Foto Galeri

1920’lerde Bauhaus Fotoğrafları

Erich Consemüller ve Lucia Moholy tarafından çekilen, Dessau’daki Staatliches Bauhaus sanat okulunun fotoğrafları…

Birlikte, her şeyi tek bir formda, mimaride, heykelde ve resimde içeren geleceğin inşasını arayalım, tasarlayalım ve yaratalım

Walter Gropius, Bauhaus sanat okulu kurucusu

1927’de Staatliches Bauhaus sanat okulunun kurucusu ve yöneticisi Walter Gropius (1919-1933), öğrenciden öğretmene dönen Erich Consemüller‘i (10 Ekim 1902 – 11 Nisan 1957) Bauhaus (bina evi) olarak bildiğimiz yeri fotoğraflamasını istedi. Okulun marangoz atölyesinde okuyan ve mimarlık öğretmeye geri dönen kendi kendine öğrenen bir fotoğrafçı olan Consemüller, Dessau’daki Bauhaus binasının, öğrencilerinin ve öğretmenlerinin 300’den fazla fotoğrafını çekti.

Bauhaus ustası László Moholy-Nagy’nin karısı Lucia Moholy’nin açık hava fotoğraflarıyla birlikte, bunlar Bauhaus hakkındaki görüşümüzü şekillendirmede ve ‘Bauhaus Sahnesi’ olarak adlandırılabilecek – temiz çizgiler ve amaç netliği; pragmatik sanat harmonisi ve sağlam hale getirmek için teknoloji, yapmak için çok az iş gerektirmiş gibi görünen hayatı geliştirici şeyler; bir stil ve zanaat temelli teknik ‘modern’i özetler ve Bauhaus’u bir hareketten bir markaya dönüştürür.

Bauhaus’dan ayrıldıktan sonra Consemüller, Halle an der Saale’deki bir okulda mimarlık dersleri verdi. Öğretim görevinden çıkan ve Nazilerin çeşitli sanatsal faaliyetlerinden dışlanan Consemüller, birkaç mimarın ofisinde çalıştı ve 1946’da Halle’de şehir plancısı oldu. 1933’te Naziler tarafından görevinden alındı ve profesyonel ve sanatçı derneklerinden atıldı. Bir yıl önce Naziler, “yozlaşmış sanat” topraklarını temizlemek için harekete geçtiler ve Bauhaus’un Dessau okulunu kapattılar ve onu hem Yahudi hem de Bolşevik olarak gördüler.

Bauhaus Fotoğrafları
B3 Lis Beyer Erich Consemüller’in Wassili sandalyesinde Bauhaus öğretmeni Oscar Schlemmer tarafından tiyatro maskesi takıyor.

Bu fotoğraf (yukarıda) Bauhaus’un üç temel unsurunu göstermektedir. Bauhaus dokuma mezunu Lis Beyer B3 kulüp sandalyesinde oturuyor, Bauhaus profesörü Wassily Kandinsky’nin adını alan Marcel Breuer’ın Wassily başkanı. Breuer ve Kandinsky okulda ders verdi. Lis, Beyer tarafından tasarlanan bir etek ve Bauhaus öğretmeni Oskar Schlemmer tarafından bir tiyatro maskesi giymiş. Erich Consemüller görüntüyü tasarladı ve fotoğrafladı.

“Pantomime Treppenwitz” produced by Oskar Schlemmer with left to right Werner Siedhoff Oskar Schlemmer Roman Clemens and Andor Weininger 1927. Photo Erich Consemüller 1200x877 1
Oskar Schlemmer tarafından soldan sağa üretilen “Pantomime Treppenwitz”: Werner Siedhoff, Oskar Schlemmer, Roman Clemens ve Andor Weininger, 1927. (Fotoğraf: Erich Consemüller)
Erich Consemüller Mechanical Fantasy 1 and 2 1926 1200x770 1
Erich Consemüller, Mekanik Fantezi 1
Erich Consemüller Mechanical Fantasy 1200x800 1
Erich Consemüller, Mekanik Fantezi 1

Aşağıdaki altı görüntü Erich Consemüller ve Lucia Moholy kartpostal olarak yayınlandı. Lampertz‘in yazdığı gibi:

Kendi sanatsal kaygılarını ve Bauhaus tasarımlarını pazarlamak amacıyla Bauhaus kitapları, reklam broşürleri, posterler ve diğer basılı materyaller gibi yayınlara ek olarak, fotoğraf kartpostalları, bölgeler üstü etkisi olan bir reklam yöntemi olarak Weimar Cumhuriyeti toplumuna yaylma konusunda önemli bir rol oynamıştır.

1920’lerde Bauhaus Fotoğrafları

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu