Sergiler

Serpil Yeter’in “Başka Gör” Sergisi Anna Laudel İstanbul’da

Serpil Yeter’in daha önce sergilenmemiş eserlerinden oluşan “Başka Gör” başlıklı fotoğraf sergisi, 12 Ocak-23 Şubat tarihleri arasında Anna Laudel İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.

“Başka Gör” sergisi ile, Serpil Yeter’in 2000 yılında İstanbul semt pazarlarında yaptığı gözlem ve edindiği deneyimlerden esinlenen fotoğraf seçkisi ve ses yerleştirmesi ilk defa izleyici karşısına çıkacak. Yeter, pazarın her bir tezgahını adeta bir enstalasyon gibi düzenlemiş ve pazarcıların sanatçı titizliğiyle yarattığı bu gündelik mekânları fotoğraf karelerine yansıtarak izleyiciyi milenyumun başında kurulmuş bir semt pazarı deneyimlemek üzere zamanda yolculuğa çıkarıyor.

​Akşam yorgunluğundan, yıpranmış ruhlardan ve içsel bir güzellikle süslenmiş tezgahlardan ilhamla bir araya gelen bu sergi, Yeter’in İstanbul ziyaretleri sırasında yaptığı toplumsal gözlemleri hem estetik hem de realistik bir bakış açısıyla aktarıyor. Sergi, pazarcıların günlük yaşam mücadelesini, farklı kültürleri, karakterleri, imkansızlıkları ve arzuları barındıran bir panorama tasarlayarak izleyicilere insan hikâyelerden çarpıcı bir mozaik sunuyor. Eserlerinde, yarınların endişesini simgeleyen detaylar ve tezgahların kendine özgü düzenlemeleri içindeki ekonomik sıkıntıları anlatan sembollere de yer veren sanatçı, hayatın bu günlük ve sıradan penceresindeki güzellikleri ve zorlukları yıllar boyu rafine ettiği özgün sanatsal dili ile izleyicilere dengeli bir şekilde yansıtıyor. Sanatçı sergi ile izleyicilere semt pazarlarının sadece renkli bir görüntü olmanın ötesinde, birçok duygu ve gerçekliği barındıran karmaşık bir dünya olduğunu hatırlatıyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.