Görüşler

Neden Dijital Kameraların Hepsi Ölecek Ama Film Kameraları Yaşayacak?

Dijital kameralar harikadır – üzerine inşa edildikleri teknoloji dikkat çekicidir ve son derece sofistike tasarımlarla desteklenir. Sadece bu da değil, elde ettikleri resimler o kadar şaşırtıcı kalitede ki, daha önce olan her şeyi kıyaslandığında solduruyorlar. Öyleyse neden dijital kameralar, film kameralarına kıyasla bu kadar (nispeten) kısa ömre sahipler?

Kullanılmış Kameraların Değeri

Leica’lar hiçbir zaman ucuz olmamıştı, ancak 1964’te yeni bir M3 satın aldıysanız , bu size görece olarak 297$’a (bugün yaklaşık 2.500$) mal olacaktı. Bu, 50 mm lens ile gelmesine rağmen, 330 dolara mal olan Nikon F‘ye oldukça benziyor . Bugün makul durumdaki ikinci el bir M3 sizi 1.600$ civarında bir yere geri götürecektir.

Tamam, antika M3’leri satarak bir servet kazanmayacaksınız – tabii ki büyükbabanızın M3 prototipini dolabın arkasında oturan ve oldukça göz alıcı 400.000 dolar değerinde görmediyseniz – ancak bu orijinal bilet fiyatı aslında o kadar düştü.

Otomobil ticaretindeki bu trende hepimiz aşinayız; örneğin, Mercedes-Benz S-Serisi , Birleşik Krallık’ta en hızlı değer kaybeden otomobil için en üst sırada yer alıyor ve ilk üç yılda değerinin %65,8’ini kaybediyor, yani 123.000$! Peki kameralar nasıl karşılaştırılır?

İlk ciddi fotoğraf makinem 2008’de sahneye çıkan ve fiyatı 3.000 dolara (bugün yaklaşık 3.600 dolar) olan Nikon D700’dü. Bugün ikinci el bir tane alacak olsaydınız, bu size ~450$ veya yaklaşık %87,5’lik bir amortisman bırakırdı. Elbette amortisman, ikinci el pazarında algılanan değerin bir sonucudur ve Nikon D700 sadece harika bir performans sergilemekle kalmadı, aynı zamanda bir tank gibi inşa edildi ve çok çeşitli yüksek kaliteli F montajlı lenslerle destekleniyor.

Karşılaştırıldığında, Pentax K20D’nin liste fiyatı 629$’dı (bugün yaklaşık 750$), ancak onu saygın bir ikinci el satıcısında bulmanız pek olası değil; eBay’de muhtemelen 130$ ödeyeceksiniz ve bu muhtemelen bir lens içerecek. Amortisman yaklaşık D700 ile aynı, ancak şimdi modellerin değersizden bir adım ötede olduğu ~100$ ve altı kamera segmentine giriyorsunuz.

Aniden Leica M3 oldukça iyi bir değer gibi görünüyor.

Neden Dijital Kameraların Hepsi Ölecek Ama Film Kameraları Yaşayacak?
Leica M3, 1954’te tanıtılan 35 mm’lik bir film kamerasıdır, ancak onlarca yıl sonra hala film fotoğrafçıları tarafından yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir.
Fotoğraf Andrew Basterfield’a aittir ve CC BY-SA 2.0 altında lisanslanmıştır.

Kullanılmış Kamera Pazarının Garip Çalışmaları

Peki burada neler oluyor? Yeni ürünler – en azından hacim olarak üretilenler – üretim maliyetinde (satış ve pazarlama gibi şeyleri içerir) küçük bir artış yapmak ve ayrıca herhangi bir araştırma ve geliştirmeyi telafi etmek için fiyatlandırılır. Açık bir pazarda diğer üreticilerle rekabet ederken, tüketicileri satın almaya teşvik etmek için ürününüzü fiyatlandırmak istiyorsunuz.

Yeni ürününüzün tüketicilere satın almak istemelerini sağlayan bir değer önerisi olmasını umuyoruz: Nikon Z9, piyasaya sunulan ilk profesyonel özellikli tam çerçeve aynasız fotoğraf makinesidir ve bu da onu daha “değerli” kılar. Bu örnekte, Nikon, talebi artırmak ve Z-sisteminin popülaritesini artırmak için çok rekabetçi bir şekilde fiyatlandırdı. Zaman geçtikçe, yeni ürünler geldikçe bu değer önerisi azalır, Ar-Ge maliyetleri telafi edilir ve üretim maliyetleri optimale yaklaşır, tüm bunlar fiyatın düşmesi gerektiği anlamına gelir.

Tabii ki, bir ürün “ikinci el” olur olmaz, kullanılmamış ve orijinal ambalajlı olsa bile, yeni bir üründen hemen daha az değere sahiptir. Yenilenmiş, “yeni gibi” ve eski teşhir modelleri için küçük bir alan – bir fiyat primi ile – görüyoruz, ancak genel olarak, satıldığı anda değeri düşüyor ki, arabalarda gördüğümüz gibi, oldukça dramatik olabilir. Bir öğenin hangi noktada tahsil edilebilir veya bir antika olduğu tartışmalıdır, ancak kıtlık açıkça oyunda bir faktördür, dolayısıyla bu Leica M3 prototipinin fiyat etiketi.

Buna karşılık, Robbie Williams’ın Escapology CD’sinin ikinci el mağazalarında bulunanların sayısına bakılırsa yakın zamanda yüksek bir fiyat alacağından şüpheliyim .

Ancak burada rol oynayan başka bir faktör daha var… yine de 1964 Ford Mustang kullanabilir ve Leica M3 ile fotoğraf çekebilirsiniz, yani yedek parça tedarik etmenizi gerektiren herhangi bir donanım arızası dışında, sadece benzine veya 35 mm filme ihtiyacınız var demektir. çalışıyorlar. Aynısı Betamax video oynatıcı veya Sony Mavica FD75 için de geçerli değildir: ilki için bir Betamax kasete ve ikincisi için bir diskete ihtiyacınız olacaktır.

Sony FD Mavica
Sony Mavica FD75, veri depolama için 3.5″ disket kullandı.

Basit gerçek şu ki, birçok teknoloji cihazı kullanılamaz oldukları için eski hale geliyor.

Dijital Fotoğraf Makineleri Hızla Eskiyor

Öyleyse neden dijital kameralar, film kameralarından çok daha hızlı eskiyecek? İlk neden yukarıda ima edilmiştir: depolama biçimleri zaman içinde geliştiğinden medya, herhangi bir dijital cihaz için gerçek bir sorundur. Disketleri, CD’leri ve Memory Stick’leri zaman geçtikçe elde etmek giderek daha zor olacaktır; bu cihazlar hangi noktada görüntü kaydedemeyecek? Ve onları kaydedebilseniz bile, onları gerçekten bilgisayarınıza aktarabilir misiniz?

Gerçek şu ki, dijital kameralar – ve özellikle 2000’lerin başına kadar olanlar – 50 ila 100 yıl içinde (çok daha erken olmasa da) büyük olasılıkla işe yaramaz olacak, bu noktada Leica M3’ünüzle hala çekim yapabilirsiniz. film kamerası!

Bu, ikinci sorunu çok net bir şekilde hatırlatıyor: ilk dijital kameraların görüntü kalitesi çok düşüktü ve dijitalin dinamik aralık ve çözünürlük açısından filmin aslına uygun hale gelmesi uzun zaman aldı. 2012’den daha eski (DSLR’lerin önemli ölçüde geliştiği nokta) herhangi bir kameranın önemli sınırlamaları olacaktır, ancak çok daha yeni aynasız modeller bile geçersiz olabilir.

Üçüncü olarak, diğer bir önemli kamera bileşeni pildir; Hala çok çeşitli formatlarda kamera filmi üreten hem büyük hem de küçük şirketler varken, bundan on yıllar sonra aynı şey kritik kamera pilleri için de geçerli olacak mı? 50 yıl içinde Nikon D700’ünüz için o EN-EL3e’yi alabilecek misiniz? Çoğu kamera yalnızca pille çalışan cihazlardır, yani siz onları nasıl çalıştıracağınızı bulana kadar uykuda kalacaklardır.

nikon en el3e
Nikon EN-EL3e pilinin eşdeğeri bundan on yıllar sonra üretilecek mi?

Dördüncüsü, modern kameralar, eskilerin tamamen mekanik kameralarından (genellikle uygun bakım ve onarımla süresiz olarak yaşayabilen) bilgisayarlara (hızla modası geçmiş olan) daha benzer. Kameralardaki yüksek teknolojili elektronik bileşenler zamanla arızalanabilir ve arızalı bileşenleri değiştirmek için pahalı bir onarım yapılmadıkça dijital kameraları kağıt ağırlıklarına dönüştürebilir.

Son unsur yazılımla ilgilidir ve belki de daha az sorun teşkil eder. Dijital kameralar, genellikle tescilli ve kapalı kalan, giderek daha karmaşık hale gelen yerleşik bellenime sahiptir; bu zorunlu değil, ancak üreticilerin ürün yazılımını fotoğraf topluluğu için kayıplarını riske atmak yerine yayınlamaları sosyal bir fayda sağlayacaktır. Bununla ilgili olarak, tescilli ham görüntü formatlarının kullanımı ve Adobe en yeni kameraları desteklemekte başarılı olsa da, eski formatların kullanılabilir olup olmayacağını kim bilebilir.

Herhangi bir bilgisayar veya yazılım, gelecek nesillerde daha az kullanılan ham formatları okuyabilecek mi? LibRaw projesi uzun vadeli destek sunuyor ve bu ileriye dönük sorunları iyi bir şekilde hafifletebilir.

Dijital Fotoğraf Makinesi Ne Kadar Sürmeli?

Açık olan soru, bir dijital kameranın ne kadar dayanması gerektiğidir ? Yukarıdaki noktalar, gelecekte dijital kameraları neden kullanamayacağımıza dair bazı nedenler önerdi, ancak bir noktayı daha gözden kaçırıyorlar. Bir kamera tam olarak onu satın aldığınız günkü gibi çalışsa da, artık ihtiyacınızı karşılamayabilir. Bu, kamerayla ilgili değil, onu nasıl kullanmayı düşündüğünüzle ilgili, bu da siz ve daha geniş fotoğraf topluluğu hakkında daha fazla şey söylüyor. Ve tabii ki, Teçhizat Edinme Sendromu!

Harika bir örnek, Nikon 1 J5 gibi bir şeydir: birçok kullanıcı için harika bir fotoğraf makinesi, ancak 1-Sistem üretimi durdurulmuş ve sınırlı bir lens yelpazesi ile mükemmel şekilde kullanılabilir olsa bile eskime kriterlerini karşılıyor. Ve J5 sadece 2015’te duyuruldu.

nikon 1 j5
Nikon 1 J5, 2015 yılında duyurulmuştu ancak Nikon 1 serisi kamera serisi o zamandan beri durduruldu.

En uzun ve en kısa ömürlü kameralarınız nelerdir? Yeni bir kamera satın aldığınızda uzun ömürlülüğü düşünüyor musunuz ve sonunda daha uzun ömürlü modeller çağına mı giriyoruz? Yoksa ürün yaşam döngüleri akıllı telefonların yaşam döngülerini mi yansıtıyor ve giderek kısalıyor mu? Birincisi, ilk kameraların umutsuzca düşük görüntü kalitesinin çoktan ortadan kalktığı ve dijitalin şimdi filmden tartışmalı olarak daha iyi olduğu için minnettarım.

Gerçekten görmek istediğim şey bir sonraki devrim: Akıllı telefon olmayan bir sonraki büyük adım nedir?


İmaj kredisi: Andrew Basterfield tarafından üstbilgi resminde Leica M3 ve CC BY-SA 2.0 altında lisanslı, Depositphotos‘dan çubuk şekli illüstrasyonu .

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu