Teknoloji

Sony a9, a7R III ve a7 III Güncelleme

Sony, yakın zamanda geliştirilen otomatik netleme performansı ve özelliklerini içerecek olan a9, a7R III ve a7 III aynasız fotoğraf makinelerinde yapılacak yeni firmware güncellemelerini duyurdu.

Sony a9 v5.0 ve v6.0

sonya9

Sony a9 kamera için Firmware 5.0 sürümü, her ikisi de yeni Sony a6400’de duyurulmuş olan Sony’nin yeni “Gerçek Zamanlı İzleme” modunu ve nesne izleme için “Gerçek Zamanlı Eye AF” modunu ekleyecek.

Gerçek Zamanlı İzleme “modu, Sony’nin en yeni algoritmasını (Yapay Zeka tabanlı nesne tanıma dahil) kullanıyor ve tüm konuların yakalanabilmesini sağlamak için renk, konu mesafesi (derinlik), desen (parlaklık) ve uzamsal (mesafe) bilgilerini işliyor.  “İnsanları veya hayvanları fotoğraflarken veya video çekerken, yüz ve göz konum bilgisi AI tarafından tanınır ve konunun gözü son derece yüksek izleme hassasiyetiyle gerçek zamanlı olarak izlenir.

“Ek olarak,‘ İzleme Açık ’, özel olarak atanmış bir düğmeye ve dokunmatik ekranda hızlı bir şekilde etkinleştirilen“ Dokunmatik İzleme ”ye basarak herhangi bir zamanda gerçek zamanlı izleme başlatmaya yardımcı olur.”

Gerçek Zamanlı Göz AF, Sony’nin Göz AF teknolojisinin en son yinelemesidir ve “göz konum verilerini gerçek zamanlı olarak algılamak ve işlemek için AI tabanlı nesne tanıma özelliğini kullanır ve Eye AF’nin daha fazla hassasiyet, hız ve izleme performansı sağlar” diyor Sony. “Tüm otomatik odaklama modlarında, fotoğraf makinesi konunun gözlerini otomatik olarak algılayabilir ve deklanşör düğmesine yarım basarak Eye AF’yi etkinleştirebilir ve fotoğraf makinesi AF-C modundayken her zaman gözleri sorunsuz bir şekilde izleyecektir.

“Yeni Firmware, fotoğrafçıların öznelerinin tercih edilen gözünü (sol veya sağ) odak noktası olarak seçmelerini sağlayacak.”

Touch Pad, Touch Tracking, genişletilmiş bir faz algılamalı AF diyafram aralığı (f / 11’den f / 16’ya kadar) ve video için Hızlı Hibrit AF de dahil olmak üzere yeni ürün yazılımında gösterilen başka odaklama yetenekleri de var.

Sony, özellikle renk üretimi söz konusu olduğunda, görüntü kalitesinin ürün yazılımı v5.0’da da artış gösterdiğini söylüyor.

Sony, “Kamera, gökyüzü gibi elementlerde daha yumuşak, daha doğal ton geçişleri için ışıktaki ince değişiklikleri daha doğru bir şekilde açıklayacaktır” diyor. “Brust çekimi sırasında daha dengeli görüntüler üreten yeni bir otomatik beyaz dengesi algoritması da var.”

v5.0 ayrıca a9’u Sony’nin PlayMemories Mobile uygulamasının yerini alan yeni Imaging Edge Mobile uygulamasıyla uyumlu hale getiriyor. Yeni uygulama, fotoğrafçıların fotoğraf çekimlerini FTP kullanarak yakalama sırasında akıllı telefonlara aktarmalarını sağlayan (ve bu görüntülerde IPTC meta verilerini içeren) bir “Aktar ve Etiketleme eklentisi” işlevine sahiptir.

Güncellemedeki diğer özellikler arasında menü iyileştirmeleri ve fotoğraf derecelendirme / koruma işlevleri bulunur.

Sony, v5.0’dan sonra, a9 için v6.0 ürün yazılımı, Eye AF’yi hayvan gözlerini de içerecek şekilde genişletti. “Vahşi yaşam fotoğrafçıları için zaman atlamalı filmler oluşturmak için aralıklı çekim işlevini sağlayacak heyecan verici yeni bir özellik”.

Firmware v5.0 Mart 2019’da piyasaya sürülmeye başlanacak ve Sony bunu 2019 yazında v6.0 ile takip etmeyi planlıyor.

a7R III ve a7 III v3.0

Sony a9 a7R III and a7 III 2 1

A7R III ve a7 III yeni Gerçek Zamanlı İzleme modunu alamıyor, ancak ikisi de yaklaşmakta olan ürün yazılımı v3.0 ile Gerçek Zamanlı Eye AF’ye sahip olacak.

Sony, “Bu AF-C modunda deklanşöre basit bir yarım basışla mümkün olacak” diyor. “Hayvanlar için Real-Time Eye AF de mevcut olacak.”

Güncellemedeki diğer iyileştirmeler arasında, hızlandırılmış filmler için aralıklı kayıt (1 ila 60 saniye aralıklarla 1 ila 9999 çekim ve AE izleme),

Firmware v3.0, Nisan 2019’da piyasaya sürülecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu