Editoryal

‘Baby Reindeer’ Görüntü Yönetmeni Diziyi Nasıl Bu Kadar Rahatsız Edici Hale Getirdi?

Netflix’in Baby Reindeer dizisinin görüntü yönetmeni, popüler TV şovunu nasıl bu kadar yoğun ve rahatsız edici hale getirdiğini açıkladı.

Netflix‘in uyuyan hiti Baby Reindeer, Richard Gadd’ın gerçek hayat hikayesine dayanıyor. Gadd, Jessica Gunning’in canlandırdığı Martha adında bir kadın tarafından amansızca takip edilen, mücadeleci bir komedyen olan Donny’yi canlandırıyor.

baby reindeer donny and martha

Baby Reindeer, 11 Nisan’da ilk kez yayınlandıktan sonra yaklaşık bir ay boyunca İngiltere ve ABD’de Netflix’in bir numaralı TV dizisi oldu.

Baby Reindeer’ın görüntü yönetmeni Krzysztof Trojnar , Gold Derby ile yaptığı röportajda Gadd’ın takıntı, takip ve travmayla ilgili gerilim dolu öyküsünü nasıl filme aldığını anlattı.

jessica gunning baby reindeer netflix 25effd9

1899 ve o dönemde Tolfiska’nın ikinci birim fotoğraflarını çeken Trojnar, Baby Reindeer‘in ilk dört bölümünü yöneten Weronika Tolfiska’nın bu iş için kendisine başvurduğunu söylüyor .

Trojnar, Gold Derby’ye şunları söylüyor : “Bana bir senaryo verdiler ve onu okuduğumda, bunun hayatımda şimdiye kadar okuduğum en iyi senaryolardan biri olduğunu düşündüm.”

“Gerçekten bu hikayenin dışına çıkamadın. Çok ilginçti.”

Richard Gadd’ı Çerçevelemek

Uyarı: Bu makale ‘Baby Reindeer‘ hakkında spoiler ve cinsel saldırıya göndermeler içermektedir.

Baby Reindeer, Gadd’ın otobiyografik tek kişilik oyunundan uyarlanmıştır. Orijinal oyun gibi, Netflix’in şovunda da ağırlıklı olarak komedyenin seslendirmesi yer alıyor.

br 101 unit 00014 rt jpg br 101 unit 00014 rt

Trojnar, hazırlık aşamasında tek kişilik oyunun ses kaydını dinlediğini ve Gadd’ın seslendirmesinden ilham aldığını söylüyor.

Görüntü yönetmeni, TV şovunda Gadd’ın her zaman çerçevenin merkezinde olmasını sağladı ve Martha’yı görsel olarak Donny’nin dünyasına kaos getiren davetsiz misafir olarak konumlandırdı.

Trojnar, “Bunu duyduğumda, bir bakıma bu yoğun, hızlı tempolu, amansız yolculuğa nereye gideceğinizi biliyordunuz” diyor.

“Bunun birinci şahıs bakış açısına sahip bir hikaye olacağını biliyorduk. Bakış açısı gerçekten önemli çünkü merkezde Donny var.

“O hikayenin merkezinde ama tüm şov onun biraz teşhir edilmenin yolunu bulması üzerine.

“İlk konuşmalar bunu nasıl tasvir edeceğimiz, onu her zaman ortada nasıl çerçeveleyeceğimiz ve Martha’yı bu davetsiz misafir olarak nasıl koyacağımız ve öncelikle Martha’nın müdahalesine ve aynı zamanda Donny’nin telaşlı dünyasına dair bu tür rahatsız edici, yoğun bir duygu yaratacağımızla ilgiliydi.”

73437544007 br 102 unit 00625 dng br 102 unit 00625

Trojnar, Baby Reindeer‘da çılgınlık ve klostrofobi hissi yaratmak için itme ve çekme hareketlerini kullandı ; kamera hareketleri Paul Thomas Anderson’ın 1999 yapımı Magnolia filminden ilham aldı .

İttirme, tipik olarak bir hareketli kamera hareketi veya Steadicam ile kamerayı bir nesneye yaklaştırır. Bu arada, dışarı çekilme, kamerayı nesneden uzaklaştıran yumuşak bir harekettir; nesnenin küçülmesini sağlarken aynı zamanda çevresini de açığa çıkarır.

‘Spotlight Fikri’

Gold Derby ile yaptığı röportajda Trojnar, Baby Reindeer boyunca aydınlatmayı Donny’nin üzerinde bir spot ışığı olarak nasıl kullandığını da anlatıyor.

RICHARD GADD baby reindeer

“Spot ışığı fikrinden bahsediyorduk. Donny’nin seslendirmesinde bile, hem ilgi odağı olma hem de kendisini ilgi odağı olma arzusunda olduğu için bunu sıklıkla kullanıyor” diyor Trojnar yayına.

“Fakat hikayede bu ışık farklı roller üstleniyor.

“Komedi şovlarında gerçek olduğu kadar, Donny’nin barda Martha’ya baktığını ve Donny’nin Londra’da sokakta yürüdüğünü, kameraya yaklaştığını ve daha çok ışık altında göründüğünü de ima ediyor.”

Trojnar , yedi bölümlük gösterinin en önemli bölümü olan Baby Reindeer‘ın dördüncü bölümünde ışıklandırmanın özellikle önemli hale geldiğini söylüyor .

Dördüncü bölümdeki bir geri dönüş, Donny’nin komedyen olmaya çalıştığı sırada Darrien (Tom Goodman-Hill’in canlandırdığı) adlı başarılı bir TV yazarı tarafından bakıma alındığını, uyuşturulduğunu ve tecavüze uğradığını ortaya koyuyor.

Donny’nin Darrien’ın kanatları altına alınmasının ardından ses tonu ve görsel estetiği tamamen değişmeden önce, bu bölümün ilk yarısı umutlu ve iyimserlik dolu.

En unutulmaz sahnelerden biri, Darrien’ın, üstündeki pencereden gelen altın rengi bir ışıkla aydınlanan kanepede uzanırken filme alınan Donny’ye ilaç vermesinin ardından geliyor.

Görüntü yönetmeni Krzysztof Trojnar, ‘Baby Reindeer‘daki bu çekimde spot ışığı oluşturmak için sokak aydınlatmasını kullandı

Görüntü yönetmeni, bu yıkıcı sahnede Donny’yi aydınlatmak için dış mekan sokak aydınlatmasını kullandığını söylüyor.

Trojnar, “Dördüncü bölümde şöyle düşündük: Tamam, dışarıda bir sokak lambası var” diyor.

“Ve uyuşturucu sahnelerini asla abartmak istemedik. Sanırım seslendirme de bunu gösteriyor ama eğer bu sokak lambası tüm bu ilaçları aldığında, olduğundan daha fazla görünmeye başlıyor.

“Böylece ışığı aynı renkle değiştirdik ama çok daha güçlü, daha fazla spot ışığı karakteriyle.

“Uyuşturucudan kaynaklanan motivasyon da buydu; sokak lambasını kendisi için bir spot ışığı olarak görüyordu.”

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.