Kütüphane

1937’de Fotoğraflar Tel İle Nasıl İletildi?

Charlie Dean Archives tarafından YouTube‘da yayınlanan eski bir video, fotoğrafların 1930’larda sahada nasıl çekilip tel ile nasıl iletildiğini dramatize ediyor, İnternetten onlarca yıl önce hızlı tempolu haberleri beslemek, bugün olduğu küresel iletişim ağı bir yana, bir fikir bile değildi.

SanalSergi, videoyu Reddit’te gördü ve burada birçok yorumcu, fotoğrafların nasıl iletildiği veya tel hizmetlerinin nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikirleri olmadığını yazdı.

Yukarıdaki dramatize edilmiş videoda, bir pilotun hızla giden bir arabanın tepesinden uçağı kaldırmaya çalışacağına dair bir ihbar alan bir gazete bir sonraki sayısına hazırlanıyor.

“Çılgın bir dublör bu öğleden sonra vadide bir otomobilin tepesinden uçağa binmeyi deneyecek. Kulağa hikaye gibi geliyor!” diyor bir muhabir patronuna.

1937'de Fotoğraflar Tel İle Nasıl İletildi?

“Toprak yolda bir otomobilden kalkış mı? Başarabilecek mi? Her iki şekilde de iyi bir resim olacak. Patron, Mack’i bir snapper ile gönderirim, diye yanıtlar.

Muhabir, “Vadiden 65km uzakta, bugünün gazetesini asla çıkaramayacağız” diye itiraz ediyor.

“Ah, eğer saat 4’e kadar çekerlerse telfoto çeker,” diye açıklıyor yönetici.

wirephoto 2

Telefoto veya radyofoto olarak da bilinen Wirefoto, telgraf, telefon veya radyo iletişimini kullanarak resim gönderme işlemidir. Sürecin kökleri, Minnesota’lı bir saatçi olan Ernest A. Hummel’in Telediagraph‘ı geliştirdiği 1898 yılına dayanıyor. Ertesi yıl, Hummel’in makinesi New York Herald, Chicago Times Herald, St. Louis Republic, Boston Herald ve Philadelphia Inquirer’ın ofislerindeydi.

 Fotoğraflar Tel İle Nasıl İletildi?

Sistem, elektrot görevi gören bir platin kalemle senkronize dönen tamburlar kullandı. İletken olmayan mürekkep kullanılarak folyo üzerine bir görüntü çizildi ve ardından kalemin alüminyum folyoya mı yoksa mürekkebe mi çarptığına bağlı olarak devre açıldı veya kapandı. Hattın diğer ucunda, ikinci bir makine sinyalleri alabilir ve ardından orijinal çizimi kopyalayabilir.

yüzyıl boyunca büyük medya kuruluşları tarafından kullanılan tel fotoğraf makinelerine taşınan iletişim hatlarını kullanarak çoğaltılacak sinyalleri gönderme fikri. Western Union 1921’de yarı tonlu bir fotoğraf gönderdi, ardından 1924’te AT&T ve 1926’da RCA geldi. Associated Press, ünlü telfoto hizmetine 1935’te başladı. Associated Press, AP Telfoto hizmetinin 85. yılını 2019’da harika bir makaleyle kutladı.

wirephoto 4 1

Wirefoto teknolojisi, gazetecilerin haberleri nasıl aktardığını ve belki de en az onun kadar önemlisi insanların onu nasıl tükettiğini değiştirdi.

“Hız, bir gazetenin can damarıdır. Hız, hız, hız. Tren, telgraf, uçak, telefon ve radyo – hikayeyi alın, gazeteye aktarın, gazeteyi sokakta yayınlayın,” diyor eski videoda anlatıcı.

1937de Fotograflar Kablo Ile Nasil Iletildi

“Hikayeyi mümkün olan en kısa sürede okuyucuya ulaştırmak için bilim ve mühendisliğin mevcut her gelişmesinden yararlanıldı. Ve şimdi, haber toplamanın son mucizesi, telgrafla fotoğraf gönderme, gazete tarihinde yeni bir dönemin perdesini kaldırdı. Neredeyse telefon hikayesi kadar hızlı seyahat eden kablolu fotoğraflar artık kıtayı ışık hızıyla geçiyor.”

Kablolu fotoğraf iletimi için bir görüntü her seferinde bir satır iletilir. Işık resme odaklanırken bir fotoğraf tambur üzerinde döndürülür. Tambur döndükçe, ışık görüntüyü tek bir çizgi boyunca yukarıdan aşağıya tarar. Eşzamanlı olarak, dönen tambur yavaşça yana doğru hareket ettirilir, böylece makine fotoğrafın tek bir satırından fazlasını tarayabilir.

Fotoğrafı tarayan ışık, bir amplifikasyon aparatından geçerek ışığı ince bir tüpten ve daha da dar bir açıklıktan dışarı yönlendiren bir optik yapıya gider. Işık, açıklıktan geçer ve reaktif bir metale çarptığı fotoreaktif bir hücreye girer. Orijinal siyah beyaz fotoğraftaki grinin ne kadar açık veya koyu olduğuna göre belirlenen ışığın yoğunluğuna bağlı olarak, reaktif metal daha güçlü veya daha zayıf bir elektrik sinyali gönderir.

wirephoto 5

Bu sinyal, telefon kabloları üzerinden iletilir ve alıcı makinede, iletilen elektrik sinyallerinin gücü, benzer bir döner tambur üzerinde döndürülen bir negatife uygulanan ışık miktarını belirler. Alıcı cihazın içinde, ışık çıkışı alınan sinyalin gücü tarafından belirlenen elektrik sinyalini kabul eden bir neon tüp vardır. Alıcı makineden ne kadar çok ışık gönderilirse, negatifte o çizgi o kadar parlak olur. İletim makinesinden gelen elektrik sinyallerini bir negatife kopyalayarak, orijinal bir siyah beyaz fotoğrafın her satırı aslına uygun olarak uzaktan yeniden üretilebilir.

Anlatıcı, süreci özetleyerek şöyle açıklıyor: “Bir lamba ışığı orijinal resmi tarıyor. Resimdeki beyaz bir nokta, çok fazla akım oluşturur ve çok fazla akım, alıcı makinede çok fazla ışık oluşturur, bu nedenle, bu noktada negatifi daha yoğun bir şekilde ortaya çıkarır. Resimdeki siyah nokta ışığı fotoelektrik hücreye geri yansıtmaz, telefon hattından akım geçmez, neon tüp sönük kalır ve negatif hat açığa çıkmaz.”

wirephoto 6

Tel fotoğraf hizmetleri büyük bir teknolojik ilerlemeyi temsil ederken, süreç yavaş olabilir. Örneğin, 1970’lerde bile, transmisyon makineleri çok daha küçükken, hala yavaştı. Teknoloji, 1980’lerde renkli fotoğrafçılığa bile adapte oldu. Beğenilen spor fotoğrafçısı Brad Mangin, 2015 yılında fotoğrafların tel üzerinden gönderilmesinin bazen yarım saat sürebileceğini söyledi. Bununla birlikte, fotoğraflar kablolar kullanılarak gönderilmeden önce, günler veya saatler süren tren ve uçakla taşınıyordu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.