Sergiler (Arşiv)

AVTO’da yeni sergi: “Şeker ya da Şaka”

AVTO, 18 Ocak – 4 Mart 2019 tarihleri arasında Türkiye ve Danimarkalı sanatçı Deniz Eroğlu tarafından içeriği hazırlanan Şeker ya da Şaka başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Serginin başlığı bir Cadılar Bayramı geleneğine referans veriyor. 31 Ekim akşamı fantezi karakteri kılığına girmiş çocuklar komşularından kapı kapı dolaşıp şeker toplarken “Şaka mı şeker mi?” sorusunu sorarlar. Bu istek aynı zamanda üstü kapalı bir tehdittir. Komşular hediye vererek cömertliklerini göstermedikleri takdirde ya başlarına bela gelir ya da türlü eşek şakalarına maruz kalırlar. İkram tek başına yeterli değildir. Sunulanların tatmin edici olmaması durumunda bu ritüel türlü haylazlıklar veya sembolik bir bela ile sonuçlanır.

a0a6117e 48e2 4120 b665 0c87838bf110
AVTO’da yeni sergi: “Şeker ya da Şaka” 3

Eroglu, küratöryel müdahale ve hayal gücünün yardımıyla düşünce ve tatları birleştirerek duyusal bir deneyim oluşturmayı amaçlar. Farklı tatlar ve görsel öğelerin bir araya gelmesi ile meydana gelen “şekerlerin lisanı” eleştiri formüle etmeye ve sorular sormaya yarar. Şaka ya da Şeker, yazın, küratörlük ve çeşitli gastronomik çalışmaların tanımsız bir karışımıdır. Şekerlerin içeriğiyle ve bu içeriklerin düşüncelerle, hislerle ve hatıralarla olan ilişkileri üzerine denemeler yapan sanatçı, tatlar ve tarih yazımı arasında  bağlantılar kurar. Şeker ya da Şaka, geçmişi ve geleceği tararken bir yandan da teknolojiye olan bağımlılığın artışı, bireysel özgürlüklerin tartışılırlığı ve gün geçtikçe yaygınlaşan esaret duygusu gibi bugünün aciliyet teşkil eden meseleleri üzerine yoğunlaşır.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.