Hikayeler

Sosyal Medyası Olmayan Bir Fotoğrafçı Nasıl Canon Elçisi Oldu?

Jerome Gence , National Geographic, Le Monde ve diğer dergilerde fotoğrafları yayınlanmış, Paris’te yaşayan bir fotoğrafçı . Aynı zamanda bir Canon Elçisidir , ancak şaşırtıcı bir şekilde, tüm sosyal medyayı sevmediği için (kelime oyunu amaçlı değil) bir Instagram veya Facebook sayfası yoktur.

Gence, Fransa’nın denizaşırı bir bölümü olan ve nüfusu bir milyondan az olan Madagaskar’ın 800 mil doğusundaki küçük Hint Okyanusu adası Reunion’da büyüdü. Okuldayken, konuk bir öğretim görevlisi onlara büyürken dış dünyayla ilk deneyimi olan Himalayaların fotoğraflarını gösterdi.

Bir sonraki adım, Paris’te yüksek lisans yapmak ve ardından veri analisti olarak rahat bir yaşam sürmekti. Bir pazar günü, Hindistan’daki Oyuncak Tren (Darjeeling Himalayan Demiryolu) hakkında bir belgesel izliyordu. Beş çocuğuna eğitim vermek için ziyaretçi bavullarını taşıyan bir kadının hikayesini gördü.

Kız arkadaşına, “Üç hafta tatil yapıp o şehre gideceğim ve onunla tanışmaya çalışacağım” dedi.

Sosyal Medyası Olmayan Bir Fotoğrafçı Nasıl Canon Elçisi Oldu?

Gence sonunda onunla Hindistan’da bir Canon 5D Mark II ve 24-105mm f/4 ile tanışıp fotoğraf çektirdi, ancak geri döndüğünde geri dönüp daha fazla fotoğraf çekmeye karar verdi. İşini bıraktı, Paris’teki hayatını bıraktı ve İtalya, İran, Yunanistan, Türkiye, Ermenistan, Orta Asya, Moğolistan, Çin, Tayland ve Myanmar üzerinden Nepal’e iki yıllık bir karayolu yolculuğuna çıktı. yol. Eşliğinde bir çadırla seyahat modu, otostop ya da her ne mümkünse.

2015’te Nepal’e varmasının ertesi günü, şiddetli bir deprem 9.000 kişiyi öldürdü ve hala nasıl ve neden kaçtığını merak ediyor. Tesadüfen Fransız fotoğrafçı Eric Valli ile tanıştı ve ona fotoğrafçılık konusunda yön verdi ve ona “‘harika gözlerin var’ ama bu yeterli değil – bir hikaye anlatmalısın” dedi. Bu açıklama, Gence’nin fotoğraf kariyerinde tamamen yol gösterici olmuştur.

Jerome Gence Virtual Singers I love a Hologram 33

Gence, “Adamda National Geographic dergisi yoktu ” diyor. “[ National Geographic ] yoktu. Henri Cartier-Bresson, Sebastião Salgado, Steve McCurry, Marc Riboud , Martin Parr ve Pascal Maitre gibi fotoğrafçıları bilmiyordum .

“Bir hikayeyi nasıl anlatacağım konusunda hiçbir fikrim yoktu, bu yüzden Eric bana nasıl yapılacağını göstermek için bir sürü fotoğraf kitabı verdi. Bir editör tarafından fark edilmelerini sağlayacak bir niş bulmak için savaşa, çevresel veya sosyal konulara giden pek çok fotoğrafçı olduğu için bana bir konu bulmamı söyledi…”

Jerome Gence Livestreamers Geishas Internet 023
Jerome Gence Livestreamers Geishas Internet 009
Jerome Gence Livestreamers Geishas Internet 031

Gezici fotoğrafçı, “Bir gün Çin’de seyahat ederken tesadüfen canlı yayın kavramını keşfettim” diyor.

“ABD ve Avrupa’daki bu canlı yayıncılar ve blog yazarları arasındaki en büyük fark, canlı yayın yapan şov kızlarına [cinsel olmayan] onlara emoji gönderen hayranlar tarafından ödeme yapılmasıdır. Tek bir emoji 5.000-10.000€’ya kadar [avro ve dolar yaklaşık olarak eşit değerde] olabilir ve yayıncı ayda 50.000€’ya kadar kazanabilir.

Gence bir sonraki görevini hemen fark etti: Canı sıkılan genç erkekleri cezbetmek için kullanılan aydınlatma/video efektleriyle dolu kitschy, renkli (kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak) bir dünya — Canlı Yayıncılar: İnternetin Geyşaları . İnsanların yalnızlığından beslenen bu işi belgelemek için Çin, Kore ve Japonya’yı 8-9 ay dolaştı.

Daha sonra Gence , 2019’da Fransa’nın Perpignan kentinde tanınmış bir foto muhabirliği festivali olan Visa Pour L’ Image‘a gitti ve burada bir fotoğraf editörüne gösterdi. Kısa süre sonra Le Figaro, Stern [Almanya] ve National Geographic’te yayınlandı.

Fotoğrafçı, “Aslında Instagram veya Facebook’um yok ve çalışmamı sosyal medyaya koymak istemiyorum” diyor. “Yani, çalışmamı bir editörün önüne koymanın tek yolu Visa Pour L’Image’a [Paris’in 500 mil güneyinde] katılmaktı.

“Herkes bir form doldurarak portföy incelemesine katılabilir. Son incelememi National Geographic’in görüntü yönetmeni Sarah Leen  ile yapmıştım ve burada hiç şansım olmadığını düşündüm. Hikayem onu ​​neden ilgilendirsin ki? “Bana çalışmanı göstermek için 15 dakikan var” diye başladı.

“15 dakika sonra ayağa kalktı, tebrikler için elini uzattı ve bana e-postasını verdi. İki ay sonra National Geographic’ten bir mesaj aldım ve ilk başta spam olduğunu düşündüm. Ancak bu, Washington DC’deki National Geographic Hikaye Anlatıcıları Zirvesi’nden gerçek bir davetti.”

Fotoğrafçı, “Nat Geo Zirvesi’nde sunum yaptıktan sonra, Canon beni 2020’de Elçi olarak seçti,” diye devam ediyor.

Gence, “Kısa bir süre sonra Google, Bağlantısı Kesilmiş İnsanlar İçin Bağlantılı Dünya hakkında bir konuşma yapmamı istedi ” diyor.

Gence’nin bir başka önemli özelliği de, Güney Kore’de popüler olan ve bir sunucunun izleyiciyle etkileşim kurarken çeşitli miktarlarda yiyecek tükettiği bir tür çevrimiçi yemek yeme programı olan Mukbangs: Ekrana Yemek Teslimatıydı.

Jerome Gence Livestreamers Geishas Internet 139
Jerome Gence Livestreamers Geishas Internet 029
Jerome Gence Livestreamers Geishas Internet 018

Üçüncü bir hikaye, aslında bir hologram olan Japon bir sanal şarkıcı hakkındaydı – Virtual Singer: I Love a Hologram . Hatsune Miku , bir Vocaloid yazılımı ses bankası ve resmi antropomorfik maskot karakteri, uzun saçlı, turkuaz ikiz kuyruklu 16 yaşında bir kız. Konser boyunca tüm stadları dolduran hayranlar, Miku’nun karakterine o kadar deliriyor ki, aralarından birinin pahalı bir nikah masasına oturmasını bile Gence kaydetti.

Jerome Gence Virtual Singers I love a Hologram 06

Üç hikaye de Asya’da iyi biliniyor, ancak Gence’nin Avrupalı ​​izleyicilere neredeyse ilk kez gösterdiği gibi, yayınlarda çok yer buldular. Ayrıca, akıl hocalarının tavsiye ettiği gibi, her hikaye için 7-8 ay harcadı ve bu süre boyunca konularının güvenini kazandı ve bu sayede samimi portreler elde edebildi.

Jerome Gence Virtual Singers I love a Hologram 89
Jerome Gence Virtual Singers I love a Hologram 44

Instagram ve Sosyal Medyayı Beğenmemek

Fransız fotoğrafçı, “Konuya zaman ayırarak ve daha fazla zaman ayırarak eski usül tarzda hikayeler yapmayı öğrendim” diyor. “Sosyal medyanın sorunu, yalnızca kendinize adanmanız ve daha fazla zaman geçirdiğinizde, daha fazla beğeni almak istemenizdir.

“Bütün işinizi, hayatınızı ve sizi canlandıran şeyleri bu platformlara vermenizin iyi bir strateji olduğunu düşünmüyorum. Bir gün [sosyal medya hizmetini] durdurmaya karar verirlerse, o zaman ne olacak?”

Jerome Gence Virtual Singers I love a Hologram 30

Gence, kendisine nasıl yayınlanabileceğini soran fotoğrafçılarla tanışır. Şimdi, tüm fotoğraflarınızı internete koyarsanız, editörler her gün binlerce fotoğraf gördüğünden artık sürpriz olmaz. Çalışmanızı neden Instagram’dan seçsinler? Bir sürpriz yaratman gerektiğine inanıyor – sanki bende senin daha önce görmediğin bazı şeyler varmış gibi.

Jerome Gence Livestreamers Geishas Internet 146
Genç bir canlı yayıncı olan Monjie, işten sonra bir marketten çıkıyor.

Hikaye anlatıcısı, “İnternetteki şey, insanların olmak istedikleri her şey olabileceklerine inanmanızı istemeleridir” diyor. “Herkes fotoğrafçı olabilir; herkes kameraman olabilir; herkes yazar olabilir, herkes olabilir… yeter ki sen olmak istiyorsun. Bu doğru değil.

“Ben onlardan biriydim. Hayalim klasik gitarist olmaktı. Ne kadar para yatırdığımı, birçok gitar değiştirdiğimi ve kendime yeni bir gitar alırsam [daha iyi olabilirim] dediğimi tahmin edemezsiniz. Genç fotoğrafçılar ‘Başka bir kamera istiyorum ve daha iyi fotoğraflar çekeceğim’ diyorlar ki bu doğru değil. Bir noktada, belki de bunun sana göre olmadığını söyleyecek cesarete sahip olman gerektiğini ve kendini başka bir şekilde ifade etmen gerektiğini söyleyebilirim. Fotoğrafçılık benim tutkum değildi. Hayatıma tesadüfen girdi.

“Evdeyken kameralarım dolapta ve fotoğraf çekmiyorum. Bunun yerine, hikayeleri aramak için zaman ayırırım. Ben bir Canon elçisiyim ve bir kutu yeni donanıma sahibim ama Canon R5 ve daha eski Canon 5D Mk IV ve hatta Mk II’den memnunum . En sevdiğim Canon 24-70 f/2.8 ile birlikte çoğunlukla Canon RF 15-35mm kullanıyorum.

“Garip çünkü artık bir Canon Elçisiyim, birçok dergi için çalışıyorum ve sosyal medyam yok. Bu yüzden [bir asistan tutarken] açıklamak ve çevrimiçi olmadığım için kendimi haklı çıkarmak zorundayım. Evet, benim için gerçekten çok şaşırtıcı bir şey.

Jerome Gence Virtual Singers I love a Hologram 20
Jerome Gence Virtual Singers I love a Hologram 11

Birkaç ay önce Le Monde gazetesine, Fransız Rivierası’ndaki saraylarda çalışan Ukraynalı mülteciler hakkında bir fotoğraf hikayesi önerdim . Haberin yayınlanmasının hemen ardından bir TV kanalı ve gerçek zamanlı bir haber sitesi, aynı kişilerle röportaj yaparak aynı konuyu gündeme getirdi. “Kopyala ve Yapıştır” toplumunda yaşıyoruz.

Ukraine

Gence, “Tanınmış bir fotoğrafçı olma fikri hiç aklıma gelmemişti” diyor. “Fotoğrafçılığa hiçbir zaman tutkulu olmadım. Beni en çok heyecanlandıran, evden çıkmadan önceki gün eşyalarımı hazırlama sesi. Bu andan itibaren her şeyi aynı anda hayal etmeye ve şüphe etmeye başlıyorum.

“Beni heyecanlandıran, asla var olduğunu hayal bile edemeyeceğim bir hikayenin peşine düşmek. Hiçbir şey bulamadan eve gelme riskini de seviyorum. Şaşırmaya ihtiyacım var. İçerikler ve bildirimler tarafından taciz edildiğimiz bir dünyada giderek daha da zorlaşan bir şey.”

Jerome Gence Himalayas 06
Jerome Gence Himalayas 01

Gence, tam zamanlı profesyonel bir fotoğrafçı olmak istemiyor.

“Asla, asla,” diye tekrarladı hararetle. “Eve döndüğümde bir web analisti olarak günlük hayatıma döndüğüm için mutluyum. Tam zamanlı fotoğrafçı olan fotoğrafçılara hayranım. Bunun için yeterli yaratıcılığım yok. Birkaç aylık bir projeyi bitirdiğimde, birkaç haftalık düzenlemem kalıyor. Ondan sonra, onlara göstermek için editörlerle görüşmem gerekiyor. Bütün bunlar bittiğinde, kameralarım kaldırıldı. Aklıma yeni bir fikir gelene kadar normal bir hayata devam ediyorum.”


üm fotoğraflar Jerome Gence‘e aittir .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.