Meta kullanicilarin Facebook ve Instagramda NFT olusturmasina satmasina izin vermek icin calisiyor
Haberler

Meta, NFT dijital koleksiyon çılgınlığına daldı

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, kullanıcılarının platformlarında takas edilemez tokenler (NFT’ler) oluşturmasına ve satmasına izin vermenin yollarını arıyor.

Facebook’un ana şirketi, dijital tahsilat çılgınlığından yararlanmaya çalışan şirketlerin acelesine katılmaya çalışırken, Meta, kullanıcıların takas edilemeyen jetonlar oluşturmasına ve satmasına izin verecek planlar üzerinde çalışıyor.

Facebook ve Instagram’daki ekipler, konuya aşina olan birkaç kişiye göre, kullanıcıların NFT’lerini sosyal medya profillerinde görüntülemelerine olanak tanıyacak bir özellik hazırlıyor ve aynı zamanda kullanıcıların tokenleri oluşturmasına veya basmasına yardımcı olacak bir prototip üzerinde çalışıyor.

Kişilerden ikisi, Meta’nın, kullanıcıların NFT’leri alıp satmaları için bir pazar yeri başlatmayı da tartıştığını söyledi – esasen kopyalanamayan sanatı veya görüntüleri temsil eden dijital bir varlık.

Tüm çabalar henüz erken bir aşamadadır ve değişebilir. Ancak tartışmalar, Meta’nın popülaritesi geçen yıl 40 milyar dolar değerinde küresel bir pazar haline gelen yutturmaca dolu NFT dünyasından para kazanmaya yönelik ilk çabalarını işaret ediyor. Eleştirmenler, serbest sektörü dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonu ile boğuşan spekülatif bir balon olarak görüyorlar.

Herhangi bir satıştan yüzde 2,5 kesinti alan baskın NFT pazarı OpenSea, bu ay 13 milyar dolarlık bir değerlemeyle 300 milyon dolar topladı – 1,5 milyar dolarlık bir değerlemeyle 100 milyon dolar artırdıktan sadece altı ay sonra. ABD’nin önde gelen kripto para borsası Coinbase, kendi pazarını açıyor. Meta rakibi Twitter, NFT sergileme yeteneklerini test ederken, Reddit kendi NFT avatar koleksiyonunu piyasaya sürdü.

Hareket, Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in geçen yıl NFT’lerin bir gün, şirketin önümüzdeki on yılda inşa etmek için yılda 10 milyar dolar yatırım yaptığı avatarla dolu bir dünya olan planlı Metaverse’de dijital ürünler için bir piyasayı desteklemek için kullanılabileceğini söylemesinin ardından geldi.

Son zamanlarda ılımlılık ve mahremiyet konusundaki skandalların canını sıkan şirket, Facebook ve Instagram gibi ana sosyal ağ ürünlerinin popülaritesinin, yılda 85 milyar dolarlık reklam tabanlı iş modelini tehdit eden bir trendle düştüğünü gördü.

Meta, NFT dijital koleksiyon çılgınlığına daldı
Crypto.com pazarında satılan bir PsychoKittie NFT. Meta, kullanıcıların Facebook ve Instagram’da belirteçleri görüntülemesine izin vermek istiyor

Meta’nın planları ayrıca, özellikle CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club gibi pahalı sınırlı NFT koleksiyonlarının satışlarına para akarken, sanatçıların dijital sanatlarından para kazanmalarına yardımcı olacak. Bu özel koleksiyonların alıcıları, çevrimiçi konumlarını göstermenin bir yolu olarak genellikle parçalarını Twitter profil resimleri olarak yayınlar.

Aralık ayında Instagram başkanı Adam Mosseri, belirli ayrıntıları paylaşmadan “aktif olarak NFT’leri araştırdığını” söyledi. Ancak, hızlı gelişen planlar hakkında bilgi sahibi iki kişi, Instagram’ın şu anda NFT sergileme özelliğini dahili olarak test ettiğini söyledi.

Bir başkası, Instagram NFTs projesine ilk olarak geçtiğimiz yıl Instagram’ın ürün ve içerik oluşturucu direktörü Kristin George ve Aralık ayında şirketten ayrılan Facebook’un ödemeler ve kripto kolunun eski başkanı David Marcus tarafından öncülük edildiğini söyledi. Marcus’un yerini artık serbest çalışma platformu Upwork’ün eski CEO’su Stephane Kasriel aldı.

İnsanlar, Ekim ayında pilot olarak başlatılan Facebook’un dijital para cüzdanı Novi’nin planlar için hayati önem taşıyacağını söyledi. Planlar hakkında bilgisi olan bir kişi, “Novi ile ilgili birçok destekleyici işlev NFT’lere güç sağlayacak” dedi.

Meta yorum yapmaktan kaçındı.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.