Sergiler (Arşiv)

Fotoğraf Sergisi: Fransa’da Türkiye’nin Yüzleri

Ahmet Sel‘in “Fransa’da Türkiye’nin Yüzleri” isimli fotoğraf sergisi 30 Nisan 2020 tarihine kadar Ankra Fransız Kültür Merkezi’nde görülebilir.

Institut français Ankara’nın sunduğu ve Fransa’daki Türk göçmenlerin bir portresini çizen bu fotoğraf serisi, Fotoğrafçı Ahmet Sel ve Elele Derneği’nin uzun erimli ortak çalışmasının bir ürünü olup Fransız Göç ve Entegrasyon Bürosunun (OFII) desteği ile gerçekleştirilmiştir.

Fotoğraf Sergisi: Fransa’da Türkiye’nin Yüzleri
Fotoğraf Sergisi: Fransa’da Türkiye’nin Yüzleri 3

” Fransa’ya 70’li yıllarda gittiler. Bazıları yasal yollardan, bazıları da sahte turist veya kaçak olarak… Yeni ve daha iyi bir yaşam için boydan boya Avrupa’yı aştılar. Biraz para biriktirelim, döneriz, dediler. Eninde sonunda bir ev, bir traktör, bir otomobil parası… Sonra yine memleket toprağı. Ama iş o kadar kolay değildi. Yıllar geçti, göçmenlerin büyük bir çoğunluğu Fransa’da kaldı. Bugün onlar doğal olarak hem Türkiye’nin hem de Fransa’nın bir parçası”.

Ahmet Sel

Çalışmalarını portre ve belgesel fotoğrafçılık alanında sürdüren fotoğrafçı Ahmet Sel Fransa’da gerçekleştirdiği yüksek öğreniminden sonra La Cinq televizyon kanalında kıdemli muhabir kameraman olarak çalıştı. 1990-2000 yılları arasında Moskova’da La Cinq ve Arte’nin muhabiri, Sipa Press Ajansı’nın büro şefi olarak çalıştı. Paris’e döndükten sonra Sipa Press Ajansı’nın Genel Yayın Yönetmenliği görevinde bulundu. 2009’da Türkiye’ye dönen Ahmet Sel 2012-2019 yılları arasında Anadolu Ajansı’nın Görsel Haberler Yayın Yönetmeni olarak çalıştı.
2003’de portre kategorisinde « Fujifilm Press Photo Awards France », 2004’de Kanada’da fotoğraf ve metin dalında « National Magazine Awards Foundation » büyük ödülünü kazandı.

Kitaplar:
Davutpaşa M 3 (Aras Yayıncılık, İstanbul 2012)
Koç, une saga philanthropique dans la Turquie moderne (Democratic books, Paris 2012)
Kaboul, portraits posés (Editions Horizon Illimité, Paris 2003)
Moskova İnsanları (Editions Yapı Kredi Yayınları, İstanbul 2003)
Gens de Moscou (Editions Catleya, Paris 2001)

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.