Fotoğraf Projeleri

Robert Götzfried : Tokyo Sleeps Tonight

Tokyo, dünyada 38 milyondan fazla insanın yaşadığı, dünyanın en kalabalık şehridir. Mega-metropollerin çoğu etkinlikle sürekli dolup taşırken, geceleri ziyaret edildiğinde tıpkı hayalet kasabalara benzeyen şehrin hala sakin cepleri var. Alman fotoğrafçı Robert Götzfried bu uykulu bölgeleri, TOKYO SLEEPS TONIGHT adlı dizisi ile yakalamaya başladı.

Götzfried, Japonya’nın başkentini yoğun ilgi çekici noktalarının uzak kısımlarını fotoğraflamak istedi; bu nedenle, Tokyo’nun doğusunda bir kıyı bölgesi olan Minato şehrinin sakin yerleşim bölgelerini keşfetti. Fotoğrafçı “Gerçek hayattaki insanların yaşadığı ve takıldığı kentin bir parçası.” Diyor. “Tokyo hakkında, şehrin bu kısımlarından önce gördüğüm çoğu hikayenin aksine, geceleri boş. Sanırım bu mükemmel bir anlam ifade ediyor; insanların çoğu, tıpkı dünyanın her yerindeki gibi, ertesi gün işe gitmek zorunda. Uyuyan bir şehir buldum. ”

Çizgi dışı fotoğraf serisi, Tokyo’nun bu özel bölümünün gerçekten geceleri ne kadar sessiz olduğunu gösteriyor. İnsan yaşamı belirtisi olmayan sessiz sokak köşeleri, boş marketler ve neon sokak işaretleri fotoğrafların konusu haline geldi. Görsel olarak, her sahne sessiz görünüyor, ancak neredeyse sokak satış otomatlarının, elektrik hatlarının ve değişen trafik ışıklarının sessiz sesini duymayı hayal edebilirsiniz.

Tokyo’yu gece nasıl hayal edersiniz? Aşağıdaki Götzfried’in ürkütücü fotoğraf serisini inceleyerek şehrin ne kadar sessiz olabileceğini öğrenin.

Robert Götzfried: Website | Facebook | Instagram | Behance

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.