Foto Galeri

Reuters Yılın Fotoğrafları 2022

Reuters haber ajansı yılın en çarpıcı karelerinden oluşan bir seçki yayınladı. Ukrayna-Rusya savaşı, İngiltere’deki başbakanlık seçimleri ve küresel ısınma bu yıla damgasını vuran olaylar arasında yer alıyor.

Dünya bu yıl Rusya-Ukrayna savaşı, ekonomik krizler ve şiddetli afetler nedeniyle yine trajedi ile dolu bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları 10. ayında devam ederken, süre gelen seller ve orman yangınları can almaya devam ediyor. Gelin bu yıl dünyada yaşanan ilgi çekici olaylara fotoğraflar eşliğinde birlikte bakalım….

Reuters Yılın Fotoğrafları 2022

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

2022 yılına damga vuran en önemli olaylardan biri hiç kuşkusuz Rusya-Ukrayna savaşı oldu. Rus-Ukrayna Savaşı esasen Şubat 2014’te başladı. Ukrayna’nın Onur Devrimi’nin ardından Rusya, Kırım’ı ilhak etti ve Rusya yanlısı ayrılıkçıları 2014’teki savaşta destekledi. Şubat 2022’de ise tüm dünya  Rusya’nın Ukrayna’ya tam kapsamlı bir şekilde saldırışına tanık oldu. 

VZmGhiV4XUSNBoiHrY 04Q

2021’den başlayarak Rusya, komşu Belarus’tan olanlar da dahil olmak üzere Ukrayna sınırına yakın büyük bir askeri varlık oluşturdu.

sK4HMIGpkEqghX97nmu7ug

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO’nun genişlemesini eleştirdi ve Ukrayna’nın askeri ittifaka katılmasının yasaklanmasını talep etti.

Rq75BIlC0azJgxw7qsCFA

Putin, ayrıca Ukrayna’nın var olma hakkını sorguladı. 21 Şubat 2022’de Rusya, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’ni bağımsız devletler olarak resmen tanıdı.

BEMQfSErMUGe4CQnYYNFXQ

Üç gün sonra Putin, televizyonda yayınlanan bir yayın sırasında Ukrayna’da “özel bir askeri operasyon” ilan etti ve bu, Ukrayna’nın tam ölçekli bir işgalinin başlangıcı oldu. İşgal uluslararası alanda kınandı ve birçok ülkenin Rusya’ya karşı yaptırımlar uygulamasına ve mevcut yaptırımları artırmasına yol açtı.

VSVfQ4tF8k6BcP99L76w g

Devam eden geniş çaplı savaş, büyük bir mülteci krizine ve on binlerce ölüme neden oldu.

4SuVoeZd60WC4BsKp6W0rg

Rusya, şiddetli direnişin ortasında Nisan 2022’nin başlarında Kiev’i alma girişiminden vazgeçti.

bQQfSEYnRki2zPoONhDkvA

Eylül ayı sonlarında Rusya, güney ve doğu Ukrayna’daki  Luhansk, Donetsk, Zaporjiya ve Herson’u lhak ettiğini duyurarak yaygın bir şekilde kınandı.  Ukrayna’nın güney ve kuzeydoğudaki karşı saldırıları son zamanlarda önemli alanları geri aldı.

oYJmKdWTekKnpIZkXy896w

MAHSA AMİNİ PROTESTOLARI

iran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin, 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi ülke yönetimine karşı şiddetli protestolara yol açtı. Protestolar ülke sınırlarını aştı ve dünya çapında bir kadın hakları direnişine dönüştü.

sz4qcJ2W90KPaMPOmSBG3g

İNGİLTERE KRALİÇESİ ELİZABETH’İN ÖLÜMÜ

70 yıl tahtta görev süren Kraliçe II. Elizabeth 8 Eylül’de İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybetti. 

Kraliçe Elizabeth, Westminster Abbey’deki devlet töreni ve Windsor’daki anma töreninin ardından pazartesi akşamı Kral III. Charles ve kraliyet ailesinin diğer üyelerinin katıldığı özel bir törenle birlikte toprağa verildi.

DLLHTPVt8kC5X5p1wohkkA

Kraliçe Elizabeth’in ölümü tüm dünyada büyük bir üzüntüyle karşılanırken, Avustralya ve Yeni Zelanda’da ise İngiltere’den bağımsızlık tartışmalarıı alevlendirdi.

xdnuMCVMsESANPEzTOBr3g

İNGİLTERE’DE 2. DEMİR LEYDİ DÖNEMİ HIZLI BİTTİ

İngiltere’de Muhafazar Parti lideri Boris Johnson Johnson, 7 Temmuz’da istifa etti. Ardından İngiltere’de sadece 1,5 ay başbakanlık yapan 2. Demir Leydi Liz Truss göreve geldi.  Truss, açıkladığı ekonomi politikalarına gelen tepkilerin ardından istifa etti. Bir yılda üç tane başbakan gören İngiltere’de eski başbakan Boris Johnson ve Penny Mordaunt’un başbakanlık yarışının çekilmesinin ardından tek aday olan Hint kökenli Rishi Sunak, 24 Ekim’de ülkenin yeni başbakanı oldu.

x2EwLo7eWkmpsmxd5bCVlw

WILL SMITH’İN OSCAR TÖRENİNDE CHRİS ROCK’A TOKADI

Bu yıl 94’üncüsü düzenlenen Oscar Ödülleri, üç yılın ardından ilk kez sunuculu gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Törende ödüllerden çok sahnede yaşanan olay konuşuldu. Oyuncu Will Smith sahneye çıktığında komedyen Chris Rock’a tokat attı.

JolTu49lF0OK8ixYxwxnRA

JAPONYA’NIN ESKİ BAŞBAKANI ABE’NİN SUİKASTI

Japonya’nın eski başbakanı Shinzo Abe, Temmuz ayında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Abe, Nara kentinde katıldığı bir mitingde konuşma yaptığı sırada silahlı saldırıya uğradı. Eski başbakan, art arda duyulan iki el silah sesinin ardından yere yığıldı. Göğsünden vurulan Abe, bilinci kapalı şekilde hastaneye kaldırıldı. Abe, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. 

d1rBl4mQaEmDh9DCaY StA

TEKSAS’TA OKUL SALDIRISI

ABD’nin Teksas eyaletinde “AR-15” tipi otomatik saldırı silahı ile 24 Mayıs’ta Uvalde kasabasındaki Robb İlkokulu’na saldırı düzenleyen 18 yaşındaki Salvador Ramos, birbirine bitişik iki sınıfa girerek 19 çocuk ve 2 öğretmeni vurarak öldürdü. Uvalde polisi, saldırgan okula girdikten sonra dışarıda bekleyen ailelerin yalvarış ve ısrarına rağmen 1 saat 17 dakika boyunca müdahale etmemekle eleştirildi.

Teksas Halk Güvenliği Departmanı Direktörü Steven McCraw, saldırıdan sonraki günlerde düzenlediği basın toplantısında, olay yerindeki komuta merkezinin “çocukların risk altında olmadığını” düşündüğünü, bu nedenle taktik timleri beklediğini söyledi.

Uvalde Okul Bölgesi Polis Şefi Pete Arredondo da 10 Haziran’da Texas Tribune gazetesine verdiği mülakatta, olay günü kendisini yavaşlatır düşüncesiyle telsizini yanına almadığını, kendisini ekipleri yöneten sorumlu amir olarak görmediğini ve saldırı anında yetkinin üst düzey başka birine devredildiğini düşündüğünü anlattı.Polis Şefi Arredondo, 24 Haziran’da açığa alındı.

ht21pARQw0moQcXs5CUeNA

SRİ LANKA İFLAS ETTİ

Güney Asya’da yer alan bir ada ülkesi olan Sri Lanka, enflasyonun rekor seviyelere yükselmesi, gıda fiyatlarının fırlaması ve parasının neredeyse tükenmesi nedeniyle iflas etti. Ardından ülke mali ve insani krizle mücadele etmeye devam ediyor. Başbakanlık Ofisinin çevresinde 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo’da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, ülkede daha önce 3 dönem başbakanlık yapan Ranil Wickremesinghe’yi 12 Mayıs’ta başbakanlığa atamıştı. Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetmiş, 250 kişi yaralanmıştı.

QHj0Ekv1j02B2J eDLitUw

KASIRGA, SEL, KURAKLIK, YANGIN

Küresel ısınma ve insan faaliyetleri nedeniyle, bu yıl dünyanın 4 bir yanı yıkıcı doğal afetlerde artış gördü. ABD’nin güney kıyılarına, 28 Eylül’de, kategori dört şiddetinde uluşan Ian Kasırgası, 29 Eylül’de Güney Carolina eyaletini vurduktan sonra Georgia, Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerini etkisi altına alan tropik yağmur fırtınasına dönüştü.

Florida’da (fotoğrafta) ardında büyük yıkım bırakan Ian Kasırgası’nda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 83’e yükselirken, 4 kişinin de Kuzey Carolina’da yaşamını yitirdiği açıklandı. 

orGtxlF4Xk6NDUD0heJNfw

AVRUPA’DA SON 500 YILIN EN ŞİDDETLİ KURAKLIĞI

Avrupa Kuraklık Gözlemevi’nin analiz ve verileri temelinde hazırladığı “Avrupa‘daki Kuraklık-Ağustos 2022″ raporuna göre,  bu yıl AB topraklarının yüzde 17’sinde  “alarm verici” bir kuraklık bulunduğu kaydedildi. Uzmanlar, Avrupa’da devam eden kuraklığın son 500 yılın en kurak dönemi olarak değerlendirildiğini bildirdi. (Fotoğraf:  Loireauxence, Fransa)

0ib5On8MN0OZG wFyBf3Q
PEWDkpRzikyaQu6Lv61aVw

DÜNYANIN AKCİĞERLERİNDE REKOR YIKIM

Dünyanın akciğerleri alarm vermeye devam ediyor.  Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü verilerine göre ormansızlaşma, bu yıl  rekor seviyeye ulaştı. Ağaç kaybı, Ocak-Temmuz ayları arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 oranında arttı. Yok olan alanın büyüklüğü ABD’nin  New York kentinin yedi katı büyüklüğünde…

7HHl5LHLdkmFnDkAIqKu3A

İşte Reuters Yılın Fotoğraları 2022 seçkisinden diğer çarpıcı kareler…

JwnpzLEq4kKZtC1lXXTQTQ
cy076Z2bykakbShmsC6NzA
gJy1EKneEkOiuHBEr2Spag
6BdiZiFWCEmFzlWk7He4 w
7NX36s8 mEek3yJ8940zhQ
y0XrIGTWh0GiedGO97iVAQ
vIXn lwXO0iVb88 tLVsWw
JKOvitfpskCLWr07B1F Wg
Filipinler’in Bulacan eyaleti, San Ildefonso’da Süper Tayfun Noru’dan sonra göğüs hizasına gelen selde yürüyen bir kadın, REUTERS/Eloisa Lopez

Daha fazlası için Reuters internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.