTY
Barry Webb 445689 world of fungi
© Barry Webb — Mantarlar Dünyası / IGPOTY
Drew Buckley 446027 trees woods forests
© Drew Buckley — Ağaçlar, Ormanlar ve Ormanlar / IGPOTY
Albert Ceolan 442159 wildflower landscapes
© Albert Ceolan — Kır Çiçeği Manzaraları / Yılın Uluslararası Bahçe Fotoğrafçısı (IGPOTY)
Fernando Avanka 439065 wildlife in the garden
© Fernando Avanka — Bahçedeki Yaban Hayatı / Yılın Uluslararası Bahçe Fotoğrafçısı (IGPOTY)
Minghui Yuan 423894 black and white
© Minghui Yuan — Siyah Beyaz / Yılın Uluslararası Bahçe Fotoğrafçısı (IGPOTY)
Peter Plottel 432865 macro art
© Peter Plottel — Makro Sanat / Yılın Uluslararası Bahçe Fotoğrafçısı (IGPOTY)
Bethany Wylie 431967 pets in the garden
© Bethany Wylie — Bahçedeki Evcil Hayvanlar / Yılın Uluslararası Bahçe Fotoğrafçısı (IGPOTY)
Tony North 438825 square crop
© Tony North — Kare Kırpma / Yılın Uluslararası Bahçe Fotoğrafçısı (IGPOTY)
Cristina Wanjura 436220 still life
© Cristina Wanjura — Natürmort / Yılın Uluslararası Bahçe Fotoğrafçısı (IGPOTY)

İkinci ve üçüncü sıradaki kazananları ve övgüye değer katılımları içeren tam kazanan galerisi IGPOTY web sitesinde mevcuttur. IGPOTY yarışmasında ayrıca Annaick Guitteny’nin portföyü “ Evanescence ” yılın en iyisi seçildi.

17. Uluslararası Yılın Bahçe Fotoğrafçısı yarışmasının kazananları 3 Şubat’tan 10 Mart’a kadar Kew Gardens’ta sergilenecek. Bu ve diğer sergilerle ilgili tüm ayrıntılar IGPOTY’nin web sitesinde mevcut.


Görsel katkıları: Fotoğraf altyazılarında bireysel fotoğrafçıların adı geçmektedir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.