Haberler

Sanatçı, AI Görüntüsü ile Fotoğraf Yarışmasını Kazandıktan Sonra Ödülü Reddetti

Bir fotoğrafçı, yapay zeka (AI) görüntüsüyle dünyanın en prestijli fotoğraf yarışmalarından birinde birincilik ödülü kazandıktan sonra bir tartışma yarattı ve münazara başlattı.. O zamandan beri, yarışma konuyla ilgili sessiz kalırken ödülü kabul etmeyi reddetti.

Berlin merkezli “fotomedya sanatçısı” Boris Eldagsen, bu yıl Dünya Fotoğraf Örgütü’nün 5.000 $ nakit para, Sony kamera ekipmanı, ödül töreni için Londra gezisi ve/veya ödülleri içeren önde gelen bir fotoğraf yarışması olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ne katıldı. bir kitap ve sergi aracılığıyla dünya çapında tanıtım.

Eldagsen, 2023 Açık yarışmasının Yaratıcı kategorisine ELEKTRİKÇİ başlıklı bir görsel gönderdi . Fotoğrafçılığın ilk günlerinden itibaren fotoğrafik bir işlemle çekilmiş iki kadının portresi gibi görünüyor.

AI Görüntüsü ile Fotoğraf Yarışmasını Kazandıktan Sonra Ödülü Reddetti
Elektrikçi, Boris Eldagsen.

Fotoğraf , Eldagsen’in 2022’den beri üzerinde çalıştığı PSEUDOMNESIA: Fake Memories adlı serinin bir parçası .

Sanatçı, proje sayfasında “PSEUDOMNESIA, yalnızca yanlış olan bir anının aksine, hiç gerçekleşmemiş olayların sahte bir hatırası gibi sahte bir anı olan sahte bir anı için Latince bir terimdir” diye yazıyor. “Aşağıdaki görüntüler AI (yapay zeka) görüntü oluşturucuları aracılığıyla ortaklaşa üretilmiştir.

“Boris Eldagsen, 1940’ların görsel dilini kullanarak, hiç var olmayan, kimsenin fotoğrafını çekmediği bir geçmişin sahte anıları olarak görüntülerini üretiyor. Bu görüntüler dil tarafından hayal edildi ve ‘iç boyama’, ‘dış boyama’ ve ‘hızlı fısıldama’ tekniklerini birleştiren yapay zeka görüntü oluşturucuları aracılığıyla 20 ila 40 kez daha yeniden düzenlendi.

“Gerçekliğin yeniden üretiminde fotoğrafın resmin yerini alması gibi, yapay zeka da fotoğrafın yerini alacak. Gelecekten korkma. Zihnimizin her zaman ona acı çektiren dünyayı yarattığı daha açık olacak.”

Yaratıcı Kategori 1.lik Ödülü

Fotoğraf, Yaratıcı kategorisinde kısa listeye girmekle kalmadı, aynı zamanda jüri üyeleri onu bu kategorinin genel galibi olarak seçti.

creative shortlist
the electrician wins at the sony world photography awards

Açık Müsabaka’nın kazananları 14 Mart’ta açıklandığında Eldagsen , galibiyet ve yapay zeka hakkındaki görüşlerini paylaşmak için bloguna gitti.

Geçen ay “Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 / Açık Yarışma / Tek Görüntü yaratıcı kategorisini kazandığım için çok mutluyum” diye yazmıştı. “1989’dan beri fotoğraf çekiyorum, 2000’den beri de fotomedya sanatçısıyım. Yirmi yıllık fotoğrafçılıktan sonra, sanatsal odak noktam yapay zeka üreteçlerinin yaratıcı olanaklarını keşfetmeye kaydı.”

“SWPA’nın [Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri] seçtiği iş, benim zengin fotoğraf bilgimden yararlanan hızlı mühendislik, iç boyama ve dış boyama arasındaki karmaşık etkileşimin sonucudur. Benim için yapay zeka görüntü üreteçleriyle çalışmak, yönetmenliğini yaptığım bir ortak yaratımdır. Bu bir düğmeye basmakla ilgili değil – ve bitti. Metin istemlerini iyileştirmekle başlayıp ardından karmaşık bir iş akışı geliştirmek ve çeşitli platformları ve teknikleri karıştırmak ile bu sürecin karmaşıklığını keşfetmekle ilgilidir. Böyle bir iş akışını ne kadar çok yaratır ve parametre tanımlarsanız, yaratıcı yanınız o kadar yükselir.

Eldagsen, çalışmalarını “fotoğraf” olarak değil , “görsel bir dil olarak ‘fotoğraf’ kullanılarak sentetik olarak üretildikleri için” ” imgeler” olarak adlandırdığını söylüyor. Ayrıca yapay zeka görselleri için ayrı ödüller oluşturulabilmesi için fotoğraf yarışması sektöründe bu ayrımı ön plana çıkarmaya çalıştığını söylüyor.

Sanatçı, “Açık çağrılara katılarak, Ödül organizatörlerinin bu farkın farkına varma sürecini hızlandırmak ve yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüler için ayrı yarışmalar oluşturmak istiyorum” diyor.

Eldagsen’in galibiyeti, fotoğrafçıların herhangi bir kamera veya ışık olmadan oluşturulan bir görüntünün gerçek fotoğrafçılara göre en iyi fotoğrafçılık ödülünü almayı başardığı gerçeğinden şikayet etmesiyle tartışmalı oldu.

Ödülün Reddi

Eldagsen dün web sitesine Sony kamera ekipmanı ödülünü ve ödülünü reddettiğini açıklayan bir not ekledi. Sanatçı, yarışmanın organizatörlerine yazdığı açık mektupta, tüm bunların bir deney ve bu konudaki sohbeti hızlandırma çabası olduğunu açıkladı.

Eldagsen, “Benim resmimi seçtiğiniz ve bunu tarihi bir an haline getirdiğiniz için teşekkür ederim, çünkü bu, prestijli bir uluslararası FOTOĞRAF yarışmasında kazanan ilk yapay zeka ürünü görüntüdür” diye yazıyor. “Kaçınız bunun yapay zeka tarafından üretildiğini biliyordu veya bundan şüpheleniyordu? Bu konuda bir şeyler doğru gelmiyor, değil mi?

“Yapay zeka görüntüleri ve fotoğrafçılık, böyle bir ödülde birbiriyle rekabet etmemelidir. Onlar farklı varlıklardır. AI fotoğrafçılık değildir. Bu nedenle ödülü kabul etmeyeceğim.”

336282837 957574411913149 7256442188402842516 n
Eldagsen ve ödüllü imajı.

Eldagsen, tüm bu olayın, sanat dünyasının, bu yıl Midjourney ve DALL-E gibi projelerle sahneye çıkan yapay zeka görüntü oluşturma teknolojilerinin hızlı ilerlemesine hazırlıksız olduğunu gösterdiğini yazıyor .

“Yarışmaların AI görüntülerinin girmesi için hazır olup olmadığını öğrenmek için arsız bir maymun olarak başvurdum. Değiller,” diye belirtiyor. “Fotoğraf dünyasının açık bir tartışmaya ihtiyacı var. Neyi fotoğraf olarak kabul etmek isteyip neyi istemediğimiz hakkında bir tartışma. Fotoğrafçılık şemsiyesi, AI görüntülerini girmeye davet edecek kadar geniş mi – yoksa bu bir hata mı olur?

“Ödülü reddetmemle bu tartışmayı hızlandırmayı umuyorum.

“Yapay zekaya dönmeden önce 30 yıldır fotoğrafçı olduğum için bu tartışmanın artılarını ve eksilerini anlıyorum ve sohbete katılmaktan mutluluk duyacağım.”

Dünya Fotoğraf Organizasyonu, Eldagsen’in galibiyeti ve ardından gelen tartışma hakkında henüz bir basın açıklaması yapmadı.

Yaratıcı kategorisinin galeri sayfası artık herhangi bir girişi “Kazanan” olarak listelemiyor.


Eldagsen, Somerset House’da düzenlenen sergiyi ziyaret etmek ve Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri tarafından düzenlenen ödül törenine katılmak için Berlin’den Londra’ya kendi parasıyla gitti.

Sanatçı, “Uçuş, otel ve kiralık bir smokini [parasını] ödedim” diyor. “5.000 $ [değerinde] Sony ekipmanına hayır demek için 800 $ masraf.”

boris name announced as winner
Eldagsen’in adı ve resmi, Açık kategori kazananlarının bir slayt gösterisinde gösteriliyor.
Görsel: Boris Eldagsen.

Eldagsen sadece törene katılmakla kalmadı, aynı zamanda ana sahneyi davetsiz yere düşürdü ve bizzat ifadesini vermek için seyircilerle kısa bir konuşma yaptı.

Boris Eldagsen crashing the stage at the sony world photography awards ceremony
Sanatçı Boris Eldagsen, Londra’daki Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri töreninde bizzat açıklama yapmak ve ödülü reddetmek için mikrofonu çalıyor. Petra Gerwers‘in fotoğrafı

Sanatçı, “Hiç bir SWPA ödül töreninde bulunmadığım için, açık yarışma kategorisi birincisi olarak sahnede kısa bir an geçirmeyi bekliyordum” diye açıklıyor. Ama yapmadım.

“ Sahnede sadece genel açık yarışma galibini sordular . Ardından yemek molası verdiler. Gösterinin 2. bölümü başlamadan önce akşam yemeği molasından sonra doğrudan sunucuya gittim. Ona resmimin yaratıcı kategori / açık yarışma için kazanan olarak seçildiğini ve bir şey söyleyebileceğimi söyledim.

“Garip olduğu için yine de yaptım. Bu kadar. Cevap yok. 2. bölüm başladı, şov devam etmeli.

“Sonuna kadar kaldım. SWPA veya CREO’dan hiç kimse bana yaklaşmadı, kimse benimle iletişim kurmakla ilgilenmedi.”

Ancak töreni Kanye West tarzı kesintiye uğrattıktan sonra, web sitesinden ve sergiden tamamen silindiğini fark etti.

the photo before
Eldagsen’in resmi bir basın önizlemesi sırasında resmi sergide sergileniyor.
Fotoğraf: Thomas Gerwers.
new photo after
Boris Eldagsen, törene çarptıktan sonra eski görüntüsünün olduğu yerde yeni bir fotoğraf bulduğunu fark etti.

Dünya Fotoğraf Örgütü Motherboard’a , görüntüyü oluşturmak için yapay zekanın kullanıldığının farkında olmasına rağmen, Boris’in görüntünün yapay zeka ile “ortak yaratıldığını” söyleyerek onları “kasıtlı olarak” yanılttığını söyledi. İşte bir sözcünün yaptığı açıklama:

Açık yarışmanın Yaratıcı kategorisi, siyanotipler ve rayograflardan son teknoloji dijital uygulamalara kadar görüntü oluşturmaya yönelik çeşitli deneysel yaklaşımları memnuniyetle karşılar.Bu nedenle, Boris ile yazışmalarımız ve verdiği garantiler sonrasında, girişinin bu kategori için kriterleri karşıladığını hissettik ve katılımını destekledik.[…]

Bu konunun öneminin ve bunun günümüzde görüntü oluşturma üzerindeki etkisinin farkındayız.Çeşitli kanallarımız ve programlarımız aracılığıyla bu konuyu daha fazla keşfetmeyi dört gözle bekliyoruz ve bu konudaki sohbeti memnuniyetle karşılıyoruz. AI uygulamalarının unsurları, görüntü oluşturmanın sanatsal bağlamlarıyla ilgili olsa da, Ödüller her zaman ortamda çalışan fotoğrafçıların ve sanatçıların mükemmelliğini ve becerilerini savunmak için bir platform olmuştur ve olmaya devam edecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.