Haberler

Drone piyasasından çekilen GoPro’da yüzler gülüyor

GoPro, 2019 yılına iyi bir başlangıç yaptı. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre gelirini yüzde 20 artıran şirket, 243 milyon dolar gelir elde etti.

2018 yılında 76 milyon dolar zarar elde eden GoPro, Hero 7 Black modeliyle büyük bir başarı yakaladı. GoPro’nun geçtiğimiz yıl Karma drone’u piyasadan çekmesinin ardından tekrardan yükselişe geçtiğini söylemek mümkün.

GoPro, hissedarlara yazdığı mektupta Karma’nın şirkete belli bir miktar para getirdiğini ancak bu gelirin artmasına çok da katkı sağlamadığını belirtti. Karma drone, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde şirketin büyük zarar elde etmesinde önemli bir üründü. Şirketin aksiyon kameralarına olan yatırımlarına odaklanması GoPro’yu tekrardan yükselmesine neden oldu. GoPro’nun geçtiğimiz çeyrekte sevk ettiği kameraların yüzde 85’lik bölümünü Hero 7 Black modeli oluşturuyor. Daha yüksek marjlı kamera işine yeniden odaklanan GoPro yalnızca her satışta harcadığı para miktarını artırmayıp, müşterileri yönlendirmeye de daha iyi davranmış durumda. Şirketin sattığı en yüksek seviye kamera, 399 dolarlık Hero 7 Black.

Drone piyasasından çekilmek GoPro şirketine yaradı

Şirket 2017 yılında 270 personeliyle yollarını ayırma kararı almıştı. Yaklaşık iki yıl önce işletme giderlerini yaklaşık 200 milyon dolar düşürmeyi planlayan şirket, bu konu sebebiyle bu kararı aldığını belirtmişti. Kesintiler açık pozisyonlarla birlikte mevcut çalışanları da kapsamıştı. Şirket, 2016 yılını 373 milyon dolar operasyon zararıyla tamamlamıştı. Şirket, Hero 5 kameranın üretimindeki gecikmeler yaşaması ve ilk drone’u Karma’yı geri çağrımasından ötürü zarar elde etmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.