Sergiler (Arşiv)

Photofairs New York

Asya’nın en büyük ticari fotoğrafçılık etkinliği olan Photofairs Shanghai‘ın arkasındaki grup , etkinliğini New York’a getiriyor. Photofairs New York olarak adlandırılan fuar, fotoğraf temelli çalışmalara adanmış yeni bir çağdaş sanat fuarı olmayı vaat ediyor.

PhotoPlus’ın eski evi olan Javits Center’da gerçekleşecek olan Photofairs New York, “görsel kültürün en gelişmiş görünümünü” sunma çabasıyla 100’e yakın uluslararası galeriyi ağırlamayı planlıyor. The Art Newspaper’a göre , etkinlik 80 ila 100 katılımcıdan oluşacak ve The Armory Show ile birlikte gerçekleşecek .

“Fuarın güçlü küratöryel yaklaşımı, fotoğraf ve yeni teknolojilerin kesiştiği yeni bir platform oluşturacak. Güzel sanatlar fotoğraf tabanlı çalışmalardan deneysel film yapımına, VR ve NFT’lere kadar çağdaş sanat pazarındaki yeni trendleri keşfetmek için özel bir alan sağlayacak” diyor organizasyon. “Photofairs New York, koleksiyoncuları ve ziyaretçileri uluslararası galerilerle ve söylem ve etkileşimi davet eden sınırları zorlayan sanatçılarla buluşturacak.”

Fotoğraf odaklı bir gösteri olsa da, bu alanı ve zamanı işgal eden önceki gösterilerden farklı bir açı alıyor gibi görünüyor. Örneğin PhotoPlus, COVID-19 salgını bu gösteriyi durdurmadan önce ekipman üreticisi sergilerine ve eğitim sınıflarına odaklanmıştı . Takip girişimi Create NYC , 2022 şovunu gelecek yıla erteledi . Emerald X tarafından yürütülen bu gösteriler, şehirdeki tek büyük ölçekli fotoğraf odaklı etkinlikler oldu ve henüz onların yerini başarıyla alan hiçbir şey olmadı.

Photofairs’in yapmaya çalıştığı şeye dayanarak, bu gösterinin hedefi fotoğrafçıların kendileri değil, koleksiyoncular ve bir sanat ortamı olarak fotoğraftan hoşlananlar olduğu için, bu gösterinin hala boş olan bu boşluğu doldurması pek olası değil.

“Yerleşik koleksiyonculara ve yeni, hızla büyüyen bir alıcı kuşağına hitap etmeyi amaçlayan Fuara, özel etkinlikler, küratör liderliğindeki turlar ve özel stüdyo ziyaretlerini içeren kapsamlı bir VIP programı eşlik edecek. Fuar ayrıca günümüzün görsel kültürünün sürekli değişen dinamiğini geliştirmek ve kutlamak isteyen canlı bir kamu programı düzenleyecek” diye açıklıyor organizasyon.

The Art Newspaper, Photofairs’in arkasındaki grubun Amerika Birleşik Devletleri pazarına ilk kez girme girişiminde bulunmadığını bildirdi. 2017 ve 2018’de San Francisco’da bir gösteri yapmaya çalıştı, ancak ertesi yıl girişimde yaklaşık bir milyon dolar kaybettikten sonra kapattı.

Photofairs organizasyonu New York’un farklı olmasını umuyor ve New York’un dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla fotoğraf galerisine ev sahipliği yapması nedeniyle “görsel kültür coşkusunun güçlü ve uzun süredir devam eden galeri sahnesinde görüldüğünü” belirtiyor.

Photofairs New York, Creo tarafından , çoğunluk hissedarı Angus Montgomery Arts ile ortaklaşa ve Photo London ve Candlestar kurucuları Michael Benson ve Fariba Farshad ile işbirliği içinde öncülük ediyor. Photofairs New York’un açılış baskısı 8-10 Eylül 2023’te gerçekleşecek.

Photofairs New York

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.