Hikayeler

Uçsuz bucaksız ve Zamanın Prizmasından Şili Sahilini Fotoğraflamak

Benim adım Esteban Amaro ve Santiago, Şili‘de yaşayan bir fotoğrafçıyım. Litoral de los Poetas (“Şairlerin Kıyısı”), 2017 yılında doğan ve günümüze kadar devam eden, büyük ve geç Şili’ye ev sahipliği yapan orta Şili kıyı bölgesine seyahat eden bir fotoğraf serisidir. şairler Vicente Huidobro, Pablo Neruda, Nicanor Parra ve daha fazlası.

Serinin kahramanları olarak sınırsızlığı ve zamanı yakalama öncülüyle orta Şili kıyılarını tasvir etmek amacıyla Mirasol’dan Santo Domingo’ya seyahat ettim.

Deniz var
Bir dalgadan diğerine hayatın zamanı var
Dalgalarından gözlerime ölüm mesafesi var.

Deniz Anıtı parçası, Vicente Huidobro
Şili Sahilini Fotoğraflamak
Esteban Amaro 002

Bir baba ve oğlunun bu eşsiz anları düşünme ve fotoğraflama arayışı; ufka doğru uçan bir kuş sürüsü veya sisin içinde zar zor görünen bir tekne, birlikte yaşadığımız deneyimler yüce, sakin ve nostaljik bir duyguyu aktardı.

Esteban Amaro 003
Esteban Amaro 004

Şimdi bu dizi daha da derin bir anlam kazandı, geçenlerde babam vefat etti ve bu fotoğrafları çektiğimizde birlikte seyahat ettiğimiz denizlerde dinleniyor.

Bu benim sanatsal fotoğraf çalışmamın doğuşuydu; Luigi Ghirri’nin dediği gibi, basit şeyleri tamamen farklı bir ışık altında görmeniz gerektiğini anladım.

Esteban Amaro 005
Esteban Amaro 006

Bu fotoğrafları çekmenin anahtarlarından biri tarih ve saatti – bu yerler genellikle yaz aylarında insanlarla doludur. Tam tersine bu fotoğraflarda onları sessizce görüyoruz. Sabah 5 civarında, uçsuz bucaksız ve pastoral manzarayı takdir etmek için yerlere ilk varmak için hareket etmeye başladık.

Esteban Amaro 007
Esteban Amaro 008

Soğuk sabahlarda, yoğun sisin sürekli değişmesiyle su ve tuz parçacıklarıyla dolu hava, benzersiz bir atmosfer yarattı, yayıldı ve aynı zamanda nötr bir ışıkta yüzer gibi görünen nesnelere odaklanma yeteneği, sadeliğin içindeki güzelliği görmemizi sağlıyor.

Esteban Amaro 009
Esteban Amaro 010

Şiirsel ve resimsel, fotoğraflar bir hikaye ya da şiir gibi hissettiriyor, bir iz bırakmak istiyor, yaşamın temellerini ve su ve doğa ile olan bağlantısını vurgulayan bir miras.

Esteban Amaro 011
Esteban Amaro 012

Yayılan bir ışık ve su aynası, akıntı, zaman, bir kuş sürüsü, kıyı kenar katmanları, her gün, en baştan, saatler geçtikçe hafif ama durmadan savrulan dalgalarla birlikte huzurlu diziyi oluşturuyor, zamanın sonuna kadar.

Esteban Amaro 013
Esteban Amaro 014
Esteban Amaro 015

Juan Alejandro Amaro Ulloa’nın (1947-2019) anısına.


Yazar hakkında : Esteban Amaro, Santiago, Şili’de yaşayan bir fotoğrafçı ve görsel sanatçıdır. Çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde , Twitter’da ve Instagram’da bulabilirsiniz . Amaro ayrıca resimlerini sınırlı sayıda baskı ve NFT olarak satıyor .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.