Haberler

Shutterstock, DALL-E Teknolojisini Kullanan AI Görüntü Oluşturucusunu Başlattı

Shutterstock, platformunda DALL-E’nin teknolojisini kullanan bir AI (yapay zeka) görüntü üreteci başlattı.

Fotoğraf stoğu devi, geçen Ekim ayında ortaklığın duyurulmasının ardından OpenAI’nin web sitesine entegre edilmiş metinden görüntüye oluşturucusunu kullanıma sundu.

Yapay zeka görüntü oluşturma platformu canlıdır ve dünya genelinde lisanslamaya hazır kendi stok fotoğraflarını etkili bir şekilde tasarlayabilen tüm Shutterstock müşterileri tarafından kullanılabilir.

Görüntü birleştirici aracı, Shutterstock’un site kullanıcılarına yardımcı olmak için tasarlanmış yaratıcı araç seti olan Creative Flow’un en son üyesidir.

Shutterstock, DALL-E Teknolojisini Kullanan AI Görüntü Oluşturucusunu Başlattı
Shutterstock’un yapay zeka görsel oluşturucusunun ekran görüntüsü.

“Shutterstock, son iki yılda OpenAI, Meta ve LG AI Research gibi önemli sektör oyuncularıyla üretken yapay zeka araştırma çabalarını beslemek için stratejik ortaklıklar geliştirdi ve artık sorumlu bir şekilde üretilen üretken yapay zeka yeteneklerini benzersiz bir şekilde kendi müşterilerimize sunabiliyoruz.” diyor Shutterstock CEO’su Paul Hennessy.

“Kullanımı kolay üretken platformumuz, insanların hikayelerini anlatma şeklini değiştirecek – olağanüstü işler yaratmak için artık bir tasarım uzmanı olmanıza veya yaratıcı bir ekibe erişiminizin olmasına gerek yok. Araçlarımız, etik bir yaklaşım ve içinde yaşadığımız farklı dünyayı temsil eden bir varlık kütüphanesi üzerine kuruludur ve bu modellerin geliştirilmesine katkıda bulunan sanatçıların tanınmasını ve ödüllendirilmesini sağlıyoruz.”

AI Neden ünlü

AI görüntü üreteçleri, fotoğrafçılar ve sanatçılar tarafından oluşturulan yüz milyonlarca görüntüyü içeren veri kümeleri üzerinde eğitilir. Bu gerçek hayattaki insanlara böyle bir uygulamaya rıza gösterip göstermedikleri sorulmuyor.

Shutterstock, AI görüntülerini, makine öğreniminden türetilen teknoloji etrafında dönen bazı tartışmaları kısmen ele alan “etik olarak oluşturulmuş görseller” olarak tanımlar.

DALL-E’nin Stability AI’nin sahibi olduğu rakibi Stable Diffusion, geçen hafta iki dava ile vuruldu. İlki, aynı zamanda Midjourney’e dava açan bir grup sanatçının açtığı toplu dava.

Getty Images ayrıca şirketin “telif hakkıyla korunan milyonlarca görüntüyü kopyalayıp işlediğini” iddia ederek Stability AI’a dava açtı.

Stability AI’nin LAION eğitim veri kümesini herkes keşfedebilir, buna karşın OpenAI, DALL-E’nin yalnızca görüntülerin halka açık olduğunu söyleyerek hangi konuda eğitildiğini açıklamadı.

Olası ihtilaflardan bazılarını önlemek için Shutterstock, AI görüntü oluşturucusunun “her ikisi de Shutterstock lisanslı veri kümeleri kullanılarak eğitilmiş OpenAI’nin DALL-E ve LG’nin EXAONE teknolojisinin bir kombinasyonu tarafından desteklendiğini” belirtti.

Veri kümesinin Shutterstock’a ait olduğunu söylemenin yanı sıra, fotoğraf stok şirketi ayrıca “içeriği modelin eğitimine dahil olan katılımcıların veri kümelerinden elde edilen kazançlardan ve üretilen tüm yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin indirilmesinden pay alacağı bir gelir paylaşımı tazminat modeli geliştirdi.” platformumuzda.

Shutterstock, “Üretken içeriğin toplu doğası göz önüne alındığında, içeriği modelin eğitimine dahil olan katılımcıların, veri kümelerinden elde edilen kazançlardan ve platformumuzda üretilen tüm yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin indirilmesinden pay alacakları bir gelir paylaşımı tazminat modeli geliştirdik.” geçen yıl OpenAI ile anlaşma açıklandığında söyledi.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.