Teknoloji

Nikon, Z6 ve Z7 için CFExpress Güncellemesini Piyasaya Sürüyor

Beklendiği gibi Nikon, Z6 ve Z7 tam kare aynasız kameralar için Firmware Sürüm 2.20‘yi piyasaya sundu.

CFExpress uyumluluğu eklendi ve kameraları HDMI üzerinden ProRes RAW video çekmek için isteğe bağlı yükseltme için hazırladı, bu da 200 $ ‘a mal olacak ve tabi artı nakliye ücreti.

Nikon Z6 ve Nikon Z7 için Firmware 2.20’den tam olarak ne bekleyebileceklerini açıklayan bir basın bülteninde ortaya çıktı.

sonycfexpress128gbfeat 800x420 1
Nikon, Z6 ve Z7 için CFExpress Güncellemesini Piyasaya Sürüyor 4

CFExpress

Ücretsiz firmware güncellemesi, CFExpress B Tipi hafıza kartlarına uyumluluk katacak, ancak şu anda yalnızca Sony markalı kartlarla işlevselliği garanti ediyor. Basın açıklaması bunu açıkça ortaya koyuyor, ancak “ek kartlar test edilip sertifikalandırıldıkça desteklenen kartların sayısı artmaya devam edecek” sözünü veriyor.

ProGrade Digital, SanDisk, Lexar ve Delkin zaten CFExpress kartlarını satıyor ve gönderiyorlar , bu yüzden güncellemelerin oldukça hızlı bir şekilde gelmesini bekliyoruz.

Güncelleştirildikten sonra, Nikon Z6 veya Z7’niz XQD ve CFExpress kartlarını birbirlerinin yerine kullanabilir ve Nikon’a göre, aynı güncelleme Nikon D5, D850 ve D500’e “gelecekte” eklenecek. ancak bu güncellemeyi şimdi Nikon Z Serisi Firmware Güncelleme Sayfasından ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

proresraw 2 800x420 1
Nikon, Z6 ve Z7 için CFExpress Güncellemesini Piyasaya Sürüyor 5

ProRes RAW Yükseltme

Yazılım güncellemesinin ikinci kısmı, kamerayı Nikon’un ProRes RAW video çıkışı yükseltmesi için “hazırlıyor”. Başlangıçta Ocak ayında “firmware güncellemesi” olarak ilan edilen şuan “yükseltme” ve “ücretli servis” olarak adlandırılıyor.

Bu yükseltme, 4K veya Full HD formatında 12 bit ProRes RAW görüntülerini doğrudan görüntü sensöründen uyumlu bir Atomos harici kayıt cihazına / monitörüne göndermenize olanak sağlar. Hiçbir kısıtlama uygulanmadı, bu da Z6’nın 4K 12-bit RAW tam çerçeve çıkabileceği anlamına gelirken, Z7’nin 4K’da bir kırpma uygulamasına ihtiyaç duyacağı, ancak Full HD’ye uygulayamayacağı.

Bu özelliği kullanabilmek için, kameranızı Nikon’a göndermeniz, 200 $ ödemeniz ve nakliye masraflarını karşılamanız gerekiyor. Ancak, Nikon Z6 Film Yapımcı Kitini satın alan müşteriler bu özelliği ücretsiz alacaklar ve ABD’de Z6 Yapımcı Kitini (ve bunu ispatlayabilecek) satın almış olan herkes ücretten ödemeyecek.

Nikon, tüm yükseltme işleminin yaklaşık üç gün süreceği sözünü veriyor ve pazarlık dışı “ücretsiz temizlik ve kontrol hizmeti”’ni de bu ücret içerisine ekliyor.

Bu yükseltme hakkında daha fazla bilgi edinmek, ne anlama geldiğini veya kendiniz için süreci başlatmak için Nikon USA web sitesinde bulunan ProRes RAW web sitesine gidin .

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.