Foto Galeri

2022’nin En İyi Aurora Fotoğraflarından 25’i

Aşağıdaki galeri, 2022’de çekilmiş en beğenilen 25 aurora fotoğrafını derliyor. Bunlar, uluslararası uzay ajansları tarafından öne çıkarılan, fotoğraf dergileri tarafından en çok oylanan ve sosyal medyada geniş çapta paylaşılan fotoğraflardı.

Gece manzarası görüntülemenin muhteşem nişlerinden biri, Güneş’ten gelen yüklü parçacıklar Dünya’nın manyetik alanı boyunca dalgalandığında gökyüzünde görülen göz kamaştırıcı doğal ışık gösterilerini gösteren aurora fotoğrafçılığıdır.

Aşağıdaki galeri, 2022’de çekilmiş en beğenilen 25 aurora fotoğrafını derliyor. Bunlar, uluslararası uzay ajansları tarafından öne çıkarılan, fotoğraf dergileri tarafından en çok oylanan ve sosyal medyada geniş çapta paylaşılan fotoğraflardı.

Aman Chikshi‘den “Güney Kutbunda Aurora ve Ay Tutulması”

Geçen 16 Mayıs’ta, bir tam ay tutulması sırasında, Ay, Dünya’nın gölgesinden kaydı ve yaklaşık 1 saat 25 dakika boyunca gezegenlerin karanlık gölgesine tamamen daldı. Bu birleştirilmiş zaman atlamalı görüntüde, tutulmanın kısmi ve tam evreleri, Ay Amundsen-Scott Güney Kutbu İstasyonundan ufkun üzerinde izlenirken yakalandı.

Orada, Aurora Australis’in ve merkezi Samanyolu’nun dalgalanan bir görüntüsüyle soğuk ve yıldızlı bir güney kutup gecesini paylaştı. Ön planda, en güneydeki istasyonun Karanlık Sektör Laboratuvarındaki BICEP (sağda) ve Güney Kutbu teleskopları görülüyor. Ancak kutup gökyüzü muhteşem olsa da, 8 Kasım’da gerçekleşecek olan tam ay tutulmasını izlemek için Güney Kutbu’na gitmek istemeyeceksiniz. Bunun yerine, bu tutulma Asya, Avustralya, Amerika ve Pasifik.

Fotoğrafçı Aman Chikshi , Güney Kutbu’nda çektiği fotoğrafı nedeniyle NASA’nın Günün Astronomi Fotoğrafı ödülüne layık görüldü .

Giulio Cobianchi‘den “Çifte Yay”

Bunlar sizi nefessiz bırakan Arktik geceleri! O geceyi orada, Lofoten adalarının en güzel manzaralarından birinde ve “çift ark”ı fotoğraflama arzusuyla “double ark koleksiyonuma” katmaya karar verdim. Bu panoyu birkaç yıldır planlıyorum ve sonunda tüm unsurlar hizalandı. Önümde soluk bir Samanyolu görmeye başladığımda hava henüz tam olarak kararmamıştı ve önümüzdeki bir saat içinde karşı tarafta soluk bir kutup ışığının belirerek kompozisyona tam olarak uyan bir yay oluşturacağını umuyordum.

Galaksimizden detay kaldırarak gökyüzünü çok fazla aydınlatmaz. Ve öyleydi! Ne gece ama! Samanyolu’nun altında Andromeda galaksisini görebilirsiniz, “iki kemerin” ortasında kayan bir yıldız pastanın üzerinde kiraz görevi görüyor ve renkli bir kutup ışığının üzerinde en güzel takımyıldızlardan biri var, Büyük Kepçe! Batıya doğru, son zamanlarda ufkun altına inen güneşin ışığını hala görebilirsiniz.

Fotoğrafçı Giulio Cobianchi , Kuzey Kutbu yakınlarında çektiği fotoğrafıyla NASA’nın Günün Astronomi Fotoğrafı ödülüne layık görüldü.

Roi Levi‘den “Aurora & Orion”

İzlanda’daki Ekim fotoğraf turumda yağmur ve soğuk baskındı, ancak kutup ışıklarını görme şansını kovalamakta ısrar ettim ve yalnızca kutup ışıkları dans ederken değil, bulutlar da Doğu’ya doğru açıldığında heyecanımı ancak tahmin edebilirsiniz. Orion’u yakalayabildim ve onu çerçevede göstermek için “su üzerinde yürüyebildim”!

Fotoğrafçı Roi Levi , NASA’nın Aurora En İyi Görüntülerinin Öne Çıkanları kategorisinde Günün Astronomi Fotoğrafı ödülüne layık görüldü .

Victor Lima‘dan “Panoramik Işıklar”

İzlanda’nın en çok ziyaret edilen ve fotoğraflanan doğal cazibe merkezlerinden biri olan Kirkjufell dağ bölgesinde mükemmel bir gece. İzlanda fotoğraf turumun üçüncü günüydü ve her zamanki gibi İzlanda’nın batısındaki Snæfellsnes yarımadasını keşfediyorduk. Plan, İzlanda’nın en çok fotoğraflanan dağlarından biri olan Kirkjufell dağlık bölgesinde gündüzleri bölgenin başlıca cazibe merkezlerini ziyaret etmek ve geceleri Kuzey Işıklarını fotoğraflamaya çalışmaktı.

Gün boyunca oldukça bulutlu olduğu için hava yardımcı olmadı. Öğleden sonra Windy uygulamasını incelediğimde akşam 20.00’den itibaren bulutlarda bir açılma perspektifi olduğunu görebildim. Gece boyunca olası iyi koşullar konusunda biraz daha heyecanlanarak www.vedur web sitesinde hızlı bir analiz yaptım. o gece aurora borealis’i izleme koşulları hakkında. Saat 20:00’den itibaren tahmin edilen KP indeksi 5’ti, bu da zaten orta ila güçlü auroraların meydana gelme olasılığını gösteriyor.

Analizi sonuçlandırmak için “NorthernLights” ve “Aurora Forecast” uygulamalarındaki bilgilere, güneş rüzgarları hakkında bilgi veren parametreler olan Speed, Bz, Density ve Bt indislerini, oluşum belirleyicilerini kontrol ettim. kutup ışıkları. Bu göstergeler ayrıca gece boyunca orta ila güçlü kutup ışıklarının meydana geldiğini de gösterdi. Şimdi hazırlanma zamanıydı.

Aurora borealis oluşumunun belirleyicileri olan güneş rüzgarları hakkında bilgi gösteren parametreler olan Speed, Bz, Density ve Bt indekslerini kontrol etmek için “NorthernLights” ve “Aurora Forecast” uygulamalarındaki bilgileri kontrol ettim. Bu göstergeler ayrıca gece boyunca orta ila güçlü kutup ışıklarının meydana geldiğini de gösterdi. Şimdi hazırlanma zamanıydı. Aurora borealis oluşumunun belirleyicileri olan güneş rüzgarları hakkında bilgi gösteren parametreler olan Speed, Bz, Density ve Bt indekslerini kontrol etmek için “NorthernLights” ve “Aurora Forecast” uygulamalarındaki bilgileri kontrol ettim.

Bu göstergeler ayrıca gece boyunca orta ila güçlü kutup ışıklarının meydana geldiğini de gösterdi. Şimdi hazırlanma zamanıydı.

Benjamin Barakat‘ın “Aurora Kemeri”

İzlanda Vestrahorn/Stokksnes’in böylesine güzel ve ikonik bir yerinde geçirdiğimiz destansı bir gece, Aurora Tanrıları ve Leydi Aurora tarafından çok mükemmel bir şekilde yansıyan ve @wanderingpat için fotoğraf bombasına harika bir kompozisyon oluşturan bu güzel yay ile kutsandık! Merak edenler için tek sıralı bir panorama!

Sean Parker‘dan “İzlanda’daki Buzul Lagünü Üzerinde Aurora”

İşte geçen ay İzlanda’daki ünlü Glacier Lagoon’da çektiğim yeni bir kişisel favori fotoğrafım. Üstümüzde aurora dansını izlerken tam bir şaşkınlık içinde fotoğraf atölyesi grubumla buradaydım. Gündüzleri hava bizim için pek iyi değildi ve gecenin büyük bir bölümünde bulutlar bekleniyordu ama biz onu gözlemledik ve bir açıklık bulduk ve bundan sonuna kadar faydalandık! Kompozisyon aramak için etrafta dolaşırken, sahile vurmuş bu buz parçasına rastladık. Bu çok yaygın bir şey çünkü buz parçaları erirken uzaktaki buzuldan sahile vuruyor. Bu, kutup ışıkları sönükleşirken gecenin son fotoğrafıydı ama hepimiz unutulmaz bir anı ile eve yürüdük.

MaryBeth Kiczenski‘den “Aurora Deniz Feneri”

Bu, en sevdiğim yerlerden birinden yeniden düzenlenmiş bir görüntü. Orijinalde beni rahatsız eden şeylerden biri, geniş açılı distorsiyon nedeniyle deniz fenerinin ne kadar yamuk olduğuydu. Bu versiyonda, Photoshop’a girdim ve lens distorsiyon düzeltmesiyle oynadım. Ancak yine de buzdaki distorsiyonu istiyordum, bu yüzden oldukça basit olan bu görev sonunda daha karmaşık hale geldi. Ha! Sonuçtan oldukça memnunum. Binada açılı duvarlar yerine düz çizgiler görmek güzel!

Geniş açı, doğanın organik şekillerinde çok daha bağışlayıcıdır, çünkü bunların bu kadar köşeli ve düz olmasını beklemiyoruz. Bu arada, bu hafta kuzey ışıkları için bir şans var! Hikayelerde güncellemelerin devam etmesini sağlamaya çalışıyorum. Çalışmam gerekiyor, bu yüzden bunu dışarıda bırakacağım.

Ruslan Merzlyakov‘dan “Kırmızı Aurora”

Aurora’nın kesinlikle çılgın kırmızı sütunları, Danimarka’daki memleketimdeki Limfjord’un üzerinde ortaya çıktı. Gökyüzünün böyle parıldadığını izlerken mutluluk asla kaybolmayacak.

David Erichsen tarafından “Aurora SubStorm”

Gökkuşağının her rengi, Alaska’daki Delta Dağları üzerinde sırayla dans ediyor. . Bu hayatımın en nefes kesici anlarından biriydi ve bunu hafife almıyorum. Bir önceki yazımdaki buz mağarasının çekimlerini yeni bitirmiştim ve ışıkların biraz daha hızlı dans etmeye başladığını gördüm. Sonraki beş dakikada olanlar tarif edilemezdi. Kuzey ışıklarını 30-40 kez görme şansım oldu ama o gece gördüğüm renklerin yarısına hiç şahit olmadım.

Sean Parker‘dan “Şehir Işıkları”

Aman Chokshi‘nin “Güney Kutbu İstasyonu, Antarktika”

Yabancı dünya. Samanyolu galaksisinin çekirdeği @nsfgov Güney Kutbu Teleskobu ile hizalanırken, ufukta gökkuşağı auroralarından oluşan tabakalar. Burası büyülü bir uzaylı dünyası.

Shadow Kuo‘dan “Işıkların Zirvesi”

Bu, Senja adasının fiyortundan bir köpekbalığı yüzgeci gibi yükselen bu muhteşem yere, güçlü Segla zirvesine ikinci ziyaretimdi, burada sadece bu gece için kamp yaptım ve o zamanlar aurora tahmini pek iyi görünmüyordu, başka seçeneğim yoktu ama tanrıların şimdiye kadarki en iyi doğum günü hediyesi olması beni çok şaşırttı, evet bugün tam benim doğum günüm, ne unutulmaz bir gece. Kuzey ışıkları neredeyse 360° patlar.

Bu kompozisyon güneye bakıyor, bu nedenle güney gökyüzüne aurora akışı gerektiriyor, KP değeri düşükse tamamlamak gerçekten zor, bu yüzden son derece şanslı bir geceydi! Bu çalışmayı tamamlamak için birleştirilmiş 4 kare kullandım, mavi saatte 3 kare çekilmiş, odak yığınlı son derece detaylı ön plan ve gece aurorasının bir karesi. Ay’ı sağ üst köşede de görebilirsiniz.

Aman Chokshi‘den “Güney Kutbunun Üzerindeki Gökkuşağı Auroraları”

Gökkuşağı auroraları gökyüzünü aydınlattığında sabah saat 3’te Güney Kutbu Teleskobu’ndaki bazı testlerden daha iyi performans gösteriyorduk. Çanağın deformasyonunu ölçmek için kullanılan teleskopun yansıtıcı fotogrametri hedeflerini aydınlatmak için bir meşale kullandım. Ben de hızlandırılmış çekim yapmaya çalıştım ama yalıtımlı kamera kutumu teleskopa getirmemiştim. -80℃ aralığındaki rüzgar titremeleriyle, 50 fotoğraf çekmeden önce kameram öldü. Yine de muhteşem bir gece.

Ruslan Merzlyakov‘dan “Danimarka’da Aurora ve Biyolüminesan Algler”

Havanın bulutlu ve sisli olması gerekiyordu, ama beni şaşırtacak şekilde, gökyüzü açıldı, bu yüzden fiyorta doğru sürdüm ve orada soluk aurora ufukta dans ederken mavi renkte parıldayan suyla karşılaştım. Vay canına, ne destansı bir kombinasyon! Nykøbing Mors’ta. Danimarka’da.

Aman Chikshi‘den “Aurora Australis Küçük Gezegen”

Güney Kutbu’nda İlk Şafak Işığı KATEGORİ: Panorama YER: Amundsen-Scott Güney Kutbu İstasyonu HİKAYE: Yaklaşık 6 aylık karanlıktan sonra Güney Kutbu’nda şafağın ilk ışıklarını görüyoruz. Birkaç gün önce, Amundsen-Scott Güney Kutbu istasyonunun dışında 360 derecelik küresel bir panorama çektim. Resmin üst kısmında 10 aydır evim olan istasyonu görebilirsiniz. Altta, Antarktika antlaşmasının orijinal imzacılarının 12 bayrağıyla çevrili tören direği işareti var ve üzerlerinde aurora australis’in vahşi bir görüntüsü var. Bu nefes kesen gece gökyüzünü kaybetmek ama gün doğumuna büyülü bir geçişi dört gözle beklemek acı tatlı bir an.

Ralf Rohner‘dan “Uçak İçi Eğlence”

İsviçre Uluslararası Hava Yolları tatilimizden dönüş uçuşumuz sırasında güçlü bir Aurora Borealis’e tanık olduk. Yolcu koltuğundan (benim için) olağandışı görüntü, kanat ön planda olacak şekilde çarpıcı gösteriyi çekme şansı verdi. İhtiyacım olan tüm uçak içi eğlence bu… Yolcu kabininden çekim yapmak, uçuş güvertesinden çekim yapmaktan farklı zorluklar içeriyor ve ben bu mücadeleye pek iyi hazırlanmamıştım. Kamerayı tutmam gerekti ve yansımaları önlemek için bir battaniye kullandım. Görüntü, bir yolcu koltuğundan gelişmiş donanımlar olmadan iyi geceler görüntüleri çekmenin kesinlikle mümkün olduğunu kanıtlıyor.

Stefano Pellegrini‘nin “Aurora Mağarası”

İzlanda’da Kuzey Işıkları avlayarak bir hafta geçirdim. Her gece açık gökyüzünü takip etmek için tam bir hareket özgürlüğüne sahip olmak için, tüm otelleri önceden ayırtmak yerine bir arabada yaşadım ve seyahat planımı günden güne yaptım. Plan işe yaradı, aurora’yı toplam 7 gecenin 4’ünde çekiyorum. Son görüntü 5 yatay çekimden oluşan bir pano. Başımın üzerinde dans eden bu kadar parlak ve renkli bir aurora hiç görmemiştim.

Stepffan Liberman‘dan “Kuzey Işıkları Altında”

Bu gösteriyi İzlanda’daki Kirkjufell’de deneyimleyecek kadar şanslıydım. Bu panoramada kuzey ışıkları suya yansımış ve solda bir fotoğrafçıyı da görebilirsiniz. Benim için unutulmaz bir gece. Fantastik grubuma çok teşekkürler!

David Erichsen tarafından “Aurora Mağarası”

Bir buz mağarasının dışında dans eden kuzey ışıklarını fotoğraflamak yapılacaklar listemdeydi. 12 saatlik bir uçuş, 3 saatlik sürüş ve sonra 2 millik bir yürüyüş.

Mordi Shamir‘den “Donmuş Işıklar”

Bu çekimi planladığımı söyleyemem çünkü günün sonunda otel odamda birkaç arkadaşımla bir tura rehberlik ettikten sonra balkondan yeşil bayanın oynamak için çıktığını görünce… teçhizatımla dışarı koştum ve üzerinde aurora dans ederken görkemli Kirkjufell dağını çerçeveleyen bir çekim yaptım!

Itai Monnickendam‘dan “Işıkların Yansıması”

Kuzey Işıkları muhteşem. Onları görmek, herkesin yaşamasını dilediğim bir deneyim ve ilk kez bir arkadaşını buna tanık olarak getirmek büyük bir zevk. Ancak fotoğrafçılıkta durum biraz farklı. Işıklar, ne kadar harika olsalar da kendi başlarına duramazlar ve yerin, zamanın ve deneyimin öyküsünü anlatan güçlü bir kompozisyonun parçası olmalıdırlar. O yüzden o mehtaplı gecede her şey güzelce birleştiği için çok mutluydum. Gökyüzünde harika bir gösteri, geziye hazırlanırken bulduğum benzersiz ve daha az tanıdık bir yer ve uzun bir günün ardından beni birkaç saat daha dışarıda kalmaya teşvik eden harika bir grup. Şüphesiz, hatırlanması gereken bir geceydi!

Miki Spitzer‘den “Godafoss’ta Aurora”

İzlanda, Norveç ve İskandinavya’da çokça çekim yapan ve Aurora Borealis’in fotoğraflarını çekme bağımlısı bir doğa ve manzara fotoğrafçısıyım. Tüm fotoğraflarda olduğu gibi, Kuzey Işıkları’nın fotoğraflanmasında da dikkate alınması gereken en önemli şey kompozisyondur. Her zaman iyi uyum sağlayacak ve gözlerinizi gökyüzüne, Kuzey Işıklarına doğru yönlendirecek bir ön plan ve kompozisyon arayışı içindeyim. Her zaman gündüz çekim yapmayı düşündüğüm alanları keşfetmeye ve geceleri fotoğraf çekeceğim noktaları işaretlemeye çalışırım.

Kuzey Işıklarını fotoğraflamak kolay değil, çok teknik ve bazen sinir bozucu. Kompozisyon, pozlama ayarları ve kamera odağının hem ön plan hem de Kuzey Işıkları için uygun olup olmadığı konusunda endişelenmem gerekiyor. Bütün bunların karanlıkta ve çok soğuk hava koşullarında yapılması gerekiyor. Godafoss’ta, Kuzey Işıklarının gökyüzünde dans ettiği özel bir geceydi, tahminde olmadığı için sürpriz oldu. İzlanda’nın kuzeyinde bulunan en sevdiğim şelale Godafoss’a vardım. Ekipmanımı kurdum ve fotoğraf çekmeye başladım. Kolay değildi. Şelaleden buzlu su damlaları uçtu ve bana doğru uçtu ve kamera fotoğrafa müdahale etmek için elinden gelenin en iyisini yaptı, ama sonunda her şey işe yaradı.

Anna Ross tarafından “Arctic Heng”

İzlanda’nın en uzak ve kuzey yerleşim yerlerinden biri olan Raufarhöfn köyüne giden yol uzun ve bitmek bilmezdi. İkinci günümüzde tüm adayı güneyden İzlanda’nın en kuzey noktasına kadar geçtik. * Dürüst olmak gerekirse, bu harika noktaya gelmek buna değdi! Eylül ve Mart ayları arasında, kuzey ışıkları İzlanda’nın gökyüzünü muhteşem bir renk gösterisiyle boyuyor. Kuzey ışıkları İzlanda’nın her yerinde görülebilse de yapay ışık kirliliğinden uzak özel yerler var ve bu yerlerden biri de Kuzey Kutup Dairesi. Alışılmadık bir gece bizi kutsadı, vardığımızda gökyüzüne baktık ve gözlerimize inanamadık, tüm gökyüzü yeşil, mor ve sarı çarpıcı renklere boyanmıştı. Hiç düşünmeden bir kompozisyon buldum, çerçevenin ortasında durdum, ve tıkladı. Ve sonuç önünüzde!

Ruslan Merzlyakov‘dan “Gece Işıklarını Yakalamak”

Grönland’daki unutulmaz maceralarımın üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Şimdiye kadar, Kuzey Işıkları’nın tüm zamanların en sevdiğim fotoğraflarından biri, Kangerlussuaq’taki terk edilmiş araştırma istasyonundan daha önce yayınlamadığım bu fotoğraf.

Roi Levi‘den “Aurora & Orion”

Gece gökyüzünden her zaman keyif almışımdır. Astrofotoğrafçılığa Robert Gandler’ın çalışmalarının ardından başladım ve uzay nesneleri hakkında daha fazla şey öğrendim ve ardından amacım aurora ve Orion Red bulutlarını yakalamaktı. Hizalanmak için doğru koşullara ihtiyaç duyan zor bir görevdi. Aysız bir geceye, aurora’ya ve açık gökyüzüne ihtiyacım var. O kareyi yakalamak niyetiyle İzlanda’ya gittim, hem RGB kare hem de H alfa kare yaparsam gece gökyüzünden pek çok ayrıntı elde edebileceğimi biliyordum.

Kendiniz bir aurora fotoğrafı çekmekle ilgileniyor musunuz? İşte fotoğrafçı Roi Levi ve bu alandaki diğer önde gelen fotoğrafçılardan bazı yol gösterici ipuçları ve planlama ipuçları :

Gündüz Konumu Keşif : Mükemmel ön planı ve çekim konumlarını belirlemek için önce gün ışığında kadrajlama için kompozisyonu planlamak için zaman ayırın ve ardından oraya geri dönüp kutup ışıklarının gece görünmesini bekleyin.

Panorama Çekim Tekniği : Aurora Yayının tamamını yakalamak için bir sonraki kareye yaklaşık %40 örtüşen panoramik bir görüntü çekmeyi gerektirir.

Ön Planı Aydınlatma : Düşük seviyeli aydınlatma kullanarak, görüntülerimizin ön planındaki manzaranın ayrıntılarını ortaya çıkarabiliyoruz.

Karanlık Gökyüzü : Düşük Bortle ölçeğine sahip Karanlık gökyüzünü arayın. En karanlık gökyüzünde görüntülerken, yakalanan gerçek renkler daha belirgin ve renklidir.

Uygulamaları Kullanarak Aurora KP Ölçeğini Kontrol Edin : Uygulamalar, 0 ile 9 arasında KP indeksinde ölçüm yaparak aurora olasılığını tahmin eder. KP ölçeği ne kadar yüksek olursa, bulunduğunuz yerde aurora ışıkları o kadar güçlü olur.

Bulut Yok : Aurora’nın gökyüzü açık olmalıdır. Bulut örtüsünü tahmin etmek ve en iyi gece gökyüzü görüntüsü için bulutsuz karanlık bir yer aramak için “Clear Outside” Uygulamasını kullanın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.