Sergiler (Arşiv)

İstanbul’a ‘Hoş Geldin Gazi’

Yapı Kredi Kültür Sanat binası, Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’da geçirdiği günlerine ışık tutan “Hoş Geldin Gazi – Atatürk’ün İstanbul Günleri (1927 -1938)” başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak.

Küratörlüğünü Cengiz Kahraman’ın üstlendiği sergi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’ndan sonra İstanbul’a geldiği ilk tarih olan 1 Temmuz 1927’den, Dolmabahçe Sarayı’nda hayata veda ettiği 10 Kasım 1938’e kadar İstanbul’da geçirdiği günlerine odaklanıyor.

gîrsel 2

Fotoğraflar, Yapı Kredi Tarihi Arşivi Selahattin Giz Koleksiyonu’ndaki negatif ve fotoğraflar arasından seçildi. Dönemin foto muhabirlerinden Cumhuriyet gazetesinden Namık Görgüç ve Selahattin Giz, Son Posta gazetesinden Cemal Göral, Akşam gazetesinden Faik Şenol, Tan gazetesinden Hilmi Şahenk’in çektiği fotoğraflar, gazetelerden günü gününe derlenen hikâyeleriyle ilk kez sergileniyor.

gîrsel 18

17 Mayıs’ta Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat Binası’nda açılacak sergi, 10 Kasım 2019’a kadar görülebilecek.

Türkiye’de karikatür sanatının modernleşme dönemi öncülerinden Turhan Selçuk’un çizgilerini, geçmişten günümüze bütün dönemleriyle anlatan “Turhan Selçuk Retrospektifi”  başlıklı sergiye de aynı merkezde görülebilecek. 17 Mayıs’ta açılacak olan sergi 9 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek.

gîrsel 15 e1557232096287
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.