Capture One Sony Fujifilm ve Nikon Surumlerini Durduruyor
Haberler

Capture One Sony, Fujifilm ve Nikon Sürümlerini Durduruyor

Capture One, yazılımının yalnızca bir kamera markasını desteklemekle sınırlı olan sürümlerini sunmayı bırakacağını duyurdu. Sony, Fujifilm ve Nikon için Capture One, 18 Ocak öğleden sonradan itibaren elenecek.

Capture One, kararın ürün serisini konsolide etmek ve “bir dizi yeni ve heyecan verici ürün”den önce “profesyonel fotoğrafçılar için işbirliğini ve mobiliteyi kolaylaştırmak” için verildiğini söylüyor.

18 Ocak saat 14:00’den itibaren (saat dilimi belirtilmedi, ancak muhtemelen Doğu Standart Saati’ne atıfta bulunuyor), aşağıdaki ürünler Capture One Web Mağazasından kaldırılacaktır: 

  • Capture One (Sony için) 
  • Fujifilm için Capture One
  • Nikon için Capture One

Şirket, “Bunun yerine, tüm kamera markaları için destek sunan Capture One Pro, satın alınabilecek tek sürüm olacak” diyor.

Capture One Sony, Fujifilm ve Nikon Sürümlerini Durduruyor

Şirket, yazılımının bu sürümlerinin mevcut kullanıcılarını kurumaya bırakmıyor. Sony, Nikon ve Fujifilm için Capture One’ın en son sürümünün (Sürüm 22) mevcut sahipleri, 5 Nisan’da Capture One Pro’ya ücretsiz yükseltme alacaklar. Abonelik planında olanlar, şu anda abone oldukları fiyatı ödemeye devam edecekler. , abone kaldıkları sürece. 

Yazılım, Capture One Web Mağazası’ndan kaldırılırken, yazılım zaten ona sahip olanlar için ortadan kalkmıyor. Capture One, PetaPixel’e Capture One’ın bu sürümlerinin Capture One 22’nin kullanım ömrü boyunca destekleneceğini ve yazılımın bundan sonra kalıcı lisansa sahip kullanıcılar için olduğu gibi çalışmaya devam edeceğini söyler.

Capture One, geçen yılı yazılımını yalnızca Apple’ın M1 gibi yeni nesil işlemciler için çalışacak şekilde güncellemek ve optimize etmek için değil , aynı zamanda gelecekte bir iPad ve iPhone uygulamasını destekleyebilmesi için yeniden tasarlayarak geçirdi. Capture One, üst düzey profesyonelleri desteklemeye devam etmek ve daha geniş bir sıradan kullanıcı grubuna genişlemek istediğini söyledi.

Capture One’ın CEO’su Rafael Orta geçen yıl verdiği demeçte: “Muhteşem optikleri ve sensörleri ve RAW yakalama yeteneğini görüyoruz ve bunun bir akıllı telefonda anlamlı bir uygulamaya sahip olmak için bir yol oluşturduğunu düşünüyoruz” dedi . “Bu konuda çok erkenciyiz. Bu yılın çoğunu, görüntü çekirdeğini iOS’a nasıl getireceğimizi düşünerek geçirdik ve iPad’in hemen eşiğinde olduğumuz için bir sonraki mantıksal form faktörünü keşfetmeye başlayacağız.” demişti.

Devam eden geliştirme ve keşfin bir kısmı artık açıkça ürünlerini konsolide etmek anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.