Teknoloji

Adobe, Lightroom ve ACR’de Maskelemeyi Tamamen Yeniden Tasarladı

Adobe, Ekim ayının sonunda Adobe Camera RAW (ACR) ve tüm Lightroom uygulamalarında toplu olarak maskeleme olarak adlandırılan seçici ayarlamalar yapmak için yeniden tasarlanmış ve daha güçlü bir yol sunacağını duyurdu.

Adobe, Photoshop içindeki AI destekli seçim araçlarıyla seçim yapmanın yeni yollarını yaratırken, ACR ve Lightroom tarafından kullanılan görüntü işleme motorunun bu araçlarla uyumlu olmadığını söylüyor. Adobe’nin bunları veya benzeri bir şeyi bu platformlara getirmek için temel görüntü işleme motorunda büyük değişiklikler yapması gerekiyordu.

“Bu, ekibin çizim tahtasına geri dönmesini ve yeni maskeleme motorunun bu AI tabanlı araçları hem mobil hem de masaüstü cihazlarda nasıl birleştirebileceğini yeniden hayal etmesini gerektirdi. ACR ekibinden Josh Bury, fotoğrafçıların en iyi yeni araçlarımıza her yerden ve her cihazdan erişmelerinin çok önemli olacağını biliyorduk” diyor.

Önceden, desteklenen seçim türleri yalnızca vektör tabanlıydı; bu, fırça veya gradyan ile yapılan tüm ayarlamaların matematiksel ifadeler olarak kaydedildiği anlamına geliyordu. Bu yaklaşım, büyük dosyalar ve kataloglar oluşturmaktan kaçınmak için mükemmeldi ve yüksek çözünürlüklü görüntülerde karmaşık maskelemeyi bile temsil etmek için çok küçük miktarlarda veri kullanılabildiğinden senkronizasyonu yavaşlatırdı.

Ancak AI tabanlı maskeleme, bitmap veya görüntü tabanlı destek gerektirir.

“Özünde, yeni AI tabanlı maskeler, daha açık değerlerin değişen seçim seviyelerini temsil ettiği ve saf siyahın o alana hiçbir seçim yapılmadığını temsil ettiği gri tonlamalı bir görüntü oluşturur. Bu gri tonlamalı bitmap tabanlı maskelerin oldukça yaygın bir örneği Photoshop’un katman maskelerinde bulunabilir,” diye açıklıyor Bury.

ACR ekibinin hem vektör tabanlı hem de bitmap tabanlı maskelerin birlikte yaşamasını mümkün kılması gerekiyordu, böylece fırça, gradyan ve aralık maskeleri vektör tabanlı olmaya devam edebilirken AI destekli araçlar bitmap tabanlı olabilir.

Bury, “Herhangi bir seçici aracın en önemli işi, açıkçası, belirli nesneleri veya alanları ve yalnızca bu nesneleri veya alanları seçmeyi mümkün kılmaktır” diyor. “Yalnızca bu süslü yeni yapay zeka destekli araçları (ve şu anda çalışmakta olan gelecekteki araçları) mümkün kılacak yeni bir paradigma bulmamız gerekiyordu, aynı zamanda seçimleri iyileştirmeyi ve mevcut seçimleri (ve muhtemelen gelecekte bile) yapay zeka destekli araçlar yapamadı.”

Bunu başarmak için ACR ekibi, herhangi bir maske aracını diğer herhangi bir maske aracıyla birleştirmeyi mümkün kılan maske grupları oluşturdu.

Adobe, Lightroom ve ACR’de Maskelemeyi Tamamen Yeniden Tasarladı

Adobe, Lightroom ve ACR'de Maskelemeyi Tamamen Yeniden Tasarladı

Sonuç, ACR ve Lightroom’da bulunacak yeni bir maskeleme aracıdır. Eski fırça ve degrade düğmelerinin yerini yeni bir düğme aldı. Yeni düğme, tıklandığında “Konu Seç” ve “Gökyüzü Seç” adlı yeniler de dahil olmak üzere mevcut tüm maskeleme seçeneklerini görüntüleyen maskeleme düğmesidir.

Örneğin, bir kişinin bulunduğu bir fotoğrafta Konu Seç’e tıklandığında, o kişi hemen ve otomatik olarak maskelenir. Maske ince ayar yapılabilir ve iyileştirilebilir: seçimdeki öznede ayarlamalar yapılabilir, maske ters çevrilebilir ve ek maskelerle eklenebilir veya çıkarılabilir.

maskeleme
Yeni Konu Seçme aracı, tek bir tıklamayla göze çarpan konunun kesin bir maskesini otomatik olarak oluşturur ve insanlar, hayvanlar ve cansız nesneler üzerinde çalışır.

Bu nedenle, örneğin, tüm arka planı seçmek için bir Konu Seç maskesi ters çevrilebilir ve ardından gökyüzünü bu seçimden çıkarmak için Gökyüzü Seç maskesi kullanılabilir; hedeflenen ayar. Bütün bunlar artık birkaç tıklamayla yapılabilir.

select sky in lightroom 800x533 1
Adobe, Select Sky’ın yeşilliklerin ve gökyüzünün etrafındaki düzensiz kenarların çevresinde bile hassas bir maske oluşturduğunu ve bu sayede karmaşık seçimler oluşturmayı inanılmaz derecede hızlı hale getirdiğini söylüyor.

Adobe ayrıca, bir fotoğrafın tamamını hedefleme yeteneği de dahil olmak üzere maskeleri düzenlemek için ayarlamalar yaptı. Aralık maskeleri genel olarak çalışabilir (veya toplama ve çıkarma denetimlerini kullanmadan önceki gibi bir degrade içinde uygulanmaya devam edebilir) ve parlaklık aralığının düşüşü üzerinde daha fazla kontrol verilmiştir.

masking groups 800x534 1
Önce Gökyüzü Seç’i kullanarak, ardından gökyüzü seçimini ters çevirerek ve ardından Konu Seç’i kullanarak çıkarma yaparak, yalnızca zemini seçmek için tek bir maskeleme grubu yapılabilir.

Parlaklık Aralığı Maskesi aracı artık bir düşüş kontrolü sağlayarak, seçimin seçili ton aralığından seçilmemiş aralığa ne kadar hızlı geçiş yaptığı üzerinde kontrol sağlar.

luminance range masks 800x800 1

Tüm maskeler de adlandırılabilir, bu da onları takip etmeyi kolaylaştırır. Son olarak, ekibin Photoshop’tan getirdiği kaplama görselleştirmeleri sayesinde maskeler çeşitli şekillerde önizlenebilir: varsayılan renk kaplaması, siyah beyaz üzerine renk kaplaması, siyah üzerine resim, beyaz üzerine resim ve daha fazlası.

add or subtract masking tools 800x800 1

Bu yeni araçlar, Adobe’nin tüm uygulamalarında tutarlı bir şekilde çalışır ve daha önce yalnızca ACR ve Lightroom Classic’te bulunan aralık maskeleri artık Lightroom ve Lightroom Mobile’da da mevcuttur ve tüm değiştirme ve iyileştirme maskeleri ACR, Lightroom, ve Lightroom Classic.

Maskelemede yapılan bu değişiklikler 26 Ekim’den itibaren tüm müşterilere gönderilecek.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.