Sanat Fotograflarinizi Nasil Fiyatlandirirsiniz header
Makaleler

Sanat Fotoğraflarınızı Nasıl Fiyatlandırırsınız

En sık aldığım sorulardan biri, sanat fotoğrafçılığımı nasıl fiyatlandırabilirim. Bu yazıda, sanatsal fotoğraf baskılarınız için ne ücret alacağınızı belirlerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı tavsiye ve ipuçlarını paylaşacağım.

Yazar: Brian Tremblay

Maliyeti Hesapla

Öncelikle, işinizi fiyatlandırmaya gelince katı ve hızlı kurallar yoktur. Bunun dışında, bir tane tasarruf edin – maliyetlerinizi karşılamanız gerekir. Kulağa basit geliyor ama sadece kağıt, mürekkep, paspas, çerçeveleme, kimya (yani karanlık oda insanıysanız) ve fotoğraf kağıdı maliyetleri yok. Bu sadece bir hobi değil de sizin için bir işse, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç maliyet daha vardır.

Stüdyo alanı kiralamasanız bile, evinizin veya dairenizin dışında aylık işletme maliyetleriniz vardır. Çalışmanızı oluşturmak, malzemeleri almak ve işinizi nakliye için kuryeye veya postaneye getirmek için yerlere seyahat etmeniz gerekiyor, bu nedenle gaz, onarım ve yağ değişimi gibi masraflar var. Ekipmanınızın yanı sıra eviniz ve arabanız için de sigortanız olduğundan ve bunları karşılamanız gerektiğinden eminim. Yaptığınız şeyi yapmaya devam edebilmeniz için tüm bu yazılım yükseltmelerini unutmayın. Bunlar, düşünmeniz gereken maliyetlerden sadece birkaçı.

Sanat Fotoğraflarınızı Nasıl Fiyatlandırırsınız

Sanatınızı yapmanın, o baskıyı yapmaya giden fiziksel şeylerden çok daha fazla maliyeti var. Birçok sanatçının unuttuğu en önemli maliyetlerden biri zamanıdır. Alacakaranlık göğünün o harika fotoğrafını çekmek için araba sürmeniz ve ardından ışık tam olarak düzelene kadar orada oturmanız ne kadar zamanınızı aldı? Baskıyı doğru şekilde almak için karanlık odada ne kadar zaman harcadınız? Paspası kesip resmi çerçevelemeniz ne kadar sürdü? Görüntü mükemmel görünene kadar bilgisayarda ince ayar yapmak için ne kadar zaman harcadınız?

Bunu okuduktan sonra, zamanınız için bir saatlik ücret ödemeniz gerekeceğini düşünebilirsiniz. Zamanımızı saatlere bölüp bir fiyat koyma taraftarı değilim çünkü bulunduğunuz piyasaya göre o ücreti kontrol edemeyebilirsiniz. Ama başlamak için harika bir yer.

Daha iyi bir yol, tüm bu masrafları birim başına maliyetlere ayırmaktır. Her bir baskının, çerçeveli veya çerçevesiz üretiminin size ne kadara mal olacağını bilmelisiniz. Bu baskının ne kadar işaretleneceği bir sonraki adımdır. Yeni başlıyorsanız ve tutarlı bir satış geçmişiniz yoksa, o zaman ne kadar güvence altına alabileceğiniz, çalışmalarını isteyen ve istikrarlı bir şekilde satan istikrarlı bir koleksiyoncuya sahip bir fotoğrafçıdan çok farklı olacaktır.

Bu nedenle, fiziksel baskının kendisinin (paspaslı veya çerçeveli değil) fiyatlandırması söz konusu olduğunda, fiyatlandırma için bir başlangıç noktası belirlemek için ressamlardan bir ders aldım. İnç kare başına 1 dolar. Yani, bir 11 ”x14” 154 dolara perakende satış yapacaktı. 24”x30” boyutundaki bir baskı 720 dolara ve bu şekilde devam ederdi. Ardından, baskıyı paspaslama ve çerçeveleme fiyatını eklemelisiniz. Bu kolay kısım.

Bunun için bir başka iyi başlangıç noktası, çerçeveleme maliyetini ikiye katlamaktır. Varsayımsal olarak, çerçeve ve paspasın maliyeti 150$ ise (gerçek bir fiyat değil) ve işaretleme için bunu ikiye katlarsanız; sonra bunu baskı fiyatına eklersiniz. Tahmini sayılarımı kullanarak, matlaştırılan ve 16”x20” boyutunda çerçevelenen 11×14 resmin fiyatı 670$ olacaktır.

Artık birim başına maliyetinizi bildiğinize göre, fiyatlandırmaya yardımcı olması için aşağıdaki yöntemi kullanmayı seviyorum. Tüm maliyetlerimin ne olduğunu bildiğim için, her ay, duyduğum kadarıyla aylık “fındık”ımı yapmak için satış rakamlarımın ne olması gerektiğini biliyorum. Bu masrafları karşılayacak kadar sanat eseri satıp satamayacağınızı belirlemek için kendinize karşı gerçekçi olmalısınız. Bu kadar çok satamayacağınızı hesaplarsanız, fiyatınızı biraz artırmanız gerekebilir.

Satışlarının çoğunu sanat sergilerinde ve fuarlarda yapan birçok fotoğrafçı ve sanatçı tanıyorum. Bu etkinlikler için harcamalarını karşılamaya yardımcı olmak için, herkes için bir şeyler sunan çeşitli fiyat noktalarında sanat eserleri olacak. Tebrik kartları, kartpostallar ve çerçeveli veya keçeli 5×7’ler bulundurmayı düşünün.

Adınızı ve Fotoğrafınızı Oluşturun

Ne kadar satabileceğinizi belirleyecek bir sonraki şey, sanatınızı ne kadar süredir ürettiğiniz ve sattığınızdır. Tutarlı bir satış geçmişi olan ve eserleri sanat koleksiyoncuları tarafından arzulanan biri, işleri çok arzu edildiğinden daha yüksek bir fiyata kolayca hükmedecektir. Galeri temsili olan bir fotoğrafçı da daha yüksek bir fiyat elde edecektir. Bir galeride satış fiyatının artmasının bir kısmı, komisyonlarının yüzde elli veya daha fazla olabileceğinden, sanatçının sanatını fiyatlandırırken bunu göz önünde bulundurması gerektiğidir.

Fiyatlandırmayı düşünmeden önce, resimlerinize dikkatlice bakın. Fotoğrafın artık demokratikleştiği ve mesleğe giriş engelini kaldırdığı için herkes bir fotoğraf makinesi alıp fotoğraf çekmeye başlayabilir. İşinize bakarken kendinize bazı sorular sorun. Bu resmi daha önce görmüş müydüm? Onu orada satılık diğer fotoğraflardan benzersiz kılan nedir? Bir koleksiyoncu neden işinizi başka bir fotoğrafçıya satın alsın? Size özel bir stil geliştirdiniz mi? Resmin diğer herhangi bir fotoğraftan öne çıkmasını sağlayan stili ve görünümü, algılanan bir değer sağlayarak onu daha arzu edilir kılar.

Fotoğraflar her yerde. Her gün onları sıradanmış gibi gösteren görüntülerle dolup taşıyoruz. Kimsenin başka yerde bulamayacağı, kendi kendine çekemeyeceği bir imajınız olmalı ve bu onların o imaja imrenmelerine neden olacaktır.

dag uzerindeki fotografcilar

Sınırlı Sayıda Baskılar Sunun

Fotoğraflarınızı daha dikkat çekici hale getirmek için bir görüntünün sınırlı sayıda baskısını sunabilirsiniz. Bir sonraki soru, baskıya kaç tane koyacağınızdır. Kullanılabilir hale getirmeniz gereken baskı sayısı konusunda birkaç düşünce okulu vardır. Yalnızca beş baskının olduğu örnekler ve on veya daha fazla olduğu başka örnekler gördüm. Sürümün fiyatlandırmasını düşündüğünüzde, baskıdaki miktarı artırabilir ve çok kısa bir süreden biraz daha az ücret alabilirsiniz. Artık daha geniş bir kitleye uygun maliyetli hale getirdiniz ve daha fazla satacaksınız.

Ayrıca, ne boyutta baskılar sunacağınızı da düşünmeniz gerekir. Çok fazla boyut sunmayın. Bence üç, çıkarmak isteyeceğin en fazla şey. Sürümleri satmaya yeni başlıyorsanız, sizinkine benzer ve benzer düzeyde işler yapan fotoğrafçılara bir göz atın. Çalışmalarını nasıl fiyatlandırdıklarını görmek için galeri gösterilerine ve açık artırmalara katılın.

Büyük baskıların tuzağına düşmeyin. Diğer sanatçıların aksine, özellikle karanlık oda baskıları yapıyorsanız, 100 veya daha fazla baskıyı önermem. Bu durumda, basımlarınızı beş veya on olarak tutmak istersiniz. Dijital baskılarla, bunları mümkün olan en yüksek kalitede kağıt üzerinde sunmak ve baskı baskı konusunda uzmanlaşmış bir tesiste basmasını sağlamak isteyeceksiniz. Resminizin basılmasını istediğiniz kağıdı seçmenize yardımcı olabilmeli, negatiften tarama yapabilmeli veya dijital bir dosyadan basıp çalışabilmeli ve çalışmaları arşiv olmalıdır.

Çalışmalarını yayınlamayan bazı fotoğrafçılar var. Bunlara açık sürümler denir. Alıcı, orada kaç tane resim olduğunu, hepsinin aynı kalitede olup olmadığını ve kaç farklı boyutun mevcut olduğunu bilmiyor. Açık bir baskıya sahip olmak, baskılarınızın fiyatını ciddi şekilde düşürebilir ve çoğu galeri, çalışmanızı satmayı planlıyorsa sınırlı sayıda baskı isteyecektir. Bu nedenle, bir galeride satış yapmayı planlıyorsanız, sınırlı sayıda baskıyı ciddi şekilde düşünmelisiniz.

sanat galerisindeki fotograflar

Sanatçı Kanıtlarını Dahil Et

Baskıdaki baskı sayısının yanı sıra, en az bir veya iki sanatçının provasını da eklemelisiniz. Sanatçı kanıtı, sanatçının baskının kalitesini ve rengini kontrol etmek için kullandığı bir baskıdır. Diğer baskılarla aynı şekilde, aynı kağıda ve kalitede basılırlar.

Fotoğrafçılar, baskı baskısına genellikle bir veya iki tanesini dahil edecekler. Bu şekilde numaralandırılmışlardır, eğer iki sanatçı kanıtı varsa 1/2 AP. Sadece bir tane varsa, o zaman sadece AP olarak işaretlenecektir. Bir sanatçının kanıtı, çok az sayıda olduğu için genellikle daha değerli kabul edilir, bu nedenle genellikle daha yüksek bir fiyat alırlar.

AP signature

Pazar Araştırması Yapın

Fotoğraflarınızı sınırlı sayıda baskı olarak sunmaya başlamadan önce, sanat dünyasının fotoğraf için şu anda ne kadar ödediği konusunda kapsamlı bir araştırma yapmanızı öneririm. Ayrıca, günümüz sanat piyasasında hangi tür fotoğrafçılığın satıldığını araştırın. Rock yıldızı ve film yıldızı türlerinde baskılarla ilgilenen ünlü bir New York galerisine baktım ve sundukları baskıların en fazla üç boyutu vardı ve 11×14 baskılar çerçevesiz 600 dolardan başlıyordu.

Bunlar, o işteki en iyi fotoğrafçılardan bazılarına aitti, ancak yine de size yardımcı olacak birçok bilgi içeriyor. Görüntü için listenin ince baskısına bakın. Genellikle sınırlı sayıda basılmış olup olmadığı, orijinal negatiften basılmış olup olmadığı, imzalanıp imzalanmadığı ve bir orijinallik sertifikasına sahip olup olmadığı gibi bir bilgi hazinesi bulundurur. Web sitelerinde sanatçılarının eserlerini satan mümkün olduğunca çok galeri bulun ve her bir görselin ayrıntılarını okuyarak çok şey öğreneceksiniz.

Baskılarınızın Neresini İmzalamalısınız

Basılı baskılar hakkında konuşurken çokça ortaya çıkan diğer soru, fotoğrafçının baskıyı nerede imzalaması gerektiğidir. Bununla ilgili birkaç düşünce okulu var ama benim takip ettiğim hiçbir zaman doğrudan baskıya imza atmıyor. Ressamlar için farklıdır çünkü genellikle boyayı yaptıkları boyayla imzalarlar. Normal bir kalem veya keçeli kalemle imza atmak, zamanla baskıyı bozacak şekilde renk değiştirir.

Resimlerimin çoğu tam çerçeve yazdırılıyor, bu yüzden yazdırdığımda resmin etrafında beyaz bir kenarlık bırakarak kağıdı ortalayacağım. Bazen görüntüyü daha büyük bir alt kenarlık bırakarak kağıdın biraz yukarısına yerleştiririm. Yumuşak kurşun kalemle bordürde sağ alt köşeye imza atıyorum.

signature

Kenarlıksız bir resim ise arka sağ alt köşeye ismimi, resmin çekildiği tarihi ve başlığını ve baskı numarasını yumuşak kurşun kalemimle imzalıyorum.

edition signature

Bir Orijinallik Sertifikası Ekleyin

Birçok fotoğrafçının baskılarının satışıyla birlikte sunduğu bir diğer şey ise Orijinallik Sertifikası. Bazen galeri bunları sağlar veya fotoğrafçı ile birlikte bir tane oluşturur.

Çevrimiçi olarak çalışabileceğiniz ve ihtiyaçlarınıza uygun bir şablon oluşturabileceğiniz çok sayıda şablon vardır. Üzerinde eserin adı, yılı, baskı boyutu, kağıt türü, mürekkebin türü (veya gümüş jelatin baskı olabilir) ve sanatçının imzası bulunmalıdır. Fotoğrafçının iletişim bilgileri de üstte olacak. Birçoğu ayrıca baskının en yüksek kalite standartlarında yapıldığını, bunun arşiv olduğunu, bir telif hakkı bildirimi ve muhtemelen görüntünün doğrudan güneş ışığı ve yüksek nem altında gösterilmemesi gerektiği gibi bazı talimatlarla birlikte olduğunu söyleyecektir.

cert authenticity

Özetle

Güzel sanatlar fotoğrafçılığınızı fiyatlandırırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyleri özetlemek için.

  • Fiyatlandırma yaparken tüm maliyetlerinizi göz önünde bulundurun; sadece baskı ve çerçevelemenin maliyeti değil. Yalnızca basılı satıştan para kazandığınızdan emin olmanız değil, aynı zamanda işletmenizin işletme giderlerini karşılayacak kadar satış yapmanız gerekir.
  • Olağanüstü bir imajınız olduğundan emin olun. İnsanları görünce durup bakmasını sağlayacak bir şey olmalı.
  • Baskıda kaç tane baskı alacağınıza ve hangi sınırlı boyutları sunacağınıza karar verin. Çoğu galerinin çok sınırlı sayıda çalışacağını ve yalnızca iki veya üç boyut sunacağını unutmayın.
  • Özel baskı baskısında uzmanlaşmış bir yazıcı bulun. Müşterilerinin kim olduğuna ve hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak için hangi hizmetleri sunacaklarına bakın.
  • Baskı çalışmasına bir veya iki sanatçının provasını eklemeyi unutmayın.
  • Araştır, araştır, araştır! Sizin kalibrenizdeki ve konunuzdaki diğer fotoğrafçıların ne kadar sattığını ve ne kadara sattığını kontrol edin. Kaç boyut ve baskı sayısı olduğunu kontrol edin.
  • Baskınızı ve Orijinallik Sertifikanızı imzalamayı unutmayın.

Umarım bunu faydalı bulmuşsunuzdur. Fotoğrafçılığım sırasında en çok hata yaptığımda öğrendiğimi biliyorum. Bu hatalardan sonra öğrendiklerimin bir kısmını paylaşmaya çalıştım. Çalışmalarınızda iyi şanslar ve çekime devam edin!


Resim kredisi: 123RF‘den fotoğraflar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.