Sergiler (Arşiv)

“Kaygı, Güven, Bunaltı” Fotoğraf Sergisi

Karma Fotograf Sergisi “Kaygı, Guven, Bunaltı” başvuruları 20 Ocak 2019 tarihine kadar devam ediyor, 09 Şubat’ta açılacak sergi 25 Şubat tarihine kadar Galeri Mod‘da gezilebilir.

Kaygı, Güven, Bunaltı

İnsan yaşamı, beden, doğa ve toplum üçgeninde bir boyut kazanmıştır. Bu boyutu oluşturan ögelerin kontrol edilemezliği, insana tarihsel bir kaygı yüklemiş ve onu üstesinden gelinemeyen zorluklar içinde bırakmıştır.

Güven arayışı ise, insanın kurtulmaya çalıştığı bu zorluklara ve tarihsel kaygıya karşı doğal bir davranışıdır. Bu davranış, aslında insana özgü istek ve arzuları bastırma tepkisi olarak ortaya çıkmaktadır. İnsan, güven duygusunu yaratmak için erteleme ve tatmin ikilemi arasında kendini hapsetmek zorunda kalmaktadır.

Arzuların ‘oto-kontrol’ olarak nitelenebilecek bu davranışla sınırlandırılması, asıl ve gerçek deneyimlerin yaşanmasını imkansız hale getirmekte ve aslında mutluluğa ulaşma yollarını tamamen tıkamaktadır. Başka bir deyişle bu ‘kontrol’ olgusu, insanı bunaltı ve hoşnutsuzluğa doğru sürüklemektedir.

Bir kontrol simgesi olarak kare biçimin katılığı, baskınlığı, hatta iktidarı vasıtasıyla insanların doğal yaşamındaki bu bunaltıyı çerçevelemek kaygısı ve çabası bu sergideki asıl önceliği oluşturmaktadır. Sergiye katılan sanatçılardan kaygı, bunaltı ve güven konularındaki görsel yaklaşımlarını ve yorumlarını, kuşatılmışlığın bir göstergesi olarak en temel geometrik biçimin, yani karenin içine oturtmalarını beklenmektedir.

içeriktürkçe
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.