Satın Alma Rehberi

Sony a7 IV vs a7R III: 2022’de hangisi daha iyi?

Sony a7 IV, şirketin en yeni orta sınıf tam çerçeve aynasız kamerası iken a7R III, dört yıllık yüksek kaliteli, yüksek çözünürlüklü bir modeldir, yani ilk bakışta karşılaştırılabilecek en bariz kameralar değiller.

Ancak Sony’nin eski modelleri ürün yelpazesinde tutma alışkanlığı, her ikisinin de hala mevcut olduğu anlamına geliyor. Ve a7 IV yeni olduğu ve hala tam MSRP’sine komuta ettiği için, a7R III ise dördüncü ‘R’ modelinin altına oturacak şekilde işaretlendi, en azından şu an için fiyat olarak karşılaştırılabilir olacak gibi görünüyor.

a7R IIIA (ILCE-7RM3A) biçimindeki bir yenileme, daha yüksek çözünürlüklü bir arka ekrana sahip oluyor ve bu da Sony’nin onu bir süre daha tutmayı planladığını gösteriyor, bu yüzden, iki kameradan hangisinin daha iyi olduğunu ele almaya çalışmanın bizim için hala mantıklı olduğunu düşünüyoruz.

Çoğu modern kameranın çok iyi olduğu göz önüne alındığında, bu makale bir kameranın diğerinden daha iyi olduğunu ilan etmeyecektir. Bunun yerine göreli güçlü ve zayıf yönleri belirtmeye çalışacağız, böylece, sizin ve fotoğrafçılığınız için hangisinin daha iyi olacağına karar verebilirsiniz.


Çözünürlük ve Görüntü Kalitesi

Sony a7 IV vs a7R III: 2022'de hangisi daha iyi?

a7R III, Ekim 2017’de piyasaya sürüldüğünde Sony’nin en yüksek çözünürlüklü kamerasıydı, oysa a7 IV’ün daha yaygın, her şeyi yapabilen bir model olması amaçlandı. Sonuç olarak, 42MP a7R III, 33MP a7 IV’e göre detay yakalama açısından açık bir avantaj sunuyor. Stüdyo sahnemize bakıldığında, ‘R’ daha yeni kameranın çözebildiğinden daha ince ayrıntıları çözebilir.

Bir tripoda monte edildiğinde a7R III, sensör her çekim arasında bir piksel hareket ettirilerek dört görüntüden oluşan seri çekimler de yapabilir. Bu dört dosya daha sonra her pikselde tam renkli bilgi içeren bir görüntü vermek için bilgisayarınızda birleştirilebilir. Çoklu çekimlerin kombinasyonu ve demoza ihtiyacının ortadan kaldırılması, gelişmiş detay, gürültü ve dinamik aralık performansı sağlar. Bu Piksel Kaydırmalı Çoklu Çekim modu, yalnızca statik nesneler için gerçekten işe yarar.

Ancak bunun ötesinde, görüntü kalitesi açısından ikisi arasında seçim yapabileceğiniz pek bir şey yok. Dinamik aralık açısından her ikisi de çok benzer. a7 IV, 640 yerine ISO 400’de daha yüksek kazanç adımına geçer, ancak bunun çoğu çekim yöntemi üzerinde büyük bir etki yaratması olası değildir.

Diğer fark, a7R III’ün yalnızca kayıplı sıkıştırılmış Raw (kameranın tam dinamik aralığından yararlanmaya çalışırsanız görüntü bozulmaları gösterebilir) veya çok sayıda sıkıştırılmamış Raw (dosya başına 82 MB) çekebilmesidir. a7 IV ayrıca kayıpsız bir sıkıştırma seçeneği sunar, yani mümkün olan maksimum dosya esnekliğini daha küçük dosyalarda koruyabilirsiniz.


Otomatik Odaklama

Sony a7 IV vs a7R III: 2022'de hangisi daha iyi?

Sony a7R III, insan veya hayvan gözlerini ve yüzlerini otomatik olarak bulur ve sahne içinde hareket ederlerse onları takip eder ancak özneniz başka yöne dönerse izini kaybeder. Bu durumda a7 IV, genel konu takibine geçer ve konunuzu tekrar tanıdığında yüz veya göz algılamaya döner. a7 IV insanları, hayvanları veya kuşları tanıyabilir.

a7 IV ayrıca çok daha etkili ‘genel’ konu takibine sahip (sahne içinde hareket ederken tanımak üzere eğitilmediği türden konuları takip eden) daha yeni nesil bir AF sistemi kullanır. Pratikte bu, daha güvenilir ve seçtiğiniz konudan sapmaya daha az eğilimli olduğu anlamına gelir. a7 IV’ün ayrıca a7R III’ten bir kademe daha düşük ışıkta odaklayabildiği de derecelendirildi.

a7 IV’ün video otomatik odaklaması, a7R III’ünkinden önemli ölçüde daha yetenekli ve güvenilir, çünkü sistemi daha eski, daha basit bir nesne takip sistemi yerine, fotoğraflarda kullanılana benzer bir sistem üzerine kurulu.


Kullanıcı Arayüzü ve Menüler

Sony a7IV menus

İki kamera arasındaki en büyük farklardan biri, ilgili menülerinin düzenidir. a7R III, menünün üst kısmında yatay olarak düzenlenmiş bir dizi sekme ile Sony’nin eski menüsünü kullanır. Bu, aradığınızı bulmak için menünün x alt bölümleri arasında geçiş yapmanız gerektiği anlamına gelir; bu, her seçeneğin nerede yaşadığını kabaca ezberlemek anlamına gelir.

Buna karşılık, a7 IV’ün menüsü, yedi alt bölümün bölüm başlıklarının hemen görülebildiği dikey olarak düzenlenmiş sekmeler kullanır. Bu, aradığınız ayarları bulmanızı hızlandırır ve hafızanıza daha az ihtiyaç duyar. a7 IV’teki menüler de dokunmaya duyarlıdır ve yine a7R III’te yapamayacağınız sekmeler arasında dokunmayı kolaylaştırır.


Ergonomi

Sony a7 IV vs a7R III grips

a7 IV, a7R III’lere göre önemli bir gelişmeyi temsil eden Sony’nin ergonomisinin en son yinelemesini kazanır. a7 IV’ün tutma yeri biraz daha derindir, bu da daha ağır lensler kullanırken daha rahat olmasını sağlar, ayrıca daha belirgin bir AF-On düğmesine ve ince hareketler yapmayı kolaylaştıran daha büyük, daha düz bir AF joystick’e sahiptir.

A7 IV ayrıca, kameranın sağ omzunda (şimdi geçiş kilitlemeli) pozlama komp kadranını özelleştirmenize izin vererek, makul miktarda ek kişiselleştirme kazanır. a7 IV ayrıca hangi ayarların durağan görüntülerden videoya aktarılıp hangilerinin yapılmayacağını seçmenize olanak tanır, böylece fotoğraf modundaki pozlama ayarlarınızın veya renk modlarınızın video çekiminize bulaşmasına gerek kalmaz.


HDR fotoğraflar

Sony a7 IV vs a7R III abba

a7 IV’ün a7R III‘e göre 10 bitlik yetenek kazanması sadece video tarafında değildir. Daha yeni kamera ayrıca 10 bit HEIF fotoğrafları çekmenize de olanak tanır.

Geleneksel bir iş akışı için, 8 bitlik JPEG’lerin çoğu monitörde kesinlikle iyi göründüğü ve Raw dosyalarının bir HEIF’ten çok daha fazla işlem sonrası özgürlük sunacağı düşünüldüğünde, bu özellikle kullanışlı görünmeyebilir. Bu açıklamada gizlenen önemli nokta ‘çoğu monitörde’. 10-bit HEIF, yüksek dinamik aralıklı TV’lerde ve monitörlerde görüntülenmek üzere görüntüleri yakalamak için yeni nesil bir JPEG alternatifi sağlar.


Gövde

Sony a7 IV vs a7R III ports

Sony, kamera serilerinde benzer gövde tasarımları kullanma eğilimindedir, bu nedenle eski ‘R’ modeline geçişte (ve geri dönmede) özellikle büyük farklılıklar yoktur. a7R III, a7 IV’de bulunmayan bir flaş senkronizasyon bağlantı noktasına sahiptir, ancak bu tek göze çarpan faydadır (ve kablolu bir bağlantıyla harici flaşları tetiklemeniz gerekiyorsa, hot-shot – X-sync adaptörüyle kolayca üstesinden gelinebilir. ).

Bunun yerine a7 IV, a7R III’teki mikro HDMI bağlantısından çok daha sağlam olan tam boyutlu bir HDMI soketi kazanır.

a7R III, bir UHS-II SD kart yuvasına ve daha yavaş UHS-I arayüzüne dayanan bir yuvaya sahiptir. a7 IV’te iki UHS-II tipi yuva bulunur ve bunların üst kısmında bir CFexpress Tip A yuvası bulunur. Bu, a7 IV’ün hızlı SD kartları daha kolay kullanabileceği anlamına gelir ve isterseniz biraz daha hızlı CFe formatını kullanma seçeneği sunar. a7 IV’ün USB’si ayrıca a7R III’teki Gen 1 (5Gb/sn) yerine daha hızlı 3.2 Gen 2’yi (10Gb/s’ye kadar) kullanır.

Neyse ki a7R III, daha büyük NP-FZ100 pilleri kullanacak ve üzerinden şarj edilebileceği bir USB C konektörü sunacak kadar yeni. Sonuç olarak, iki kamera arasında pil ömrü açısından büyük bir fark yoktur. Sony, a7 IV’ü fotoğraf veya video modunda veya vizör veya arka ekranı kullanırken biraz daha fazla güç tüketiyor olarak listeliyor, ancak fark nispeten küçük. a7R III, sırasıyla arka LCD ve vizörü kullanarak şarj başına 640 / 530 çekim olarak derecelendirilirken, a7 IV şarj başına 580 / 520 çekim derecesi alıyor.


Ekranlar ve Vizörler

Sony a7 IV vs a7R III screens

Her iki kamera da 0.78x büyütme sağlayan optiklere sahip 3.69M nokta OLED bulucu kullanıyor, bu da donanımda çok fazla örtüşme olduğunu gösteriyor. Her iki kamera da birlikte kullanılamayan yüksek çözünürlüklü veya yüksek hızlı mod sunar. Her iki durumda da, yüksek çözünürlük modunu seçerseniz, odaklandığınızda bir çözünürlük düşüşü olur.

Daha yeni a7R III ‘a’ varyantı, orijinal a7R III’e göre daha yüksek çözünürlüklü bir arka LCD kazandı. Bu, her piksel için kırmızı, yeşil, mavi ve beyaz bir nokta ile 960 x 640 piksel anlamına gelen 2.46M nokta panelidir. a7 IV’ün paneli 1.04M nokta birimidir ve 720 x 480 daha düşük bir ekran sağlar (muhtemelen bazı beyaz noktalar, benzer bir parlaklık/verimlilik avantajı sağlamak için yeşil olanlardan bazılarının yerini alır). Bu, %33’lük bir doğrusal çözünürlük farkı anlamına gelir; bu, kayda değerdir ancak nokta sayılarının kulağa sağlayabileceği kadar dramatik değildir.

Belki de aynı derecede önemli bir fark, a7R III’ün yukarı ve aşağı eğilen bir ekrana sahip olması, a7 IV’ün ise yana menteşelenen tam eklemli bir ekrana sahip olmasıdır. Video ve portre yönelimli çekim için ikincisini tercih etme eğilimindeyiz ve çünkü yüz içe dönük olarak döndürülebilir ve ekranı korur.


Video

Sony a7 IV vs a7R III movie switch

Tam boyutlu HDMI bağlantı noktası ve tam eklemli arka ekran yeterli bir ipucu değilse, a7 IV’ün a7R III’ten önemli ölçüde daha yetenekli bir video kamera olduğunu açıklığa kavuşturalım.

A7R III, sensörün tam genişliğinden oldukça yumuşak, piksel gruplu 4K veya bir APS-C kırpma uygularsanız daha ayrıntılı çekim seçenekleriyle makul bir video özelliğine sahiptir. S-Log3 yakalama dahil birçok seçenek vardır ancak tüm modlar 8-bit’tir, bu da aldığınız işlem esnekliği miktarını sınırlar.

a7 IV, her bakımdan R III’ten daha iyi performans gösterir. Sensörünün tüm genişliğinden son derece ayrıntılı, aşırı örneklenmiş 4K görüntüleri içeren 10 bit video çekebilir. Bu, çok daha derecelendirilebilir S-Log3 çekimi sağlar ve Hybrid Log Gamma standardını kullanarak HDR TV’ler için yakalamaya olanak tanır. a7 IV ayrıca USB üzerinden doğrudan video akışı sunarak canlı akış veya web kamerası olarak kullanılmasına izin verir.

a7 IV ayrıca, belirli Sony lensleriyle çekilen görüntüleri kırpan ve yükselten bir moda sahip olup, onların ‘odak nefesini’ iptal eder (odak mesafesini değiştirdikçe görüş açısında bir değişiklik). Ayrıca, çekim yaparken neyin odakta olup olmadığını değerlendirmenize olanak tanıyan bir alan derinliği göstergesi katmanı vardır. Ancak en önemlisi, a7 IV, fotoğraf modunda kullanılan sisteme çok daha yakından modellenen bir otomatik odaklama sistemi kullanır, a7R III tarafından video modunda kullanılan beceriksiz ‘Center Lock-On’ AF sisteminden daha kolay ve daha güvenilir bir şekilde kullanılmasını sağlar.


Sonuç

Sony a7 IV vs a7R III rear

Bu karşılaştırmanın basit bir sonucu olmayacağını söyledikten sonra, daha yakından bir bakış, a7 IV’ün nispeten yeni, üst düzey bir kamerayla karşılaştırıldığında, genellikle beklediğimizden daha fazla öne çıktığını gösteriyor.

a7R III piyasaya sunulduğundan bu yana görüntü kalitesinde önemli ilerlemeler olmadı ve 42MP sensörü, (oldukça beceriksiz, hantal) çoklu çekim yüksek çözünürlüklü modunu düşünmeden bile a7 IV’ün 33MP yongasından daha fazla ayrıntı yakalar. JPEG motoru çekici bir renk tepkisi verecek kadar yeni ve dinamik aralık ve yüksek ISO performansı açısından en azından yeni kamerayla eşleşiyor. Basit fotoğraf IQ terimleriyle, a7R III daha güçlü bir performans sergiliyor.

Bununla birlikte, Sony’nin sürekli yinelemesi ve iyileştirmeleri, a7 IV’ün kullanımı daha güzel bir kamera olduğu anlamına geliyor. Otomatik odaklama, özellikle insanları fotoğraflarken çok daha yetenekli, kullanıcı arayüzü çok daha iyi, düğmeler biraz daha güzel ve dokunmatik ekranı daha iyi kullanılıyor. Video açısından a7 IV net bir kazanan ve sürekli Bluetooth bağlantısı, akıllı telefonlarla daha kolay oynaması anlamına geliyor.

Otomatik netlemeye aşırı derecede bağımlı olmayan manzara veya stüdyo fotoğrafçılığı çekiyorsanız, özellikle a7 IV’ten daha düşük bir fiyata bulabilirseniz, a7R III mükemmel bir seçimdir. Ancak hareketli nesneleri (ve özellikle insanları) çekiyorsanız, a7 IV eski kamerayı geride bırakacaktır. Kullanılabilirlik ve eğlence açısından, geriye dönüp a7R III’ü kullanma deneyimi, a7 IV’ün ne kadar ilerleme kaydettiğini açıkça ortaya koyuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.