Hikayeler

Asya’nın En Kalabalık Sokak Sahneleri Nasıl Çekilir?

Asya’da seyahat ederken karşılaştığımız en kalabalık sahneleri çekmek oldukça zorlayıcı olabiliyor. 15 yıl boyunca bölgede fotoğrafçılık turları düzenledikten ve ders verdikten sonra, kalabalık pazarların ve sokakların ya bir fotoğraf cenneti ya da bir kabus olabileceğini biliyorum.

Bu derste, yıllar boyunca gözlemlediğim tüm öğrencilerden ilham alarak bu sahneleri nasıl ele aldığımı anlatacağım. Asya’daki fotoğraf turlarımda sıklıkla ziyaret ettiğim mekanları kullanacağım ama elbette dünyanın bu bölgesinde daha binlerce yoğun mekan var.

İster kalabalık sebze pazarları, ister balık pazarları olsun, Asya’nın en çılgın pazarları gibi manzaralar hayal edin. Örneğin Hindistan’daki Ahmedabad sebze pazarı, Bangladeş’teki Bogra sebze pazarı, Mumbai’deki Sassoon gibi bazı çılgın balık pazarları, Sri Lanka’daki Mirissa veya Yangon’daki Kyeemyindaing balık pazarı. Ya da gerçekten Dhaka veya Kalküta’daki herhangi bir sokak!

Bunlar, ister yeni başlayan ister profesyonel olsun, tüm fotoğrafçılara pek çok sorun yaşatan çok bunaltıcı sahnelerdir. Bunlar, sundukları birçok fırsat nedeniyle fotoğraflanması çok ilginç sahneler, ancak bunlar aynı zamanda arka plandaki karmaşanın miktarı ve konularımızın ne kadar hızlı hareket ettiği göz önüne alındığında fotoğraflanması da çok zor sahneler.

Biraz Teknik Şeyler

Bu yazımda Asya’da karşılaşabileceğimiz oldukça yoğun mekanların çekimlerinden bahsediyorum. İster yoğun bir pazar, ister çok sayıda insanın, çok sayıda hareketli şeyin olduğu çok yoğun bir cadde olsun. Ve bu sahnedeki kaosu, kargaşayı yakalamak istiyorsunuz. Şimdi özellikle bu sahnenin atmosferini yakalamaya çalışmaktan bahsediyorum, bu da geniş açılı lens (16 ila 50 mm arası) olarak kabul edilen bir lens kullanmak anlamına geliyor.

İlginç hikayeler anlatan, izleyiciye oradaymış gibi hissettiren ve sahnenin duygusunu hissettiren bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız, biraz daha geniş çekim yapmak ve daha fazlasını elde etmek için diyafram açıklığını kapatmak istiyorsunuz. odaklanın ve bulunduğunuz yer hakkında daha fazla hikaye anlatın. Sonuçta yoğun bir pazarda birisi 85mm f1.2 ile yakın çekim portreler çekiyor olabilir. Bu arka planı temizlemeye yardımcı olacaktır. Peki bu, izleyiciye bu yerdeki kargaşayı mı anlatıyor?

Asya'nın En Kalabalık Sokak Sahneleri Nasıl Çekilir?

Adım 1: Nesnelerinizi Unutun ve Işığa Odaklanın

Bu tür yerlerde yapılacak ilk şey ışığa odaklanmaktır. İşte bu yoğun yerlerde öğretmenlik yaparken sıklıkla kullandığım bir örnek: Orada birkaç yüz kişinin bulunduğu bir pazara geldiğinizi hayal edin. Pazardaki hanımlar (veya erkekler), müşteriler, aradaki trafik, malları ileri geri taşıyanlar… Tam bir kargaşa. Konu bazında düşünürseniz bu yüzlerce yüzü tarayıp analiz etmeniz gerekecek. Bu, işlerin çok bunaltıcı hale geldiği zamandır: çok fazla olay oluyor, çok fazla insan var.

POA 4261

Beyninizdeki dağınıklığı ortadan kaldırmanın kolay bir yolu var: ışığa odaklanmak.

Yine, bu çok yoğun pazarda ışığın ilgi çekici olduğu birçok noktayı belirleyebildiğimi hayal edin. Birdenbire binlerce öğeye değil, yalnızca bu birkaç ışık noktasına bakıyorum. Bu zaten sahneyi oldukça basitleştiriyor.

İşte bu konumlarda bulunabilecek ilginç ışık örnekleri:

1. Gerçek güneş ışığı bazı bölgelere düşerken bazılarına düşmez.

POA 2850

2. Işıktaki bir nesnenin arka planı gölgede.

POA 9122

3. Işık yerden yansıyor ve konularınızın yüzlerine geri dönüyor.

POA 2498

4. Çatıdaki deliklerden ve havadaki toz veya dumandan oluşan inanılmaz ışık huzmeleri (en dramatik olanı!).

POA 8092 2

“Işığı bulduğunuzda” henüz dine yönelmeyin. Şimdi geçmişinizi düşünmenin zamanı geldi.

Adım 2: Arka Planınızı Temizleyin

İşte çok yoğun bir lokasyonda yapılacak en zorlu şeylerden biri! Dikkatimizi dağıtacak ve gözlerimizi ana konularımızdan uzaklaştıracak bir plastik torba, beyaz bir polistiren kutu veya bir gökyüzü parçası her zaman vardır.

İlginç ışık(lar) bulduğunuzda kendinize şu soruyu sorun: “Bana en net çekimi sağlayacak arka plan nerede?”. Burada yoğun sahnelerin çekiminden bahsediyorum. Çerçevenizde çok sayıda konu varken yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, en basit arka plana sahip olmaktır.

Yoğun bir arka plana sahip yoğun bir sahneyi yakalamak son derece zordur. Her şey yerli yerinde ve beynim dağınık bir resmi takdir edemiyor. Görüntünün ortaya çıkmasına ihtiyacım var, beynimin konuların kim olduğunu ve nerede olduklarını hızlı ve kolay bir şekilde tanımlamasına ihtiyacım var. Anlamak için fotoğrafa 5 saniye yakından bakmam gerekse hoşuma gitmiyor.

İşte temiz arka planlardan bazı örnekler:

1. Basit bir duvar.

POA 2601 2

2. Siyah bir arka plan.

DSCF1255

3. Gökyüzü.

POA 7844 2

4. Zemin.

POA 4688

Adım 3: Dağınık Bir Arka Planı Gizlemek için Ön Plan Kullanın

Dağınık bir arka planı güzel bir ön planla gizlemeyi sıklıkla yararlı buluyorum. Ve bu yoğun sahneleri çekerken mantıklıdır: Kameranızı bu ön plan öğesinin çok yakınına yerleştirirseniz, devasa, dağınık bir arka planı gizlemek için çok küçük bir ön plan kullanabilirsiniz.

İlginç bir ön plan bulduğunuzda, onu çerçevenizde nereye yerleştireceğinizi öğrenmek için üçte bir kuralını kullanmayı düşünün ve çerçevenizi, görüntünüzde olmasını seçtiğiniz öğelerle doldurmayı deneyin.

İşte basit ön planların bazı örnekleri:

1. Birinin kıyafetleri.

JB 3314 1

2. Birinin yüzü.

POA 1513 1

3. İlginç bir doku.

6P4A3476

4. Bir “hikaye anlatımı” ön planı.

DSCF2533 2

Adım 4: Katmanlama Oyununu Oynayın

İzleyicilerin daha kolay anlayabileceği, daha basit bir kompozisyon oluşturabilmeniz için tüm öğelerinizi ayırmalısınız. Fotoğraf çekerken bana göre en eğlenceli anlardan biri bu, bu yüzden buna oyun diyorum. Mükemmel zamanlamayı ve herkesin doğru yerde olmasını beklemek, bunun ekranda veya vizörde gerçekleşmesini görmek ve o görüntüye mükemmel bir şekilde tıklamak. Ne büyük bir zevk kaynağı!

POA 6108

Nesnelerinizin birbirinin önünde olması, görüntüyü beyninizin anlaması için analiz etmeyi zorlaştıracaktır. Beyin basit şeylerden hoşlanır, bu yüzden kalabalık yerleri çekmek zordur. Bu tür yerlere yürürken öğrencilerime görsellerini olabildiğince sadeleştirmelerini her zaman hatırlatırım. Basit bir arka plan kullanmak muhtemelen en iyi seçeneğinizdir, ancak konularınızı ayrı tutmak da yardımcı olacaktır.

Ayrıca katmanlara daha dikey bir yaklaşıma da odaklanabilirsiniz . Bazı insanların yukarıda, bazılarının aşağıda olduğu bir sahneyle karşılaşırsanız, bu, görüntünüze daha fazla katman eklemenize ve onların birbirlerinin önünde olmalarını önlemenize yardımcı olacaktır.

POA 5554

Siluet çekmeyi seviyorsanız bu daha da geçerli. Nesneleriniz tamamen siyah olduğundan, bunların birbirlerinin önünde olması kadrajınızda büyük bir siyah karmaşa yaratacaktır ki bu okunması kolay bir şey değildir. Farklı konularınızın birbirinin arkasında olmadığı zamanı beklemelisiniz.

Adım 5: Statik Çerçeve Kullanın

“Statik çerçeve” derken, çerçevenizde hareket etmeyen bazı unsurları bulmaya çalışmayı kastediyorum. Piyasalarda birçok satıcı tek bir yerde oturduğundan aslında bu oldukça kolaydır. Bu statik öğeleri, görüntünüzü bir taraftan veya diğer taraftan çerçevelemeye başlamak için kullanıyor olabilirsiniz veya bunları, daha önce konuştuğumuz gibi, dağınık bir arka planı gizlemek için kullanabilirsiniz.

Bulduğunuz bu statik öğeler aynı zamanda izleyicilerin gözlerini görüntünün geri kalanına da yönlendirecektir. Bu sadece bir çizgi (balık gibi) veya birinin bakışı olabilir. Doğru zamanda yakalamak önemlidir.

Yoğun bir konumdaki potansiyel statik çerçeve örnekleri:

1. Sokak satıcıları.

POA 9411 2

2. Sokak satıcılarının sattıkları şeyler (örneğin balık eti gibi).

POA 8206 2

3. Bir araba (veya arabanın penceresi).

POA 5598

4. Bir bina.

POA 1077

Adım 6: Beklenmedik Ön Planları Kullanın – Samimi Fotoğrafçılığın Güzelliği

Artık neredeyse hazırız. En iyi ışığı belirledik, arka planımızı temizlemeyi başardık ve ön planda ilginç bir unsur var. Ancak bazen bu yeterli değildir. Bu, etrafınızda olup biten her şeyin farkında olmanız gereken zamandır. Önünüze geçmek üzere olan ve ilginç ön planlar yaratacak kişiler olabilir.

POA 1527 1

İşte bu yüzden samimi fotoğrafçılığı bu kadar çok seviyorum: beklenmedik kompozisyonlar yaratmanıza yardımcı olacak pek çok beklenmedik ön planla karşılaşacaksınız . Bu şekilde daha ilginç kompozisyonlar yaratmayı öğreniyoruz: Çerçevenizdeki insanların iyi olduğunu düşündüğünüz şeyleri söylemek yerine, kendi özgür iradeleriyle hareket etmelerine izin verin. İnsanların yaptıklarına ve sizin için nasıl anında yeni bir kompozisyon şablonu türü yaratabildiklerine şaşıracaksınız.

Adım 6: Kameranızın Teknolojisini Kullanın

Bunu başarmak için şık kameralarımızın teknolojisini kullanmak kesinlikle size yardımcı olacaktır. Bununla kameranızın eğimli ekranını kullanmayı kastediyorum!

Artık sadece vizörümüze baktığımız dönemler geride kaldı. Artık eğilebilen ekranlara sahip şık kameralarımız var. Bu, oturup bir ekrana bakabileceğimiz anlamına gelir, bu da bize her iki tarafta da geniş bir görüş alanı sağlar. Çerçevenize girmek üzere olan insanları tahmin edebilmek için bunu kullanın. Bunlar dikkatinizi dağıtacak mı yoksa kompozisyonunuz ve hikayeniz için faydalı olabilir mi?

POA 4484

Adım 7: Hızlı Hareket Edin!

Şimdi bu kısım kompozisyonla ilgili değil, daha çok bu tür yerleri ziyaret ederken genel tavrınızla ilgili. Fotoğrafçıların aktif olarak ayakta dururken mükemmel çekimi yaratmak için ihtiyaç duydukları tüm zamanı ayırmaları zordur. Ağır yük taşıyan insanlar ya da sonsuza kadar standlarının önünde durmanızı istemeyen basit satıcılar olabilir.

Bu yüzden etrafınızdaki insanları rahatsız etmek istemediğiniz için hızlı olmalısınız. Bunu yapmak için, öncelikle sahnenizi tanımlamanız (bu eğitimin önceki bölümlerinin tümü bununla ilgilidir) ve ancak daha sonra çekimi yapacak konuma gelmeniz gerekir. Bu, bir noktada çok uzun süre kalmamanıza yardımcı olacaktır.

6P4A7138 2

Asya’nın daha az ziyaret edilen yerlerinde, yoğun yerlerde fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gereken bir unsur daha var: Bir yerde 20 saniyeden fazla kalırsanız etrafınızda kalabalık olacak ve bu da trafik sıkışıklığı yaratacaktır. Dünyanın bu bölgesindeki insanlar genellikle ziyaretçileri merak ediyor ve etkileşim kurmak istiyor. Hindistan’a ya da Bangladeş’e gittiyseniz, muhtemelen sokaklarda size sayısız kez “Ülkeniz neresi?” ya da “İyi adınız nedir efendim?” sorulmuştur.

Bu, fotoğrafçılar için potansiyel olarak 2 sorun yaratabilir:

Birincisi, bazı trafik sorunları yaratabilir ve diğer insanların işlerini yapmalarının önünü kapatabilir. Ve seyahat fotoğrafçıları olarak, zaten iş yerlerinde fotoğraf çekmemize izin verecek kadar nazik olan insanları rahatsız etmek istemediğimizi düşünüyorum.

İkincisi, etrafınızdaki insan kalabalığı, çektiğiniz gerçek kişilerin dikkatini çekecektir. Ve böylece, imajınız için iyi bir hikaye anlatacak olan olağan işleriyle uğraşmak yerine, nesneleriniz kameranıza veya arkanızdaki insanlara bakmaya başlayabilir.

POA 9282

Bu, bu kadar yoğun yerlerde fotoğraf çekerken dikkate alınması gereken oldukça önemli bir unsurdur. Ve bir sahneyi hızlı bir şekilde tanımlamayı, içeri girmeyi, çekim yapmayı ve hareket etmeye devam etmeyi öğrenmelisiniz.

Buradaki tavsiyem, öncelikle yakalamayı planladığınız sahneyi durup izlemeniz ve hangi potansiyel anların gerçekleşebileceğini belirlemenizdir. Örneğin, sebze satan bir kadının üzerinde güzel bir arka plan ile iyi bir ışık noktası varsa. Etrafınıza bakın ve müşteriler ona geldiğinde ne olacağını görün. Bir etkileşim var mı? Kadın yüzünü aydınlatacak şekilde müşterilerine bakıyor mu? İkisi arasında daha anlamlı bir hikaye anlatacak bir para alışverişi var mı?

Bu “belirleyici anları” belirledikten sonra hazır olabilir ve bu anların tekrar yaşanacağını gördüğünüzde fotoğraf çekmek için yerinize geçebilirsiniz.

POA 9638

Adım 8: Uygun Anı Bekleyin

Tecrübelerime göre, ister Vietnam, ister Bangladeş, Hindistan veya Sri Lanka’da olsun, bu yerleri fotoğraflarken karşılaşılan en büyük zorluk, herkesin kendi faaliyetlerine daldığı sahneleri yakalamaktır. İster kamyon yüklüyor, ister kamyon boşaltıyor, ister bir fabrikada çalışıyor, ister sebze satın almak gibi pazar faaliyetleriyle meşgul olsun, amacım deneklerimin yaptıklarının özünü tasvir etmektir. Benim için önemli olan, başkalarının etkilenmeden kameraya bakmasını önlemektir.

Varlığımın nesneleri minimum düzeyde etkilediği sahneleri fotoğraflamayı hedefleyerek, yakaladığım görüntülerden kendimi çıkarmayı tercih ediyorum. Her ne kadar varlığım zaten sahne üzerinde bir etki yaratsa da, etkimi mümkün olduğu kadar azaltmaya çalışıyorum. Bu yaklaşım, özgünlüğü tasvir eden görsellere yönelik kişisel tercihimle örtüşüyor. Elbette tercihiniz farklılık gösterebilir.

Fotoğraflarıma çok sayıda insanı dahil etmeye çalışırken, çerçevedeki birinin poz verdiği, gülümsediği ve arzuladığımın bu olduğunu varsayarak doğrudan kameraya baktığı durumlarla karşılaştım. Herkesin samimi faaliyetlerle meşgul olması ve yalnızca bir kişinin kameraya poz vermesi özellikle endişe verici hale gelir; tabii kameraya bakan kişi benzersiz bir ifade sunan ana konu değilse.

POA 7919 2

Bir fotoğrafçı olarak amacınız herkesin doğal bir şekilde poz verdiği veya tamamen kendi faaliyetlerine kapıldığı anları yakalamak olmalıdır. Bu tutarlılık ilgi çekici fotoğrafik anlatılar yaratmak için çok önemlidir. Herkes işiyle meşgulken bir kişinin kameraya poz vermesi dinamiği bozuyor.

Bunu hafifletmek için işte bazı ipuçları. Öncelikle eğimli ekrana sahip aynasız bir kamera kullanmak avantajlı olabilir. Eğimli ekran, kamerayı gözlerinizden uzağa yerleştirmenize olanak tanır ve aktif olarak fotoğraf çekmediğiniz izlenimini verir. İnsanlarla etkileşime geçebilir, etkileşime girebilir ve kameradan uzaklaşarak onların faaliyetleri hakkında bilgi alabilir, böylece hedeflerinizi de aynısını yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Daha önce açıklandığı gibi statik çerçeve kullananlar sabırlı olmalı ve insanların bakışlarının doğal olarak görüntünün geri kalanına giden çizgiler oluşturacağı mükemmel anı beklemelidir.

POA 7755 2

Adım 9: Dakika Ayrıntılarına Dikkat Edin

Bu, fotoğrafınızı çekmeden hemen önce dikkate alınması gereken son noktadır ve hem benim hem de turlarımdaki en ileri düzeydeki öğrenciler için bir zorluk olmaya devam etmektedir: çerçevenizin kenarlarındaki küçük ayrıntılar.

En kalabalık yerlerde fotoğraf çekerken, beyniniz ve gözleriniz çerçeveyi taramakla meşgul olur ve genellikle ortada veya üçte birlik kısımda yer alan ana karakterlere (birincil konularınız) odaklanır. Çok sayıda aktivite gerçekleşiyor ve belki de insanlar hareket halinde, katmanlar arasındaki ayrımı korumak için konumunuzu ayarlamanızı gerektiriyor. Alternatif olarak, konuların uzaklara baktığı anları tahmin ederek “statik çerçevenize” takılıp kalabilirsiniz.

POA 5174 3

Bu taleplere rağmen küçük ayrıntılara dikkat etmek çok önemlidir. Bununla kastettiğim, çerçevenin diğer kısımlarına odaklanırken çoğu zaman istemeden insanların ayak parmaklarını veya parmaklarını kırptığımızdır. Bu gibi durumlarda, görünüşte göze çarpmayan bu unsurlar önemlidir. Çerçevenizin kenarında aşırı pozlanmış küçük bir gökyüzü parçası dikkat dağıtıcı olabilir. Zaten beynimizin deşifre etmesi ve kavraması zor olan inanılmaz derecede telaşlı sahnelerde çekim yaparken, herhangi bir ek dikkat dağıtıcı unsur görüntüyü okunamaz hale getirebilir.


Yazar hakkında : Etienne Bossot, Asya’da yaşayan bir seyahat fotoğrafçısıdır. Bossot’un daha fazla çalışmasını ve yazılarını web sitesinde, blogunda, Facebook‘ta ve Instagram‘da bulabilirsiniz. Bu makale burada da yayımlandı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.