İncelemeler

Adobe Photoshop Elements 2023 incelemesi

Adobe kısa süre önce tüketici düzenleme yazılımının en son sürümünü duyurdu: Photoshop Elements 2023 (yükseltme olarak 99,99$ veya 79,99$). Temelinde Adobe Photoshop’un gücü bulunan Elements, üst düzey kardeşinin birçok özelliğini içerir, ancak dik öğrenme eğrisi (veya belki daha da önemlisi abonelik taahhüdü) olmadan. Kalıcı lisans olarak gelen geriye kalan tek Adobe ürünüdür, bu nedenle Photoshop Elements’in bu sürümünü beğendiyseniz, onu yıllarca sürdürebilirsiniz.

Kullanıcılar fotoğrafları kendi başlarına düzenlemeyi seçebilir, otomatik ayarlamalardan yararlanabilir veya yazılımın Kılavuzlu Düzenlemelerinden yardım alabilir. Scrapbookers ve zanaatkarlar gibi proje odaklı kullanıcıların yanı sıra resimlerine sanatsal veya eğlenceli efektler eklemek isteyenler, yaratıcı içeriği ve kullanım kolaylığı nedeniyle genellikle Adobe Photoshop Elements’a yönelirler.

Neler Yeni?

İlk olarak yirmi yılı aşkın bir süre önce piyasaya sürülen Adobe Photoshop Elements, güncellemelerinin çoğunu evrimsel ve devrimci kategorisine yerleştiren bir olgunluk düzeyine ulaştı. Bununla birlikte Adobe, Photoshop Elements 2023’ün performansını artırdı ve özellikler eklemek ve belirli görevleri kolaylaştırmak için Sensei AI teknolojisinden yararlanmaya devam ediyor.

Adobe, yeni Kılavuzlu Düzenlemeler (ve düzenlemeler için bir arama işlevi) ekleyerek toplamda 87’den fazla adım adım kılavuza ulaştı. Bunlar arasında, fotoğrafı çerçevelemek için görüntünün bir veya daha fazla köşesine eklenebilen çiçekler veya bitkiler gibi öğeler olan ‘gözetleme kaplamaları’ yer alır. Derinlik hissi vermek için bindirmenin bulanıklığını ayarlama seçeneği vardır, ancak işe yaraması için doğru görüntüyü seçmek önemlidir. Arşivlerimde ilginç bir kombinasyon oluşturan herhangi bir resim bulamadığım için, hem bindirme hem de ana görüntü odakta olacak şekilde odak yığınlamasını taklit etmeyi seçtim.

Adobe Photoshop Elements 2023 incelemesi
Yazılıma, burada görülen ön plan sazları gibi derinlik katmak veya süsleme olarak kullanmak için bir görüntünün köşelerine eklenebilen görseller dahildir.

Yeni arka planlar ve gökyüzü gibi yeni içeriklerin yanı sıra yeni desenler de eklendi. Kolaj ve animasyonlu slayt gösterisi şablonları da güncellendi.

Kullanıcı arayüzü

Genel olarak, Photoshop Elements mantıklı bir şekilde düzenlenmiştir ve gezinmesi kolaydır. Birkaç küçük tuhaflık var. Örneğin, Camera Raw varsayılan olarak yüklenmemişti ve indirilmesi gerekiyordu. İçgüdüsel olarak, Düzenleyici’deki bir görüntünün Fotoğraf Düzenleyici’de açılmasını bekleyerek çift tıkladım. Bunun yerine, onu harici bir düzenleyicide mi yoksa yerel Fotoğraf Düzenleyicide mi açmak istediğimi seçmek için bir açılır menü kullanmak zorunda kaldım. Bu tuhaflıkların hiçbiri önemli değil, ancak uygulamadan tam olarak yararlanmak için, mevcut olanlarla ilgili daha iyi bir fikir edinmek için tüm açılır menüleri keşfetmek en iyisidir.

Yazılım üç farklı bölüme ayrılmıştır: Ana Sayfa, Düzenleyici ve Fotoğraf Düzenleyici (artı yüklüyse Premiere Elements video düzenleyici). Açılış ekranı olan Ana Sayfa, haberlere ve slayt gösterileri oluşturma, son projelere ve görsellere erişim gibi özel görevlere doğrudan erişim sağlar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yazılımın bazı otomatik seçimlerine katılmadım, ancak birçoğu pozlama ve odaklanma açısından yerinde idi.

Resimleri içe aktarma, derecelendirme, altyazı ekleme ve kategorize etme dahil olmak üzere fotoğraf yönetimi görevleri için Düzenleyici’ye geçin. Görüntüleri düzenlemek kullanıcıdan girdi gerektirse de Adobe, albüm oluşturmaktan yüzleri daha fazla gruplandırabilmeleri için (aile, arkadaşlar vb.) otomatik olarak tanıma ve istiflemeye kadar fotoğrafları mantıksal olarak sıralamak için gereken araçları sağlar. Ayrıca, ‘en iyi’ resimlerinizi seçmek için programın yardımını istiyorsanız, bir Otomatik İyileştirme işlevi vardır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yazılımın bazı otomatik seçimlerine katılmadım, ancak birçoğu pozlama ve odak açısından yerinde idi.

ORGANIZER
Adobe Photoshop Elements’ Organizer, ‘en iyi’ fotoğraflarınızı seçen otomatik bir küratörlük işlevi de dahil olmak üzere görüntüleri aramak ve sıralamak için birden çok araç sağlar.
Bazı seçeneklere katılmasam da çoğu benim de favorilerimdi.

Düzenleyici içinde, kullanıcılar görüntüleri e-posta yoluyla ve bir avuç sosyal medya sitesinde paylaşabilir. Baskı siparişi verme veya slayt gösterileri, fotoğraf kolajları ve fotoğraf albümleri gibi çeşitli yaratıcı projelere başlama seçenekleri vardır.

Kuşkusuz, Fotoğraf Düzenleyici çoğu kullanıcının zamanını geçireceği yerdir. Ana pencerenin üst kısmında üç seçenek görünür: Hızlı, Kılavuzlu ve Uzman. Genellikle oldukça iyi bir iş çıkaran ve başlamak için güvenli bir yer olabilecek Akıllı Düzeltme dahil olmak üzere bazı temel düzenleme seçenekleri için Hızlı’yı seçin. Daha fazla kontrol için, pozlama, aydınlatma, renk (doygunluk, ton, titreşim), renk dengesi (sıcaklık ve renk tonu) ve keskinleştirme gibi ince ayarlar yapma seçenekleri vardır.

PHOTO EDITOR QUICK MODE SMART FIX
Akıllı Düzeltme’yi kullanmak genellikle bir görüntüyü düzenlemeye başlamak için iyi bir yer sağlar; bu daha sonra bir fotoğrafın pozunu, beyaz dengesini ve diğer yönlerini iyileştirmeye yardımcı olmak için ince ayar yapılabilir.

Rehberli, yeniden boyutlandırmadan cilt tonunu düzeltmeye ve daha fazlasına kadar çeşitli görevler için adım adım yönergeler sağlar. Kılavuzlu düzenlemeler, Temel Bilgiler, Renk ve Özel Düzenlemeler gibi kategoriler halinde uygun şekilde düzenlenmiştir.

GUIDED
Adım adım yönergeler Kılavuzlu modda mevcuttur.
Yeni bir arama işlevine ek olarak, konular çeşitli fotoğraf ve yaratıcı süreçleri kapsayan kategorilere ayrılmıştır.

Son olarak, kullanıcılar Photoshop benzeri arayüzü ve katmanlara, seçimlere ve diğer gelişmiş araçlara erişim ile Uzman modunu seçerek kendi başlarına çalışabilirler.

PHOTO EDITOR EXPERT
Daha deneyimli kullanıcılar veya manuel ayarlamaları keşfetmek isteyenler, Photoshop tarafından sağlanan aynı araçların çoğuna erişmek için Uzman modunu kontrol edin.

Hızlı ve Uzman modlarında, hem otomatik hem de manuel ayarlamalar için bir araç çubuğu mevcuttur.

Özel Özellikler

Photoshop Elements, genellikle kullanışlı ve zaman kazandıran bir dizi özel özellikle donatılmıştır. Ancak, gökyüzünü değiştirme gibi yapay zeka özelliklerinin yalnızca belirli görüntülerle çalışırken başarılı olduğunu unutmamak önemlidir. Örneğin, bir gökyüzünü değiştirirken, kullanıcıların ana görüntünün aydınlatmasını ve pozlamasını seçilen yedek gökyüzü ile eşleştirmesi gerekir. Bulutlu bir günde çekilen bir fotoğrafa parlak, güneşli bir gökyüzü eklendiğinde, amaç yaratıcı amaçlar için gerçekçi olmayan bir ortam oluşturmak değilse, yersiz görünecektir.

Aynı şekilde, Nesneyi Taşı ve Ölçekle gibi İçeriğe Uygun Dolgu kullanan özellikler, teknoloji çevredeki alanı kolayca yeniden üretebildiğinde en iyi şekilde çalışır. Aşağıdaki genç modeli pistin başka bir yerine taşırken, fotoğrafın özneyi çevreleyen karanlık kısmı sorunsuz çalıştı. Çok fazla küçük ayrıntı içeren bir arka plan o kadar başarılı olmayabilir.

REPLACE 1
Adobe Photoshop Elements 2023 incelemesi 11

İçeriğe Uygun Dolgu kullanan Nesneyi Taşı ve Ölçekle gibi bir özellikle en iyi sonuçları elde etmek için, taşımak veya değiştirmek istediğiniz öznenin (model) net bir şekilde betimlendiği bir görüntü seçin.

REPLACE 2
Adobe Photoshop Elements 2023 incelemesi 12

Konu seçildikten sonra, seçime ekleme veya seçimden çıkarma yapabilir ve ardından onu görüntüde başka bir yere taşıyabilirsiniz.

REPLACE 3
Adobe Photoshop Elements 2023 incelemesi 13

Elements, modeli pistin diğer tarafına taşımak ve önceki konumu doldurmak için iyi bir iş çıkardı.

Diğer bir özel özellik ise hareketsiz bir görüntüye animasyon ekleyebileceğiniz Hareketli Kaplamalardır. Çevrimiçi yayınlamak veya bir arkadaşınıza e-posta yoluyla selam göndermek biraz eğlenceli.

Hareketli Kaplama özelliği, durağan görüntülere hareket eklemenizi, metne, e-postaya veya sosyal medyada paylaşmanıza olanak tanır.

Performans

Elements 2023’te genel performans önemli ölçüde iyileştirildi; yükleme ve başlatma sürelerinin yanı sıra çoğu görevde daha hızlıdır. Yazılımın kapladığı alan daha küçüktür, sabit disk alanından tasarruf sağlar ve daha da önemlisi, yazılım artık yerel olarak Apple Silicon tabanlı Mac’lerde çalışır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu Mac’ler, Intel tabanlı bir Mac makinesinde Photoshop Elements 2022’den %62’ye varan daha hızlı başlatma süreleriyle en iyi hız iyileştirmelerini elde ediyor.

Kurulumun önceki sürümlere göre çok daha hızlı olduğunu gördüm ve düzenleme modülleri arasında geçiş yapmak biraz yavaş olabilse de, Elements 2023 genel olarak daha iyi optimize edildi.

Photoshop Elements artık Apple Silicon tabanlı Mac’lerde yerel olarak çalışıyor.

Adobe’nin performans özelliklerini doğrulayamasak da yazılım, test sırasında 2019 MacBook Pro’muzda genellikle daha hızlıydı. Doğal olarak, büyük dosyalarla çalışmak ve/veya karmaşık ayarlamalar yapmak ve görevleri düzenlemek işleri yavaşlatıyor – belki de bazı durumlarda beklentilerimiz biraz fazla yüksekti. Yine de performans iyileştirmeleri, mevcut kullanıcıların eski Photoshop Elements’lerini güncellemelerinin en iyi nedenlerinden biri olabilir.

Hareket Eden Öğeler

Yazılımın yeni Adobe Sensei destekli özelliklerinden biri olan, Hareketli Öğeler, kullanımı kolay, sinemagraf benzeri bir hareket efektidir. Bir sinemagraf gibi, bu işlem hareketsiz görüntünün bir kısmına hareket uygular. Elements’te, kullanıcılar görüntünün bir nesnesini veya bölümünü seçip hareketin yönünü ve hızını seçer, bunun üzerine otomatik olarak kısa bir MP4 veya GIF oluşturulur. İşlemin kendisi basittir, ancak burada yine nihai sonuçlar görüntüye bağlı olarak değişecektir. Örneğin, beyaz bir arka plana sahip bir stüdyoda hareket eden bir dansçıyı takip eden kırmızı ipek bir eşarbın hareketi, eşarp akmak yerine yavaşça eriyor gibi göründüğü için hayal kırıklığı yarattı. Öte yandan podyumda yürüyen şifon elbiseli bir model daha çok işe yaramış gibi görünüyordu. Gördüğümüz en iyi uygulama Adobe’nin şelale kullanan demosu.

Hareket Eden Öğeler özelliği eğlenceli olabilir ama dansçının eşarbı bu örnekte umduğum kadar güzel sallanmıyor.

Bazıları ücretsiz, diğerleri yıllık fiyatları yaklaşık 300 ABD dolarına ulaşabilen bir dizi üçüncü taraf sinemagraf uygulaması vardır ve video klipleri ve yazılımları kullanarak her zaman kendi uygulamanızı oluşturabilirsiniz. Ancak uygun bir görüntü seçerseniz, Photoshop Elements’ın Hareketli Öğeler özelliği bazı ilginç görseller üretebilir.

İnternet uygulaması

Yeni bir Photoshop Elements Web tarayıcısı ve Beta iOS ve Android uygulamaları piyasaya sürüldü ve yıl boyunca yeni özellikler eklenmesi planlanıyor. Şu anda çok basitler – neredeyse Web tabanlı uygulama içinde paylaşmak ve görüntülemek için. Fotoğraf kolajları ve slayt gösterileri için çeşitli düzen, grafik ve ses seçenekleriyle tamamlanan şablonlar vardır. 2 GB bulut depolama alanıyla gelen uygulamalara erişmek için lisanslı bir Elements kullanıcısı olmanız gerekir.

Çözüm

Adobe Photoshop Elements, çok çeşitli deneyim düzeylerini kapsayan sağlam bir düzenleme uygulamasıdır ve bu nedenle, birçok Kılavuzlu Düzenleme sayesinde becerilerini (neredeyse) acısız bir şekilde geliştirmek isteyenler için iyi bir öğrenme aracıdır. Aynı zamanda, daha ileri düzey kullanıcılar, piyasadaki diğer yazılımlarda bulunan görüntü düzenleme temellerinin çoğuna ayak uydurmak için fazlasıyla yeterli araç ve özellik bulacaktır. Mercek düzeltmeleri gibi üst düzey araçlardan bazılarını bulamasanız da, seçimler ve katmanlar dahil olmak üzere çoğu düzenleme aracı, ihtiyaç duyduğunuzda ve ihtiyaç duyduğunuzda kullanılabilir.

Mevcut Elements kullanıcıları 2023 sürümüne geçmeli mi? Performans yükseltmeleri dışında, atlamayı haklı çıkarmak için yeterli yeni özellik olmayabilir. Ancak Adobe’nin Web tarayıcısını ve mobil uygulamaları nasıl geliştirdiğini takip edin, çünkü bu Photoshop Elements’ı daha da çekici hale getirebilir.

4stars

Beğendiklerimiz

  • Kullanımı kolay
  • Uzmanlar için gelişmiş özelliklere sahip yeni başlayanlar için iyi bir öğrenme aracı
  • Projeler için yaratıcı seçenekler
  • Abonelik gerekmez
  • Tamamlayıcı video düzenleme yazılımı mevcut

Sevmediklerimiz

  • Modüller arasında geçiş yapmak iş akışını kesintiye uğratır
  • Web ve mobil uygulamalar şu anda yalnızca temel işlevleri sunar
  • En iyi sonuçları elde etmek için bazı özelliklerde ince ayar yapılması gerekir

Fiyat

Adobe Photoshop Elements: 99,99$/79,99$ yükseltme
Adobe Photoshop Elements ve Premiere Elements paketi: 149,99$/119,99$ yükseltme

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.