Hikayeler

Faroe Adaları’nın Canlı, Yemyeşil Manzarasını Fotoğraflamak

Denver merkezli fotoğrafçı Lazar Gintchin , her zaman Faroe Adaları’nı ziyaret etmeyi hayal etti. 2021’de kurşunu ısırdı ve Kuzey Atlantik Okyanusu’nda çok uzaklarda bulunan uzak ama son derece çekici takımadaları fotoğraflamak için seyahatini ayırttı.

Aslen Bulgaristan’dan olan Gintchin, şimdi Denver, Colorado’da yaşıyor. Büyürken Gintchin, kendi milli parkı, yürüyüş parkurları ve buzul gölleriyle pitoresk bir sıradağ olan Pirin Dağları’ndan bir taş atımı uzaklıktaydı. Gintchin, erken yaşlardan itibaren “doğanın güzelliğine karşı derin bir takdir geliştirdi”.

Yıllar sonra, fotoğrafçılığa başladı ve etrafındaki doğal dünyanın harikalarını yakalamak için yaratıcı bir göz geliştirdi; Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındıktan sonra onu takip eden bir tutku.

Bir süre önce Gintchin, dünyayı dolaşan iki Kanadalı hakkında bir belgesele rastladı. Yolculuklarının bir parçası olarak Faroe Adalarına gittiler ve o sırada Gintchin burayı duymamıştı ama sıra dışı güzelliği karşısında anında büyülenmişti.

Gintchin Colossal’a şunları söylüyor : “Birbiriyle kesişen yamaçlara sahip büyülü bir vadi, bir Hobbit Ülkesi için kabul edilebilecek bir manzara yaratır, Canlı ve güçlüdür. Bir filmde veya bir peri masalında göreceğiniz türden.”

Faroe Adaları'nın Canlı, Yemyeşil Manzarasını Fotoğraflamak
Faroe Adaları'nın Canlı, Yemyeşil Manzarasını Fotoğraflamak
Serenity Fjord Faroe Island Gintchin Fine Art 800x267 1

Bir gün orada fotoğraf çekmeyi hayal etmiştim ama hiç gerçekleşmeyen uzak hayallerden biri gibi geldi, 2021’de tetiği çekip Faroes’a gitmeye karar verdim. Birkaç şey ilgimi çekti: eşsiz doğal güzellikleri, sıra dışı manzaraları, uzaklıkları ve hala çok az insanın oraya seyahat etmiş olması. Gezi gerçekten harikaydı.

Ziyaret etmek için belirli yerleri seçmiş olmasına rağmen, Gintchin kendisine karşılaştığı tüm sahneleri keşfetme ve fotoğraflama özgürlüğü verdi.

Bu bana aynı anda hem yapıya hem de özgürlüğe sahip olmanın harika bir kombinasyonunu verdi, bu yaklaşımın Faroe’lardan çok çeşitli bir görüntü koleksiyonu oluşturmama izin verdiğine inanıyorum.

Raw Beauty Steep Ocean Coast Faroe Islands Gintchin Fine Art 800x534 1
Hobbit Fantasy Green Roof Cottages Faroe Islands Gintchin Fine Art 800x534 1
A Guide From Above Ocean Lighthouse Faroe Islands Gintchin Fine Art 800x534 1
Atlantic Glow Ocean Light Faroe Islands Gintchin Fine Art 800x534 1
Where Hobbits Roam Land Faroe Islands Gintchin Fine Art 800x533 1

Fotoğraf gezisi için, bir Manfrotto tripoduna takılı Nikon 24-120mm f/4 lensli bir Nikon D800 kullandı. Gintchin, her şeyi basit tutmak istediğini ve yolculuğa yanlarında getirmek için yalnızca bir lens seçtiğini söylüyor.

Dış mekan çekim koşulları birkaç dakika içinde değişebilir. Bu nedenle Gintchin, “araya girmeyen” ve çalıştırmayı kolaylaştıran hızlı bir kurulumu tercih ediyor.

In A Distant Land Gintchin Fine Art 534x800 1
Faith Gintchin Fine Art 534x800 1
Living Warer Gintchin Fine Art 534x800 1

İlk akşamı “kesinlikle sihir” olarak hatırlıyor. İndikten ve etraftaki güzel manzarayı gördükten sadece birkaç saat sonra aklını başından aldı. O gün ayrıca tüm geziden en sevdiği fotoğrafı Zamansız adlı çekti . Gintchin, görünüşte dünyanın kenarında yer alan uzak köylere de rastladı.

Timeless Mountain Island Faroe Islands Gintchin Fine Art 800x534 1

“Sessizlik, huzur ve yemyeşil dağlar inanılmazdı” diyor. “Arabayı köyün dışına park ettim ve çok yavaş bir şekilde yürüyerek girip keşfetmeye karar verdim.”

“Keşfetmek, eğlenmek, hayret etmek ve fotoğraf çekmek için zaman ayırdım. Deneyim harikaydı. Duygu, medeniyetten çok uzak ve uzak bir ada köyünün huzuruna dalmış olmaktı.”

Path Of Inner Peace Coastal Wildflowers Faroe Islands Gintchin Fine Art 800x267 1
Fairytale Living Fairytale Village Faroe Islands Gintchin Fine Art 800x267 1
Frodos House Faroe Islands Gintchin Fine Art 800x267 1
OnceUpon A Time Grass Roof Houses Faroe Islands Gintchin Fine Art 800x267 1
Far And Away Faroe Islands Village Gintchin Fine Art 800x267 1
Faroese Charm Mountains Faroe Islands Gintchin Fine Art 800x267 1
Middle Of Nowhere Island Sunset Faroe Islands Gintchin Fine Art 800x267 1

Gintchin’in daha fazla peyzaj çalışması ve baskıları kendi web sitesinde ve Instagram sayfasında bulunabilir.


Fotoğraf kredisi: Fotoğraflar, Lazar Gintchin.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.